اندیشه‌ی مثبت و مثبت‌نگری یکی از نیاز‌های اصلی بشر برای بقا در این کره‌‌ی خاکی است. انسان با امید زنده است و با امید است که زندگی او معنا می‌یابد. حال آیا شما دیدی مثبت نسبت به خود دارید؟ نسبت به شخصیت خود چه فکر می‌کنید؟

نگریستن با دید منفی همیشه مانع اصلی افراد در انجام دادن کارها و مهم‌ترین مانع برای تغییر آن‌هاست. افراد منفی‌نگر همیشه باورها و اعتقادات خود را محدود می‌کنند و همه را به چشم مخالف می‌نگرند. اما چیزی که در تعامل با چنین افرادی هیچ‌وقت متوجه آن نمی‌شویم این است که رفتار و منش چنین افرادی تاثیر مستقیمی بر رفتارها و عادت‌های ما نیز دارد و در اصطلاح ساده‌تر «کمال هم نشین در ما هم اثر می‌کند».

شما ممکن است به خود بگویید که من خجالتی ام، یک فرد درون‌گرا و در جامعه یک آدم دست و پا چلفتی هستم و هیچ‌وقت نمی‌توانم جلوی جمع صحبت کنم. به خاطر همین باور‌های منفی‌نگرانه، شما ممکن است بسیاری از فرصت‌های ناب زندگی را از دست بدهید. ممکن است نتوانید تا اخر عمر هیچ دوستی پیدا کنید و شاید هیچ‌وقت نتوانید با فردی که دوستش دارید زیر یک سقف زندگی کنید. اپیکتت (Epictetus) فیلسوف یونانی در این باره می‌گوید:

«اول به خودتان بگویید چه می‌خواهید باشید، سپس کاری را که می‌خواهید انجام دهید.»

برای دور کردن باورهای منفی‌نگرانه با خود بیاندیشید که چگونه نقاط ضعف خود را به نقاط قوت تبدیل کنید. اگر می‌خواهید زندگی شاد‌تر و موفق‌تری داشته باشید، این ۱۰ نکته را با خود بگویید و به آن باور داشته باشید.

۱- شما کافی هستید.

دمی لواتو (Demi Lovato) خواننده‌ی آمریکایی قبل از هر بار که روی صحنه برود با خودش می‌گوید «من کافی هستم». او از این جمله برای آرام کردن خود و کم کردن از استرس‌های درونی استفاده می‌کند. یک اصل در روان‌شناسی می‌گوید که برای باور کردن یک مساله، باید اول آن موضوع را به خودتان تلقین کنید. پس، اول به خود تلقین کنید که شما بدون نقص، کافی و کامل هستید و سپس کاری که می‌خواهید را انجام دهید.

۲- شما چیزی که بخواهید را ممکن خواهید ساخت.

مایکل جردن (Michael Jordan)، بسکتبالیست معروف آمریکایی می‌گوید: «برخی افراد می‌خواهند اتفاقی که منتظرش هستند بیخودی رخ دهد، بعضی‌ها آرزویش دارند و برخی دیگر نیز خود دست به کار شده و آن اتفاق را ممکن می‌کنند.» تفاوت افراد در نگرش به مسائل می‌تواند آن‌ها را به شخصیت‌هایی کاملا متفاوت تبدیل کند. در واقع تفاوت افراد موفق و ناموفق نیز در همین است که افراد موفق نه منتظر هستند تا اتفاقی که می‌خواهند رخ بدهد و نه آرزوی اتفاق افتادنش را می‌کشند. بلکه آن‌ها خود اتفاقات و رویدادها را می‌سازند و مدیریت می‌کنند. ساده است. فقط امتحان کنید!

۳- استعدادهای خود را آزاغدانه عرضه کنید و برکت به کار شما خواهد آمد.

جمله‌ای که خواندید نوشته‌ی جوزف مورفی (Joseph Murphy) و از کتاب The Power of the Subconcious Mind برگرفته شده است. ایده این است که به این باور برسیم که موفقیت اجتناب‌تاپذیر است. به خصوص اگر شما به طور مداوم در حال کمک به دیگران برای شکوفایی استعداد هایشان هستید و در واقع ثروتی که شما بدست می‌آورید، فرزند خلف تلاش‌های شماست.

۴- شما ممکن هستید.

آدری هپبورن (Audrey Hepburn) می‌گوید که «هیچ چیز غیرممکن نیست. به جز مواردی که قوانین فیزیک را نقض می‌کنند، تقریبا اکثر چیزها امکان‌پذیر هستند، اما اکثر افراد تا وقتی که آماده باشند، صبر می‌کنند. در عوض شما باید به خود بگویید که شما ممکن هستید و اولین قدم را بردارید. در مرحله‌ی بعدی به کمال‌گرایی اجازه ندهید شما را فلج کند و از کار باز دارد. فقط قدم اول را بردارید، موفقیت به شما نزدیک خواهد شد.

۵- تمرکز کنید. مثبت‌نگر باشید. خم به ابرو نیاورید و به جلو بروید.

تمرکز کردن و مثبت‌نگری را می‌توان از عوامل اصلی در موفقیت هر فرد به شمار آورد. قطعا شما در هر راهی که قدم می‌گذارید با چالش‌های مختلفی روبه‌رو خواهید شد؛ اما باید با دل خونین، لب خندان داشته باشید و به پیمودن راهی که به آن باور دارید ادامه دهید و نگذارید عوامل محیطی در روند کار شما اختلالی ایجاد کند.

۶- بیش از باورهای مرسوم و سنتی، به خودتان اعتماد داشته باشید.

قطعا در هر جامعه‌ای یک سری باورهای سنتی و مرسوم وجود دارند که یا حقایق علمی را به چالش می‌کشند، یا با باورهای نادرست خود، فرد را به ورطه‌ی سقوط می‌کشانند. یک نمونه از این باورهای سنتی این است که هر چیزی به یک‌بار امتحان کردنش می‌ارزد. این حرف تا حدودی درست است زیرا باعث ایجاد تجربه‌های جدید می‌شود؛ اما باید توجه داشته باشید که کسب این تجربه‌های جدید نباید تمرکز شما را از موضوعات اصلی و موضوعاتی که شما بیشتر به آن‌ها نیاز دارید، منحرف کند.

۷- هیچ‌گاه از موفقیت سیر نشو.

این جمله‌ی معروف استیو جابز (Steve Jobs) که «هیچ‌گاه از موفقیت سیر نشو» یا همان «Stay Hungry. Stay Foolish» را او در سخنرانی معروفش در دانشگاه استنفورد گفته بود. او همچنین در این سخنرانی گفت که کاتالوگ‌های مجله‌ی Whole Earth، الهام‌بخش او بوده است.

۱۰ نکته برای زندگی شادتر و موفق‌تر

جابز این‌طور گفته بود که: «در اواسط دهه‌ی ۱۹۷۰ میلادی بود و من هم سن شما بودم. پشت جلد مجله‌ی Whole Earth عکسی از صبح زود در یکی از جاده‌های کشور قرار داشت. زیر آن عکس نوشته شده بود Stay Hungry. Stay Foolish. این جمله، امضای آن مجله بود. من همیشه این را برای خودم آرزو کرده‌ام. و حالا که شما دارید فارغ‌التحصیل می‌شوید من این را برای شما آرزو دارم.»

۸- شکست، سنگ بنای اولیه‌یرسیدن به سربلندی است.

۱۰ نکته برای زندگی شادتر و موفق‌تر

جمله‌ای که خواندید بخشی از  نقل‌قولی از مجری معروف آمریکایی، اپرا وینفری (Oprah Winfrey) است. اپرا وینفری در زندگی خود پستی و بلندی‌های زیادی را تجربه کرده است. تجربه کردن موانع و سختی‌ها بهترین شیوه برای رسیدن به موفقیت و سربلندی است. تنها با شکست و تلاش‌های خستگی‌ناپذیر است که یک جامعه رشد می‌کند یا یک فرد به موفقیت می‌رسد.

۹- شما بهترین هستید.

محمد علی (Muhammad Ali)، بوکسور معروف می‌گوید: «دریافته بودم که اگر قصد داشتم کناره‌گیری کنم، باید دنیا را متقاعد می‌کردم که من بهترین بوده‌ام». به خودتان بگویید که شما در حرفه‌تان بهترین هستید و اجازه دهید این جمله الهام‌بخش شما در انجام کار‌‌ها و امور زندگی و کارتان باشد.

۱۰- امروز چه کار نیکی باید انجام بدهم؟

بنجامین فرانکلین (Benjamin Franklin) هر روز این سوال را از خود می‌پرسید که امروز باید چه کار نیک و پسندیده‌ای انجام بدهد. اگر شما می‌توانید مشکلات مردم را حل کنید، آن‌ها برای شما ارزش قائل خواهند بود. در واقع کمک کردن به افراد، نوعی معامله‌ی برد برد است که هم برای شما و هم برای کسانی که با شما تعامل دارند سودآور است. به شما ارزش می‌بخشد و سبب خوش‌حالی و رفع مشکلات نیز دیگران می‌شود.

کانال تلگرام تخفیفان