خوردن مواد غذایی مغذی برای رسیدن به رشد مناسب و حفظ سلامت بدن بسیار ضروری است. هدف از این مقاله، توضیح اهمیت تغذیه از طریق یک رژیم سالم و مناسب است. نقل‌قول زیر، بر اهمیت تغذیه و متخصصان تغذیه صحه می‌گذارد:

«اگر پزشکان امروز، متخصصان تغذیه فردا نشوند، متخصصان تغذیه کنونی، پزشکان فردا خواهند بود.»

در دوران کودکی هر روز در خانه و مدرسه مطالب زیادی درباره اهمیت تغذیه به ما گفته می‌شود. به افرادی که از بیماری‌های مختلفی رنج می‌برند توصیه می‌شود مواد غذایی مغذی مصرف کنند. حقیقت این است که تغذیه بخش ضروری زندگی هر فردی-کودکان، نوجوانان، بزرگسالان و افراد مسن-است. به گفته پزشکان و متخصصان تغذیه، تنها یک رژیم متعادل می‌تواند مواد مغذی و معدنی مورد نیاز برای رشد و ترمیم زخم و آسیب‌های بدن‌ را فراهم کند. به ویژه برای ورزشکاران مصرف مواد غذایی مغذی ضروری است. جذب مواد غذایی سالم به ورزشکاران کمک می‌کند به سطح بالایی از استقامت برسند.

اهمیت

یک رژیم، زمانی مغذی است که مواد مغذی ضروری مانند پروتئین‌ها، چربی‌ها، کربوهیدرات‌ها و نیز ویتامین‌ها و مواد معدنی را در خود داشته باشد.

مواد غذایی ضروری

موادی مانند پروتئین‌ها، چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها انرژی و نیروی لازم برای بدن را تامین می‌کنند. ویتامین‌ها و پروتئین‌ها در عملکرد سلول‌های بدن نقش مهمی دارند. جذب میزان مناسبی از پروتئین‌ها، چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها برای جلوگیری از عفونت‌ها، بیماری‌های قلبی-عروقی و بیماری‌های مسری ضروری است.

پروتئین‌ها

پروتئین‌ها بافت ماهیچه‌‌ها را ایجاد، حفظ و ترمیم می‌کنند. با مصرف غذاهای غنی از پروتئین می‌توانید آمینو اسید مورد نیاز بدنتان را تامین کنید. آمینو اسید برای عملکرد بهتر بدنمان لازم است. با مصرف شیر، لبنیات، سبزی خوردن و خشکبار می‌توان پروتئین مورد نیاز بدن را فراهم کرد.

کربوهیدرات‌ها

اهمیت تغذیه

کربوهیدرات‌ها انرژی مورد نیاز بدن را فراهم می‌کنند. اما نباید مقدار زیادی کربوهیدرات‌ مصرف کنیم زیرا با مصرف زیاد آن، ذخیره چربی بدنمان به میزان خطرناکی افزایش می‌یابد. اگر کربوهیدرات‌ها در بدن مصرف نشوند، تجمع چربی در بدن افزایش می‌یابد. دو نوع کربوهیدرات وجود دارد: کربوهیدرات‌های ساده و کربوهیدرات‌های پیچیده. کربوهیدارت‌های ساده به این دلیل برای بدن مفید هستند که انرژی لازم برای بدن را به سرعت فراهم می‌کنند. از طرف دیگر کربوهیدرات‌های پیچیده انرژی که مدت طولانی‌تری نیاز به جذب دارد را تامین می‌کنند.

چربی‌ها

عملکرد اصلی چربی‌ها محافظت از اندام‌های اصلی بدن است. چربی‌ها عایق‌کننده بدن هستند و بنابراین مصرف مقادیر کافی از آن‌ها لازم است.

سایر مواد مغذی

مواد معدنی و کلیسم در انقباض ماهیچه‌ها و لخته شدن خون موثر هستند، این دو (انقباض ماهیچه‌ها و لخته شدن خون) از فرآیندهای مهم بدن انسان هستند. در حالی که آهن اکسیژن لازم برای ریه‌ها را فراهم می‌کند، کلسیم و فسفر به رشد استخوان‌ها و دندان‌ها کمک می‌کنند. این مواد به عملکرد مناسب سیستم بدن انسان کمک می‌کنند. جذب میزان مناسبی از سدیم برای رشد کلی بدن لازم است.


شیر: یک غذای کامل

اهمیت تغذیه

شیر بیش‌ترین مواد غذایی مورد نیاز بدن را فراهم می‌کند. بنابراین یک غذای کامل محسوب می‌شود. در اینجا به چند نکته درباره ارزش غذایی شیر اشاره شده است.

  • شیر منبع غنی از کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها، ویتامین A، ویتامین B2، ویتامین B12، کلسیم و غیره است. .همچنین فسفر، منیزیم،  پتاسیم، و دیگر مواد مغذی را دارا است. فسفر برای داشتن دندان‌ها و استخوان‌های قوی لازم است، در حالی که منیزیم به عملکرد مناسب عضلات و ماهیچه‌ها کمک می‌کند.
  • ویتامین B موجود در شیر خستگی و کسالت را از بین می‌برد. شیر ۲۵ درصد ویتامین D مورد نیاز روزانه بدن را فراهم می‌کند. اسید لینولئیم موجود در شیر مانع تصلب شرایین و بهبود سیستم  ایمنی بدن می‌شود.
  • شیر گاو حاوی ۳.۶% چربی، ۳.۴% پروتئین و ۴.۶% لاکتوز است. شیر انسان حاوی ۷% لاکتوز است که درمقایسه با شیر گاو بسیار بیش‌تر است. چربی و پروتئین موجود در شیر انسان به ترتیب ۴.۲% و ۱.۱% است.

والدین باید بدانند مواد غذایی که فرزندانِ درحال رشدشان مصرف می‌کنند، بسیار مهم هستند. تغذیه مناسب برای سلامت جسمی و روحی کودکان ضروری است. مطالعات نشان می‌دهند کودکانی که دچار سوء غذیه هستند یا از کمبود مواد غذایی رنج می‌برند، از بیماری‌ها و اختلالات مختلفی رنج می‌برند. رشد این کودکان ممکن است متوقف شود. برنامه‌های مختلفی توسط سازمان‌های بهداشتی صورت گرفته که اهمیت تغذیه را توضیح می‌دهند. علاوه بر خوردن مواد مغذی، کودکان باید برای سوزاندن کالری و تناسب اندام ورزش کنند.

منبع: Buzzle

کانال تلگرام تخفیفان