برای بیشتر پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها، داشتن یک خانواده که حتی پس از افزایش اعضا و بلوغ آن‌ها، باز هم دور هم باقی بمانند، یک آرزوی بزرگ است. اما کنار هم بودن به این سادگی‌ها اتفاق نمی‌افتد، بلکه نتیجه سخت‌کوشی و عشق ورزیدن است. مهم‌ترین عنصر در یک خانواده‌ی نزدیک، میل اعضا برای کنار هم بودن است.

برای رسیدن به این هدف، شما باید کارهای سخت میزبانی و جمع کردن خانواده دور هم را انجام بدهید. اما در کنار آن، باید به دیگران اجازه بدهید که نقش‌های خودشان در این پروسه را حفظ کنند. علاوه بر این، باید مسئولیت‌های خانواده را جدی بگیرید ولی در کنار آن کمی خوشگذرانی را فراموش نکنید. برای ایده‌های بیشتر در این زمینه با ما در ادامه‌ی مطلب همراه باشید.

چگونه خانواده پرجمعیت خود را صمیمی نگه داریم

۱- تعطیلات را فراموش نکنید

جشن‌های تعطیلات، بسیار خاص هستند. اما تعداد کمی از خانواده‌ها این شانس را دارند که در تعطیلات کنار هم باشند، مخصوصا برای تعطیلات مهم مثل عید نوروز و یا روز طبیعت. جوانان اما به دلایل مختلف ترجیح می دهند وقت خود را با افرادی به غیر از خانواده سپری کنند.

خیلی از خانواده‌ها این مشکل را با برگزاری یک جشن زود هنگام حل می‌کنند. با این کار، جوانان نیز خواهند توانست تعطیلات را با دوستان خود سپری کنند. بنا به دلایلی، تعداد محدودی از خانواده‌ها نیز این جشن‌ها را دیرتر از موعد برگزار می‌کنند، که البته منطقی‌تر به نظر می‌رسد. (یک هفته اضافه‌تر برای خرید عید، قطعا بهتر خواهد بود!) نکته اصلی این است که هر خانواده‌ای با توجه به موقعیت خود، تاریخی برای اجرای مراسم پیدا خواهد کرد، بدون آنکه احساسات کسی جریحه‌دار شود.

پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌هایی که خود را در یک روز تعطیل رسمی تنها می‌بینند، باید  برای مراسم خاصی برنامه‌ریزی کنند. کسانی که نمی‌توانند عید را در کنار فرزندان و نوه‌های خود بگذرانند، می‌توانند روز را در کنار دوستان قدیمی خود سپری کنند، به تماشای فیلم بنشینند، در کارهای خیرخواهانه فعالیت داوطلبانه داشته باشند و یا حتی به دوچرخه‌سواری و رانندگی بپردازند.

۲- دیگر مناسبت‌ها را جشن بگیرید

در نظر داشته باشید که تعطیلات مهم، تنها موقعیتهایی نیستند که می‌توانید خانواده را در کنار هم جمع کنید. در تعطیلات جزئی‌تر نیز می‌توانید جشن‌هایی بدون استرس و شاد برگزار کنید.

روزهای تولد نیز همیشه دلیل خوبی برای جشن گرفتن هستند. سعی کنید جشن تولد افراد خانواده که تاریخ آنها نزدیک هم هستند را در یک مراسم و در کنار هم جشن بگیرید. افرادی که در جشن‌های تولد شرکت می‌کنند، نزدیکی بیشتری با یکدیگر احساس می‌کنند.

۳- با هم به مسافرت بروید

مسافرت در کنار هم، برای خانواده‌های بزرگ یک راه فوق‌العاده برای پیوند اعضا است، به شرطی که هر کس انتظارات واقع‌بینانه داشته باشد و در کنار آن منعطف باشد. مدیریت مسافرت‌هایی که چندین نسل از اعضای خانواده در کنار هم هستند، با تمرین، ساده‌تر خواهد شد. یک ویلای ساحلی کرایه کنید و یا برای چند روز در یک تفریحگاه ساکن شوید، یا حتی اگر قصد صرفه‌جویی دارید، یک تفریحگاه برای تعطیلات خود بسازید. هر گزینه‌ای که انتخاب کردید، آرامش خود را در نظر داشته باشید.

۴- به فکر ایجاد رسم و رسوم در خانواده خود باشید

رسم و رسوم خانوادگی باعث ایجاد وحدت و حس هویت خانوادگی می‌شود و باعث می‌شود بچه‌ها در خانواده احساس امنیت بیشتری کنند. رسم و رسوم می‌تواند یا به صورت هدفمند ایجاد شده و یا خود به خود از یک اتفاق به وجود بیایند. آنها می‌توانند به سادگی داشتن همیشگی یک غذای مخصوص و یا به پیچیدگی یک وعده غذایی استادانه مخصوص تعطیلات باشند. با افزایش سن نوه‌ها ممکن است نیاز باشد تا بعضی از سنت‌ها حذف و یا جایگزین شوند. برای مثال، شب‌های دورهمی، تماشای فیلم ممکن است جایگزین قصه‌های هنگام خواب شوند. علاوه بر این‌ها، موارد زیر نیز ایده‌های خوبی هستند:

  • اگر حیاط دارید و وضعیت آب و هوا هم خوب است، چادر زدن ایده خوبی است.
  • گفتن و تکرار داستان‌های خانوادگی یک سنت دیرینه است.
  • کمپ مادربزرگ! بعضی از پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها عاشق این کمپ‌ها هستند. آنها تمام نوه‌ها را جمع می‌کنند و برای آنها برنامه‌های مخصوصی در نظر می‌گیرند. گاهی وقت‌ها به کوتاهی یک خواب دور هم و گاهی وقتها هم به طولانی یک هفته.
  • بعضی خانواده‌ها بازی را ترجیح می‌دهند. بیشتر آنها بازی‌های تخته‌ای (مثل منچ، تخته نرد، شطرنج و …) را انجام می‌دهند، اما بازی‌های ویدئویی هم ایده‌ی بدی نیستند.
  • اگر خانواده شما بازی‌های یک تیم ورزشی را دنبال می‌کند، می‌توانید به بهانه آن، کل خانواده را دور هم جمع کنید و آن را تبدیل به یک رسم سالیانه کنید.
  • دوچرخه‌سواری و یا پیاده‌روی نیز می‌تواند یک رسم دیگر باشند. بعد از صرف شام با خانواده خود به پیاده روی بروید و یا می‌توانید در شب‌هایی که ماه کامل است، به پیاده‌روی بپردازید.

۵- در مورد مسئولیت‌پذیری چه؟

عضو یک خانواده صمیمی بودن، ممکن است همیشه مفرح نباشد. خانواده‌های نزدیک از یکدیگر در موقعیت‌های نه چندان خوشایند نیز پشتیبانی می‌کنند. آنها برای مهمانی‌های سیسمونی نوزاد، عروسی‌ها، مراسم ختم و دیگر اتفاقات زندگی نیز دور هم جمع می‌شوند. هنگامی که اعضای خانواده مریض هستند، دیگر اعضا به آن‌ها کمک می‌کنند. روش‌های پشتیبانی و حمایت خانواده‌ها از اعضای خود، ممکن است با یکدیگر متفاوت باشند، اما تعهد در همه جا حضور دارد. والدین، پدربزگ‌ها و مادربزرگ‌هایی که این کار را انجام می‌دهند با احتمال بیشتری این حس را به نسل‌های جوان‌تر منتقل می‌کنند.

۶- از افراد جدید استقبال کنید

یک خانواده را به عنوان یک واحد ثابت در نظر نگیرید. خانواده‌هایی که اعضای جدید را با آغوش گرم می‌پذیرند، به نسبت خانواده‌های منزوی نزدیک‌تر هستند. معمولا و بنا بر ماهیت رشد خانواده‌ها، اعضای یک خانواده مدام گسترش می‌یابد، چرا که اعضای خانواده ازدواج می‌کنند و بچه‌دار خواهند شد. اعضای جدید نیز والدین خود را دارند که می‌توانند وارد خانواده شما بشوند و جمع خانواده را گسترش دهند. علاوه بر این، خانواده‌هایی که از دوستان اعضای خانواده استقبال می‌کنند، طرفدار بیشتری خواهند داشت. اگر شما دوستان نوه‌های نوجوان خود را از بودن در کنار خانواده خود منع کنید، بعید است که نوه‌های خود را نیز برای مدت طولانی در کنار خود داشته باشید!

خانواده‌ی شما چطور دور هم جمع می‌شوند؟ وقتی همه با هم هستید چه کارهایی می‌کنید؟ پیشنهاد شما برای حفظ انسجام و صمیمیت خانواده‌ها چیست؟

منبع: About.com

کانال تلگرام تخفیفان