گروهی از کارشناسان، مطالعه‌ای درباره ترک سیگار انجام داده‌اند و روش‌های ارائه شده در این بخش را به عنوان بهترین روش‌های ترک سیگار بیان کرده‌اند.

براساس آخرین بررسی‌ها، تقریباً ۴۲ میلیون امریکایی، سیگاری هستند و حدود ۷۰% آن‌ها می‌گویند قصد دارند سیگار را ترک کنند. ولی روش‌های ترک سیگار آن‌قدر که پزشکان و سیگاری‌ها انتظار دارند، موفقیت‌آمیز نیستند. در بیش‌تر مواقع بعضی از این روش‌ها، ۲۵% موثر هستند و به سیگاری‌ها کمک می‌کنند تقریباً شش ماه یا کمی بیشتر سیگار نکشند. در آخرین گزارش منتشر شده در سال‌نامه‌ی طب داخلی، گروهی از کارشناسان مستقل منصوب به دولت فدرال امریکا، روش‌های ترک سیگار را بررسی کرده‌اند. نتایج این بررسی نشان می‌دهد بهترین روش‌های ترک سیگار، درمان رفتاری مانند مشاوره‌ی حضوری، مشاوره‌ی تلفنی، روش‌های کمک به خود و درمان دارویی مانند جایگزین‌سازی نیکوتین، بوپروپیون و وارنیسلین هستند. این روش‌ها چه یکی از آن‌ها و چه تعدادی از آن‌ها استفاده شوند، به سیگاری‌ها بیش‌ترین شانس ترک سیگار را می‌دهند.

موثرترین روش‌های ترک سیگار

سیگار الکترونیکی بهترین روش ترک سیگار نیست

اکنون کارشناسان می‌گویند درباره‌ی سیگارهای الکترونیکی که بعضی معتقدند به ترک سیگار کمک می‌کنند، اطلاعات کافی وجود ندارد و نمی‌توان آن‌ها را توصیه کرد. دکتر آلبرت سیو، استاد طب تسکینی در دانشگاه پزشکی سینای، می‌گوید: «این حرف به این معنی نیست که نباید این سیگارها را به افراد توصیه کرد. و مطمئنا این حرف به معنی حمایت از سیگارهای الکترونیکی هم نیست. بلکه تا امروز، صرفا مطالعات و اطلاعات کافی درباره‌ی آن‌ها وجود ندارد.»

در حالی که ۳۵% پزشکان شرکت کننده در این تحقیق گفته‌اند به بیمارانشان برای ترک سیگار، این سیگارهای الکترونیکی را توصیه می‌کنند، به گفته‌ی دکتر سیو، تنها دو تحقیق منتشر شده که در آن‌ها از افراد خواسته شده سیگار الکترونیکی یا فرمول‌های مسکن دیگر را استفاده کنند و نتایج این آزمایش‌ها نیز قطعی نبود. دکتر سیو می‌گوید با توجه به این‌که در حال حاضر مجهولات درباره‌ی سیگارهای الکترونیکی بسیار بیشتر از مزیت‌های آن‌ها است، با قاطعیت نمی‌توان توصیه کرد در برنامه‌ی ترک سیگار از آن‌ها استفاده شود. نگرانی درباره‌ی ترکیبات استفاده شده در این سیگارها و همچنین کیفیت و ثبات آن‌ها باعث شده ضرر آن‌ها بیشتر از مزیت‌هایشان باشد.

نتایج آزمایش‌هایی که هر دو روش درمان رفتاری و دارو محور را بررسی کردند، قانع‌کننده‌تر بوده‌اند. در مقایسه با میزان ترک سیگار از ۵% تا ۱۱%در میان افرادی که بدون هیچ روش خاصی سیگار را ترک کرده‌اند، روش‌های مشاوره و کمک به خود، میزان ترک سیگار را از ۷% تا ۱۳% بهبود بخشیده است. با استفاده از روش دارویی میزان ترک سیگار از ۱۰ درصد در میان کسانی که داروی مسکن استفاده کردند تا ۱۷ درصد برای کسانی که جایگزین نیکوتین استفاده کردند، افزایش یافته است. افرادی که بوپروپیون مصرف کردند شانسشان برای ترک سیگار دو برابر شده است؛ در حالی که افرادی که وارنیسلین مصرف کردند شانس کنترل مصرف سیگار در آن‌ها دو برابر شد.

این تحقیقات،گروه خاصی از افراد سیگاری مانند زنان باردار را نیز بررسی کرده است. علیرغم خطرات اثبات شده درباره‌ی تاثیر سیگار کشیدن بر رشد جنین، از هر ۶ زن باردار ۱ نفر سیگار می‌کشد و نیز یک‌چهارم زنان باردار در سه ماه قبل از بارداری سیگار می‌کشند. برای این افراد روش‌های درمان رفتاری موفق‌تر عمل می‌کنند. به گفته‌ی دکتر سیو درباره بی‌خطر بودن داروهای ترک سیگار بر زنان باردار اطلاعات کافی وجود ندارد.

این تحقیق هم‌چنین نشان داد که اگر بعضی از روش‌های ترک سیگار هم‌زمان استفاده شوند، تاثیر بسیار بیش‌تری خواهند داشت؛ نسبت به زمانی که تنها یک روش استفاده می‌شود. برای مثال به جای استفاده از یک جایگزین نیکوتین، استفاده از دو جایگزین نیکوتین باعث می‌شود افراد بیش‌تری موفق به ترک سیگار شوند و هم‌چنین به جای استفاده از بوپروپیون به تنهایی، ترکیب بوپروپیون با یک جایگزین نیکوتین در ترک سیگار بسیار موثرتر است. دکتر سیو می‌گوید: «درمان‌های موثری وجود دارند که به افراد برای ترک سیگار کمک می‌کند.» در حالی که مطالعات بیش‌تری درباره‌ی ترکیب روش‌های درمانی صورت می‌گیرد احتمالا تعداد روش‌های ترک سیگار، مانند استفاده از سیگار الکترونیکی نیز افزایش خواهد یافت.

منبع: Time

کانال تلگرام تخفیفان