بهترین راه پیشگیری از زکام در پاییز و زمستان چیست؟ علاوه بر دنبال کردن رژیم مناسب، مرتباً شستن دست‌ها، خواب کافی داشتن، و خوردن غذاها و مکمل‌های طبیعی نیز به تقویت سیستم ایمنی بدن شما کمک می‌کند. رعایت نکات زیر به حفظ سلامت شما در فصل سرماخوردگی و آنفولانزا  کمک می‌کنند.

‍۱- اقطی

۵ راه پیشگیری از سرماخوردگی در پاییز

اقطی که نوعی آلبالو است میوه‌ای غنی از فلاونوئید است و قرن‌هاست برای درمان سرماخوردگی و آنفولانزا استفاده می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهند عصاره اقطی طول مدت آنفولانزا را حدود سه روز کاهش می‌دهد. کمال پاتل مدیر سایت Examine.com، دانشنامه مستقل مکمل‌ها و تغذیه، می‌گوید: «تحقیقات آزمایشگاهی نشان می‌دهند که این میوه ویروس‌ها را از بین می‌برد.» این میوه همچنین حاوی ترکیبات گیاهی به نام آنتوسیانین‌ها است، که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کنند.

روش استفاده: عصاره این میوه به شکل کپسول یا شربت وجود دارد. و با نام‌های Sambucol (برای سرماخوردگی و آنفولانزا) و Sinupret (برای سینوزیت) در بازار وجود دارد.

۲- سیر

۵ راه پیشگیری از سرماخوردگی در پاییز

این گیاه مقوی هنگامی که جویده، قطعه قطعه و خرد شود، ترکیبی مقوی به نام آلیسین تولید می‌کند. آلیسین به نوبه‌ی خود ترکیبات گوناگونی تولید می‌کند که خاصیت ضدقارچی، ضدباکتریایی و ضدویروسی دارند. تحقیقات نشان می‌دهند سیر محرک سیستم ایمنی است و به عنوان یک ضد التهاب عمل می‌کند. یک پژوهش نشان می‌دهد کسانی که سیر را به عنوان مکمل استفاده می‌کنند کمتر دچار سرماخوردگی می‌شوند و دوره بیماری کوتاه‎‌تری دارند.

روش استفاده: روزانه دو بار ۱ یا ۲ حبه سیر یا ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ میلی‌گرم سیر را به وعده‌های غذایتان اضافه کنید.

۳- یومکا (UMCKA)

۵ راه پیشگیری از سرماخوردگی در پاییز

پاتل می‌گوید: «نام علمی این گیاه افریقای جنوبی پالاگونیوم سیدُیدس (Pelargonium sidoides) است؛ اما معمولا با نام تجاری آن یعنی یوکا شناخته شده است.» تحقیقات نشان می‌دهد این ترکیب باعث کاهش میزان باکتری در گلو و ریه می‌شود. پژوهشی که در سال ۲۰۰۸ صورت گرفته نشان می‌دهد که این ترکیب می‌تواند در بهبود علائم برونشیت، سینوزیت، و سرماخوردگی در بزرگسالان موثر باشد.

روش استفاده: یومکا در اکثر داروخانه‌ها به شکل کپسول و یا شربت موجود است.

۴- ویتامین C

۵ راه پیشگیری از سرماخوردگی در پاییز

در حالی که شواهد زیادی وجود دارند که نشان می‌دهند ویتامین C به تقویت سیستم ایمنی کمک می‌کند، ولی هنگامی که سرما خورده‌اید مصرف مقدار زیاد آن باعث افزایش روند بهبودی شما نمی‌شود. پاتل می‌گوید: «ویتامین C برای عملکرد بهتر سیستم ایمنی ضروری است، پس در وهله اول اگر به میزان کافی ویتامین C مصرف نکنید احتمال دچار شدنتان به سرماخوردگی زیاد است.» به دلیل افت سیستم ایمنی بعد از تمرینات سخت، کسانی که مرتباً ورزش می‌کنند مستعد ابتلا به سرماخوردگی هستند بنابراین مصرف ویتامین C برای این افراد ضروری است. مطالعه صورت گرفته بر ۱۱۰۰۰ نفر نشان داد کسانی که کسانی که تحت استرس شدید هستند اگر روزانه ۲۰۰ میلی‌گرم ویتامین C مصرف کنند ۵۰٪ کمتر احتمال ابتلا به سرماخوردگی دارند.

روش استفاده: برای زنان بالای ۱۹ سال مصرف روزانه ۷۵  میلی‌گرم ویتامین C توصیه می‌شود اما برای شرایط خاص مصرف بیش از ۱۰۰۰ میلی‌گرم نیز مفید است.

۵- روی (زینک)

۵ راه پیشگیری از سرماخوردگی در پاییز

پاتل می‌گوید: «سیستم ایمنی به میزان مناسبی از این ماده معدنی نیاز دارد.» مطالعات گوناگون نشان می‌دهد روی بطور قابل توجهی طول مدت سرماخوردگی را کاهش می‌دهد. پژوهش صورت گرفته توسط سال‌نامه طب داخلی نشان داد علائم سرماخوردگی در کسانی که قرص روی را مصرف می‌کردند طی ۴ روز و کسانی که مسکن مصرف کردند طی ۷ روز، از بین رفت.

روش استفاده: روی را به شکل قرص مصرف کنید. مصرف اسپری آن ممکن است باعث کاهش حس بویایی‌تان شود پس از اسپری آن استفاده نکنید.

منبع: MSN

کانال تلگرام تخفیفان