برای بسیاری از ما پیش آمده که پوست دست و صورت یا بدنمان خشکی غیرطبیعی پیدا کرده‌اند و برخی از ما نیز دائما با این مشکل درگیر هستیم. خوب است قبل از ایجاد این مشکل، عوامل موثر در خشکی پوست را بشناسیم و از این اتفاق جلوگیری کنیم.

خشکی پوست دلایل مختلفی دارد. در این مطلب، به معرفی ۴ علت مهم که باعث خشکی پوست شما می‌شوند، می‌پردازیم.

۱- دود سیگار و دیگر دخانیات

یکی از دلایل اصلی خشک شدن پوست، مصرف سیگار، قلیان و سایر دخانیات می‌باشد. سموم موجود در دود دخانیات در دراز مدت باعث صدمه‌ی شدید به پوست می‌شود؛ و نه تنها باعث خشکی، کدری و کاهش لطافت پوست می‌شوند، بلکه فرایند پیری پوست و افزایش چین و چروک را هم تسریع می‌نمایند. بنابراین یکی از اصول مراقبت از پوست، قطع یا کاهش مصرف انواع دخانیات می‌باشد.

۲- شرایط روحی و روانی

دلایل خشکی پوست

استرس‌ها، تنش‌های عصبی مزمن، کمبود استراحت، بی‌خوابی‌های طولانی، شیفت‌های شب متعدد، همگی می‌توانند موجب صدمه رساندن به پوست شما شوند و در بسیاری از موارد موجبات خشکی پوست را فراهم می‌آورند.

۳- شنا و استحمام نادرست

شنای طولانی، لباس تنگ، استحمام با آب داغ، سونای خشک نیز از عوامل دیگری است که می توانند خشکی پوست را تشدید کنند.

۴- لوازم آرایشی و بهداشتی

یکی از مهم‌ترین عوامل ایجاد کننده یا تشدید کننده‌ی خشکی پوست، استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی نامناسب و غیر استاندارد می‌باشد. مواد آرایشی و پاک‌کننده‌های حاوی الکل به شدت خشکی پوست را افزایش می‌دهند. شوینده‌های صابونی با صدمه به سپر اسیدی پوست و آسیب به چربی طبیعی پوست، آن را خشک و شکننده کرده و موجب احساس کشیدگی در پوست می‌شوند. استفاده‌ی مداوم از لایه‌بردارها و محصولات پوشاننده (مانند کرم‌پودر و پن‌کیک) با صدمه به لایه‌ی اپیدرم، خشکی پوست را تشدید می‌کنند.

۵- افزایش سن و پیری

با گذر سن تغییرات عمده‌ای در پوست انسان رخ می‌دهد، که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، کم شدن محتوای آب لایه‌ی خارجی پوست (اپیدرم) می باشد؛ که نهایتاً منجر به دهیدراتاسیون و خشکی پوست می گردد. این تغییرات، معمولاً از سن ۴۵ – ۵۰ سالگی به بعد، نمود پیدا می‌کند.

۶- عوامل ارثی و ژنتیکی

برخی از بیماری‌های ژنتیکی و ارثی مانند سندرم شوگرن (Sjögren’s Syndrome) و یا بیماری ایکتیوز (Ictiosis)، با علائم پوستی متوسط تا شدید، منجمله خشکی، تظاهر پیدا می کنند.

سندرم شوگرن، نوعی بیماری خود ایمنی التهابی است که موجب تخریب غدد برون‌ریز از جمله غدد عرق، غدد اشکی و غدد بزاقی می‌گردد و می‌تواند علاوه بر خشکی پوست و مخاطات، عوارض عمومی از قبیل خستگی، سرفه‌های خشک، بی‌حسی و گزگز شدن اندام‌ها، درد، خشکی و تورم در مفاصل و غیره نیز داشته باشد.

ایکتیوز (بیماری پوست ماهی، ماهیاک)، یک بیماری متنوع پوستی می‌باشد که با پوست خشک همراه است. علائم دیگر شامل خارش و پوسته پوسته شدن پوست، به ویژه در دست‌ها می‌باشد.

۷- بیماری های سیستمیک

تعدادی از بیماری‌های داخلی و سیستمیک، خشکی پوست را به همراه دارند. بیماری‌هایی از قبیل مرض قند (دیابت)، کم‌کاری غده‌ی تیروئید (هیپوتیروئیدی)، بیماری کلیوی، بیماری‌های نقص ایمنی، سرطان، ایدز، بیماری‌های انسدادی صفراوی، کاهش هورمون جنسی (استروژن) و غیره از این جمله هستند.

کانال تلگرام تخفیفان