آموزش آشپزی به کودکان فقط کمی سخت‌تر از آموزش رانندگی به آنها است، فقط احتمالا لازم است تخم‌مرغ‌های بیشتری استفاده کنید.

بسیاری از ما از غذا دادن به فرزندانمان یا تماشای آنها در حال غذا خوردن لذت می‌بریم، ولی هنگامی که آنها بزرگ‌تر و مسئول‌پذیرتر می‌شوند برای اینکه یاد بگیرند خودشان غذا درست کنند باید دانش و ابزار لازم را برایشان فراهم کنیم. برای شروع آموزش به کودکانتان در اینجا به پنج نکته اشاره شده است.

۱- آرام باشید

آشپزخانه پر از وسایل خطرناک است. از اجاق تا چاقوهای تیز. این وسایل ممکن است باعث شوند عصبی شوید، اما قوی باشید، بچه‌ها نگرانی شما را می‌فهمند، و اگر شما راحت نباشید آنها هم نخواهند بود. با دقت حواستان به آنها باشد و با صدایی شاد و لبخند به آنها یاد دهید.

۲- به آنها مسئولیت دهید

وقتی به بچه‎ها کاری می‌دهید که انجام دهند و در واقع آنها را در کارها مشارکت می‌دهید یا وقتی در پایان کار نتیجه کارشان را می‌بینند، بهتر یاد می‌گیرند. اگر می‌خواهند شیرینی درست کنند پس بگذارید درست کنند. درس بعدی بر عهده‌ی شما است. باید بین غذای سالم مثل سالاد و شیرینیجات یکی را انتخاب کنید.

۳- حواستان به کلمات باشد

بچه‎‌ها مانند لوح سفید هستند و کلمات مانند جوهر. کلماتی مثل سرخ کردن و داغ کردن تا وقتی به درستی تعریف نشوند برای کودکان بی‌معنی هستند. البته می‌توانید از کلمات راحت‌تری نیز استفاده کنید. تسلط بر کلمات جدید بخشی از پرورش مهارت‌ها است. به علاوه هنگامی که کودکان در حال یادگیری زبان هستند هر کلمه‌ای را جذب می‌کنند و خیلی زود یاد می‌گیرند مانند بزرگسالان حرف بزنند. (مامان اجازه دارم روی تختت بپر بپر کنم؟)

۴- به مسائل عمیق‌تر هم توجه کنید

وقتی به بچه‌ها غذا درست کردن را یاد می‌دهید به شما فرصت داده می‌شود درباره فرهنگ، تاریخچه خانواده، تغذیه، غذا و گرسنگی با آنها حرف بزنید. با توجه به سن کودکتان، آنها را با مسائل بیشتری پیرامون غذا آشنا کنید، اما درس‌ها را به آرامی بگویید که تاثیر بیشتری داشته باشند و به سرعت نتیجه‌گیری نکنید. شما فقط غذا درست کردن را به او یاد نمی‌دهید بلکه زندگیش را تحت تاثیر قرار می‌دهید.

۵- تشویقشان کنید

هدف نهایی شما درست کردن غذایی مانند غذاهای رستوران نیست، بلکه افزایش عزت نفس فرزندتان و تشویق او برای مستقل شدن است. اگر در پایان آموزش فرزندتان خوشحال بود و برای کار کردن در آشپزخانه مهارت داشت، کارتان را خوب انجام داده‌اید.

منبع: Parents

کانال تلگرام تخفیفان