افراد فوق‌العاده موفق چه کارهایی انجام می‌دهند که حساب آن‌ها را از افراد معمولی جدا می‌کند؟ ویژگی‌هایی که به خوبی شناخته شده‌اند عبارت‌اند از: اخلاق کاری، عشق، هوش، ثبات و استمرار. با این حال موارد و عاداتی نیز هستند که آن‌قدرها بدیهی نیستند، اما به اندازه‌ای قدرتمند هستند که باعث می‌شوند به یقین این افراد را از عموم مردم جدا بدانیم و آن‌ها در آنچه انجام می‌دهند بی‌نظیر باشند.

۵ عادت افراد فوق موفق

در زیر ۵ عادت افراد فوق موفق و رفتارها و خصوصیات مشترک میان این افراد را آورده‌ایم. با تخفیفان همراه باشید.

۱- آن‌ها اجازه نمی‌دهند تصمیم‌گیری‌های پیاپی از پا درشان بیاورد.

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که نیروی اراده منبعی نامتناهی نیست و حد و اندازه‌‌ای دارد؟ این یک واقعیت است. نیروی اراده مثل مخزن بنزین است.

هنگام صبح، مخزن بنزین ما کاملا پر است. اما اکثر ما، صبح از خواب بیدار می‌شویم و بلافاصله شروع می‌کنیم به تصمیم‌گیری‌های متوالی، حتی در مورد مسائل جزئی. هر کدام از این تصمیم‌گیری‌ها مقداری از انرژی و اراده‌ی ما را می‌بلعد. به این ترتیب، ذره ذره سوخت روزانه‌مان را مصرف می‌کنیم و بقیه‌ی انرژی‌مان را نیز به همین صورت از دست می‌دهیم. شاید زیاد به این موضوع توجه کرده باشید که شب هنگام خواب احساس می‌کنید خیلی کارها انجام داده‌اید اما اگر بخواهید ده تا از این کارها را نام ببرید ذهنتان خالی می‌شود.

افراد فوق‌العاده موفق این اصل را می‌دانند که اگر بخواهند مخزن بنزینشان که همان نیروی اراده‌شان است را برای مسائل کم اهمیت و جزئی صرف کنند، انرژی کمتری برای بقیه‌ی روزشان باقی می‌ماند تا بتوانند این انرژی را صرف تصمیم‌گیری‌هایی کنند که واقعا در زندگی شخصی و شغلی‌شان اهمیت دارد.

تصور کنید از خواب بیدار شده‌اید. می‌توانید انرژی‌تان را صرف این تصمیم‌گیری کنید که امروز چه بپوشید، صبحانه چه بخورید و … . یا اینکه به طور خودکار لباس از پیش تعیین شده‌ای را بپوشید و صبحانه‌ای که دم دست دارید بخورید و ذهنتان را بر روی مسائل مهم‌تری از قبیل پروژه‌ای که روی آن کار می‌کنید متمرکز کنید.

۲- آن‌ها از نه گفتن ترسی ندارند.

سال‌ها به ما آموزش داده شده است که نه گفتن به دیگران امری پسندیده نیست و باید هر کس هر تقاضایی از ما داشت را انجام دهیم. اما این کار چه تأثیری دارد؟ در ظاهر به نظر می‌رسد این کار ایرادی ندارد، اما در واقع مانع پیشرفت ما شده و همیشه ما را عقب نگه می‌دارد. دلیل این عقب ماندن این است که ما دیگر بر اساس اولویت‌های زندگی خودمان زندگی نمی‌کنیم و روزمان آن طوری پیش می‌رود که دیگران از ما انتظار دارند.

یک میلیاردر به نام وارن بافت در این مورد این‌طور می‌گوید: «تفاوت بین افراد موفق و افراد فوق موفق در این است که افراد فوق موفق تقریبا به همه چیز نه می‌گویند.»

هر بار که شما به کاری با اولویت پایین‌تر نه بگویید، انگار به خودتان زمان و انرژی اضافی هدیه داده‌اید تا کاری را انجام دهید که واقعا می‌خواهید انجام دهید.

۳- آن‌ها خستگی ناشی از کار را با آغوش باز می‌پذیرند.

افراد فوق موفق معمولا منابع لازم برای ماجراجویی، سفر کردن، تجربه‌ی چیزهای جدید و یادگیری مهارت‌های جدید را در اختیار دارند.

در برابر این حجم فرصت‌های هیجان‌انگیز، اغلب افراد فوق موفق با آغوش باز با خستگی‌های روند کار مواجه می‌شوند. وقتی قرار باشد بین کار و رشد شخصی یکی را انتخاب کنند، معمولا اولی را انتخاب می‌کنند! از دید آن‌ها با اینکه رشد شخصی و تجربه‌های هیجان‌انگیز مهم هستند، اما نتیجه‌ی آن کند شدن در روند کار و تدریجی‌تر شدن پروسه‌ی پیشرفت و موفقیت است.

مایکل فلپس، سریع‌ترین شناگر جهان، مدال طلای المپیک را یک شبه به دست نیاورد. او سختی‌های کار را پذیرفت، تمرین‌های تکراری و گاه خسته‌کننده را به جان خرید و ذهن و بدن خود را به صورت هماهنگ در راه رسیدن به هدفش هزینه کرد و نتیجه‌ی آن را هم گرفت.

۵ عادت افراد فوق موفق

مایکل فلپس

تسلط پیدا کردن بر یک مهارت معمولا نیازمند این است که شما خیلی وقت‌ها از روال تکراری کار خسته نشوید و با پشتکار ادامه دهید.

۴- آن‌ها اصراری ندارند تمام نقطه ‌ضعف‌های خود را بهبود بخشند.

اغلب ما سعی داریم نقطه ضعف‌های خود را پیدا کنیم و دائما به دنبال این هستیم که این نقاط ضعف را برطرف کنیم.

افراد فوق موفق این‌گونه فکر نمی‌کنند. آن‌ها می‌دانند که انرژی محدودی در اختیار دارند، نقاط ضعف خود را می‌بینند، با این حال به جای این که خودشان را به این در و آن در بزنند تا نقاط ضعفشان را بهبود ببخشند، خیلی ساده نقطه ضعف‌های خود را می‌پذیرند و وقت و انرژی خود را روی چیزی می‌گذارند که در آن حرفه‌ای هستند و آن را خوب انجام می‌دهند.

همان‌طور که نویسنده و محققی به نام تام رات می‌گوید: «اگر شما تمام زندگی‌تان را صرف این کنید تا در هر کاری بهترین شوید، در هیچ کاری عالی نخواهید بود.»

۵- آن‌ها پیش از طلوع خورشید از خواب بیدار می‌شوند.

یک ویژگی مشترک میان افراد فوق موفق این است که آن‌ها صبح زود از خواب بیدار می‌شوند.

درست همان موقعی که ما هنوز با خودمان کلنجار می‌رویم و آلارم ساعت را که تنظیم کرده‌ایم مدام ده دقیقه و یک ربع به تعویق می‌اندازیم، افراد فوق موفق بیدار شده‌اند، مدیتیشن کرده‌اند، نرمش و ورزش کرده‌اند، دوش گرفته‌اند، صبحانه خورده‌اند و در حال انجام کاری خلاقانه هستند.

۵ عادت افراد فوق موفق

بن فرانکلین در این مورد می‌گوید: «زود خوابیدن و زود بیدار شدن، آدم‌ها را تبدیل به افرادی سالم، ثروتمند و دانا می‌کند.»

منبع: Entrepreneur

کانال تلگرام تخفیفان