آیا تا کنون برایتان پیش آمده که از خود بپرسید چگونه برخی افراد اینقدر موفق هستند؟ البته که از خود پرسیده‌اید. مسلما یک ایده‌ی عالی، انگیزه، سرسختی و قدری شانس آن‌ها را در این راه یاری کرده‌است. اما بسیاری از افراد موفق، خصلت‌ها و عادات مشترکی دارند که تاثیر زیادی در موفقیت‌شان داشته‌است. در ادامه با ۹خصلتی که آن‌ها را در این مسیر یاری کرده‌است، آشنا می‌شویم.

۱- آن‌ها مدیتیشن می‌کنند

رِی دالیو، موسس Bridgewater Associates (موسسه‌ای بازرگانی که در زمینه‌ی مدیریت سرمایه‌گذاری فعالیت می‌کند)، در سال ۲۰۱۳ در مصاحبه‌ای با هافینگتون پست، گفت که «مدیتیشن (مراقبه) بیش از هر چیزی در زندگی من باعث به دست آوردن موفقیت‌هایی شده‌است که تاکنون داشته‌ام». هر چند دالیو تنها کسی نیست که قائل به تاثیرات مدیتیشن است. افراد موفق بسیاری چون اوپرا وینفری (مجری و بازیگر برنده‌ی جایزه‌ی اسکار)، روپرت مرداک (سرمایه‌دار آمریکایی-استرالیایی)، راسل سیمونز (کارآفرین آمریکایی)، آریانا هافینگتن (نویسنده و روزنامه‌نگار آمریکایی-یونانی و سردبیر نشریه‌ی هافینگتن پست)، بیل فورد (سرمایه‌دار و تاجر آمریکایی و رئیس هیئت مدیره‌ی شرکت فورد) و پدمسری واری‌بِر (مدیر ارشد فنی شرکت سیسکو)، مدیتیشن را عامل بسیار مهمی در موفقیت‌شان می‌دانند.

بنابراین مراقبت از ذهن و بدن به وسیله‌ی آرامش، ورزش، غذای سالم و خواب کافی، راه‌های مهم و موثری برای افزایش موفقیت هستند.

۲- سحرخیز هستند

باراک اوباما (رئیس جمهور آمریکا)، ریچارد برنسون (سرمایه‌دار و تاجر آمریکایی)، جک دورسی (بنیان‌گذار توییتر)، لری شولتز (مربی یوگا‌ی آمریکایی)، تیم کوک (مدیر عامل شرکت اپل) و ارسلا برنز (مدیر عامل شرکت زیراکس) به سحرخیز بودن شهره‌اند. اما سحرخیزی چگونه می‌تواند موجب موفقیت آن‌ها شود؟ افراد سحرخیز قادرند تا روزهایشان را زودتر از دیگران آغاز کنند و همین عامل سبب می‌شود تا  آن‌ها همیشه جلوتر از بقیه باشند. آن‌ها می‌توانند از این زمانِ بیشتر، برای پاسخ به دیگران، ورزش کردن و اختصاص زمان به خودشان استفاده کنند. همچنین آن‌ها تمایل بیشتری به شاد‌تر بودن و فعال‌تر بودن دارند.

سحرخیزی

۳- شبکه‌سازی می‌کنند

افراد موفق اهمیت شبکه‌سازی را به خوبی درک می‌کنند. مطالعات نشان داده‌اند که شبکه‌سازی می‌تواند مردم را به عملکرد بهتر در کار و به سرانجام رساندن آن هدایت کند. شبکه‌سازی به افراد موفق کمک می‌کند تا خلاق‌تر باشند. اندرو کارنِگی در کتاب «چگونه می‌توان دوست یافت و در مردم نفوذ کرد» بیان می‌کند که افراد موفق به ندرت شکایت و عیب‌جویی می‌کنند. آن‌ها صادقند و تلاش می‌کنند تا دیگران را درک کنند.

۴- خود را سرگرم نگه می‌دارند

افراد موفق به ندرت بیکار هستند. افراد موفقی مثل لیندون جانسون (۳۶امین رئیس جمهور آمریکا) و رابرت موزِز (برنامه‌ریز شهری مطرح در آمریکا) به عنوان کسانی شناخته می‌شوند که ۶۰ تا ۶۵ ساعت در هفته کار می‌کردند. ایلون ماسک (بنیانگذار شرکت‌هایی مثل تسلا موتورز، پی پال و اسپیس ایکس) ۸۰ تا ۱۰۰ ساعت در هفته را به کار کردن اختصاص می‌دهد و در این باره می‌گوید: «این نوعی از وجدان کاری است که یک کارآفرین باید داشته‌باشد».

۵- می‌دانند کی «نه» بگویند

وارن بافِت (کارآفرین، سرمایه‌گذار و نیکوکار آمریکایی)، چنین گفته است: «تفاوت بین افراد موفق و افراد واقعا موفق در این است که افراد واقعا موفق تقریبا به همه چیز نه می‌گویند»

افراد موفق با «نه» گفتن به چیزهایی مثل منفی‌بافی، کار اضافی و فعالیت‌هایی که موجب هدر دادن وقت می‌شود، می‌توانند روی افزایش بازده خود تمرکز کنند. اگر آن‌ها به هر چیز و هر کس «بله» بگویند، دیگر نمی‌توانند روی کار خود متمرکز شوند و کارهایی که باید انجام دهند را به پایان برسانند.

۶- آن‌ها تلویزیون نمی‌بینند، در عوض مطالعه می‌کنند

طبق نظر توماس کورلی، نویسنده‌ی کتاب «عادات ثروتمندها: عادات روزمره‌ی افراد ثروتمند»، ۶۷ درصد افراد ثروتمند تنها یک ساعت در روز یا کمتر را به تماشای تلویزیون اختصاص می‌دهند. کورلی همچنین متوجه شد که ۶ درصد از ثروتمندان به برنامه‌های واقع‌نما نگاه می‌کنند، در حالی که ۷۸ درصد فقرا شیفته‌ی جنین برنامه‌هایی هستند.

علاوه بر این ۸۶ درصد ثروتمندان به مطالعه علاقه‌مند هستند که ۸۸ درصدشان به شکل تحسین‌برانگیزی ادعا می‌کنند که برای پیشرفت خودشان، روزانه ۳۰ دقیقه یا بیشتر مطالعه می‌کنند.

۷- لیست کارهایی که باید انجام دهند را می‌نویسند

افراد موفق به نوشتن «لیست برای اقدام یا همان To-Do لیست‌ها، شهره‌اند. آن‌ها لیستی از کارهایی که باید انجام دهند را یک شب قبل‌تر می‌نویسند. بنابراین آن‌ها قادرند تا کارهای روز بعدشان را اولویت‌بندی کنند. آن‌ها جلوی هر مورد در لیست‌شان، شماره‌ای می‌گذارند تا تشخیص بدهند کدام کار مهم‌تر است.

۸- هدف تعیین می‌کنند و  هدفشان را مجسم می‌کنند

جول براون با تعدادی از افراد موفق مصاحبه کرده و متوجه شده که ۹۵ درصد از این افراد، اهداف، برنامه‌ها و چشم‌انداز موفقیت‌شان را به طور منظم می‌نویسند. افراد موفق این کار را شب قبل یا به عنوان اولین کار روزانه انجام می‌دهند. بنابراین آن‌ها آماده‌اند تا از پس چالش‌هایی برآیند که منتظرشان هستند.

۹- پول خود را مدیریت می‌کنند

افراد موفق، به خاطر مدیریت سرمایه‌ی خود، به جایی که هستند، رسیده‌اند. این یعنی آن‌ها پول خود را عاقلانه سرمایه‌گذاری می‌کنند، به دنبال فرصت‌های جدید هستند و مبلغی را به عنوان پشتوانه‌ی اضطراری کنار می‌گذارند. علاوه بر این، آن‌ها سخاوتمند هستند و مایلند تا به نیازمندان کمک کنند.

save-money

سخنی قدیمی وجود دارد که می‌گوید شانس و آمادگی همیشه با فرصت مواجه می‌شوند. موفق‌ترین افراد با آمادگی همیشگی‌شان، خود را در مسیر موفقیت قرار می‌دهند. افراد موفق انتظار دارند که شانس آن‌ها را پیدا کند و  اغلب، همین اتفاق می‌افتد.

منبع: Entrepreneur

کانال تلگرام تخفیفان