خواندن صد کتاب در یک سال می‌تواند میزان شادی، دانش و ثروت شما را افزایش دهد. هرچند این امر در ابتدا آسان نیست، ولی مانند بسیاری از کارهای دیگر که به صورت مداوم انجام می‌دهید، سرانجام به عادت تبدیل می‌شود. وقتی که به خواندن عادت کنید، باز کردن روزانه‌ی کتاب به یک عادت ریشه‌دار در شما تبدیل خواهد شد.

من زمانی را به یاد می‌آورم که قدرت مطالعه را کشف کردم. یک سال بعد از این‌که از دانشگاه فارغ‌التحصیل شدم، استارت‌آپ من با شکست مواجه شده بود و من احساس شکست می‌کردم و اعتماد‌به‌نفسم از دست رفته بود. بنابراین به کتاب روی آوردم. اولین کتابی که انتخاب کردم، کتابی بود با نام «چگونه می‌توان دوست یافت و در مردم نفوذ کرد/How To Win Friends And Influence People» نوشته‌ی «دیل کارنگی/Dale Carnegie». من به صورت ناخودآگاه سفر به دنیای مطالعه را با یکی از بهترین کتاب‌های خودپیشبری دنیا آغاز کردم.

این کتاب عطش من را به مطالعه افزایش داد. سال بعد در زندگی‌ام، با گذراندن روزانه چندین ساعت کتاب‌خوانی سپری می‌شد. آن سال در مجموع من ۱۲۰ کتاب خواندم.

نتیجه‌ی آن سال این بود که من از موسس استارت‌آپی که از صنعت تکنولوژی بیرون شده‌ بود، به مدیر توسعه، در یکی از بهترین شرکت‌های نرم‌افزاری به نام «۲۲سوشال/۲۲ Social» تبدیل شدم. هم‌چنین عنوان موسس و رئیس «کارشناسان بازاریابی دیجیتال سن دیگو/founder and president of San Diego Digital Marketing Experts» را عهده‌دار شدم. علاوه بر این در تلویزیون به عنوان کارآفرین در حال رشد شناخته شدم و به یک کمپین در کیک استارتر (وب‌سایتی برای ایجاد برای کمک و سرمایه‌گذاری در ایده‌های خلاقانه) کمک کردم تا بیش از ۶۰۰ هزار دلار به دست آورد.

hundred-books

دانش، قدرت است.

«وارن بافت» می‌افزاید: «من فقط در دفترم می‌نشینم و تمام روز را مطالعه می‌کنم». او تخمین می‌زند که ۸۰ درصد روز کاری او به خواندن و فکر کردن سپری می‌شود.

هیچ ترفند فوق‌العاده‌ای وجود ندارد که شما را در یک روزه موفق کند؛ اما می‌توانید از طریق سرمایه‌گذاری بر روی خود به وسیله‌ی دانش موجود در کتاب‌ها، به چنین موفقیتی نائل شوید. برای سهولت در این کار، می‌توانید ۶ نکته‌ای را بخوانید که نه تنها، به شما کمک می‌کند ۱۰۰ کتاب را در یک سال بخوانید، بلکه به شما خواهد آموخت چگونه این کتاب‌ها را کاملا درک کرده و بهترین نتایج را از آن‌ها استخراج کنید.

در ادامه، با مجله تخفیفان همراه باشید تا این ۶ تکنیک خارق‌العاده و کاربردی را بیش‌تر بشناسیم.

Book

۱- هر روز صبح مطالعه کنید.

اگر هر روز صبح، حداقل چند صفحه کتاب نخوانید، بدانید که اشتباه بزرگی مرتکب شده‌اید. دلیلش این است که شما باید چنین عادتی را در خود توسعه دهید. این امر، بسیار حیاتی است. اگر شما چند روز از این برنامه را ترک کنید، برایتان آسان‌تر خواهد بود که روزهای بیشتری کتاب نخوانید. باز کردن کتاب را به بخشی از روال روزانه‌ی خود تبدیل کنید.

من هر روز صبح بیدار می‌شدم و یک فنجان قهوه درست می‌کردم و سپس به مدت یک و نیم ساعت مطالعه می‌کردم. سپس بعد از کار، مجددا قهوه درست می‌کردم و یک و نیم ساعت دیگر به مطالعه می‌پرداختم. اگر شما زمان مشخصی را در روز برای کتاب خواندن کنار بگذارید، بسیار محتمل‌تر است که بتوانید به تعداد صد کتاب برسید.

بدون تعیین زمانی دقیق، شما می‌توانید خواندن را آن‌قدر عقب بیندازید تا این‌که در نهایت دیر شود و شما رمقی برای کتاب خواندن نداشته باشید. بنابراین ساعات مطالعه‌ی خود را به زمانی منتقل کنید که سرحال باشید و همین روند را به صورت منسجم ادامه دهید. تا اینجای کار شما نصف مسیر را پیموده‌اید.

۲- تندخوانی نکنید.

فواید تندخوانی، افسانه‌ای بیش نیست.

تندخوان‌ها با تقلیل تکرار کلمات در ذهنشان، زمان تمرکز بر روی کلمات را کوتاه‌تر می‌کنند. ایده‌ی تندخوانی به حوالی دهه‌ی ۱۹۵۰ میلادی بازمی‌گردد. این استراتژی مطالعه از آنجایی شتاب گرفت که مردم تمایل داشتند تعداد کتاب‌هایی که خوانده‌اند را به رخ دیگران بکشند و اپلیکیشن‌های زیادی مانند Spritz و Speed Reader از مزایای همین تمایلات استفاده می‌کنند.

حقیقت این است که کسانی که تندخوانی می‌کنند، تنها به تعداد کتاب‌هایی که می‌خوانند اهمیت می‌دهند. اما آن‌چه در واقع مهم است،لذتی‌ست که از عمل خواندن و درک مطالب یک کتاب می‌برید.

تحقیقات نشان می‌دهند، زمانی که شما کلمات را به شکلی سریع می‌خوانید، آن کلمات را به درستی درک نمی‌کنید. کتاب «حرکت چشم و پردازش اطلاعات در حین مطالعه/Eye movements and information processing during reading» اثر «کیث رینز/Keith Rayner»، دید فوق‌العاده‌ای درباره‌ی عملکرد چشم در هنگام خواندن به شما می‌بخشد. رینر معتقد است مزایای ناشی از تندخوانی واقعیت ندارد، زیرا چشمان ما نمی‌توانند به آن شیوه کار کنند.

رینر این‌چنین گفته است که:

«شما می‌توانید تندخوانی را تمرین کنید و احتمالا موفق خواهید شد. اما زمانی که بخواهید خیلی تند بخوانید، میزان درک شما کاهش پیدا می‌کند. بیشتر روش‌های تندخوانی تکرار ذهنی کلمات را نادیده می‌گیرند. تحقیقات نشان می‌دهند زمانی که شما چنین کاری می‌کنید، اگر متن، دشوار باشد، درک شما از مطلب به شدت کاهش می‌یابد.»

۳- پاراگراف‌ها، صفحات و فصل‌ها را سرسری نخوانید

احتمالا از کسانی که ادعای کتاب‌خوانی دارند شنیده‌اید که می‌توانید از بعضی پاراگراف‌ها، صفحات و فصل‌ها سرسری بگذرید، زیرا شامل مطالبی هستند که شما قبلا خوانده‌اید. صرف خواندن مطلبی مشابه یا دقیقا همان مطلب، به این معنا نیست که تقویت اطلاعات بی‌فایده است.

در واقع برای به خاطر سپردن مطالب کتاب‌ها، این کار ضروری است. با توجه به منحنی فراموشی، هنگامی که اطلاعاتی که یاد گرفته‌ایم را تقویت نمی‌کنیم، حافظه به سرعت رو به زوال می‌رود.

اگر از دانشی که کسب کرده‌اید حفاظت نکنید، برای ادامه‌ی خواندن دلسرد می‌شوید. پس از میان‌برها برای نخواندن مطالب استفاده نکنید.

۴- موضوعات مختلف را امتحان کنید

اگر تنها درباره‌ی یک موضوع بخوانید، به راحتی از خواندن، خسته می‌شوید. بعضی افراد آن‌قدر به یک موضوع علاقه دارند که با این مسئله مشکلی ندارند، مثلا در طول یک سال صدها کتاب با عناوین مشابه می‌خوانند. اما برای بعضی دیگر خواندن چند کتاب درباره‌ی یک موضوع ، بسیار کسل‌کننده است.

حتی اگر صد سال آینده، هر سال صدها کتاب بخوانید، تعداد کتاب‌هایی که خوانده‌اید به یک درصد از کتاب‌هایی که هر چند سال منتشر می‌شوند، نمی‌رسند. ممکن است سخت باشد اما برای این‌که نمی‌توانید همه‌ی بهترین کتاب‌های کسب‌وکار را بخوانید خودتان را ناراحت نکنید. در عوض از خواندن لذت ببرید.

موضوعاتی که ممکن است به آن‌ها علاقه داشته باشید و آن‌هایی که دوستان‌تان پیشنهاد می‌کنند را پیدا کنید. اگر از خواندن لذت نمی‌برید پس احتمالا سالی ده کتاب هم نمی‌خوانید.

۵- مفاهیم را به کار ببرید.

هنگامی که دانش جدیدی که کسب کرده‌اید را به کار می‌برید، انگیزه‌ی بیش‌تری برای خواندن ایجاد می‌شود و راه‌های استفاده از آن دانش را در زندگی‌تان می‌بینید. برای مثال اگر به زودی یک سخنرانی عمومی بزرگ دارید، کتابی که چگونگی صحبت کردن روی صحنه را آموزش می‌دهد انتخاب کنید.

هنگامی که به فکر راه‌اندازی یک استارت‌آپ موفق بودم، حدود ۵۰ کتاب درباره ایجاد کسب‌و‌کارهای موفق و بازاریابی شرکت‌های تازه کار، مطالعه کردم. در نتیجه، تقریبا در هر تصمیمی که می‌گرفتم با اعتماد به نفس عمل می‌کردم. به علاوه، زمان نشان داد این تصمیمات تجاری، تصمیمات درستی بودند.

۶- خودتان را مجبور به خواندن نکنید.

اگر از خواندن کتابی لذت نمی‌برید پس خودتان را مجبور نکنید که آن را تا آخر بخوانید. به این دلیل بخوانید که از خواندن لذت می‌برید نه به این دلیل که بگویید «امسال صد کتاب خواندم.»

حتی اگر یک کتاب ششصد صفحه‌ای را تا نصفه خوانده‌اید، ولی نثر آن توجه شما را جلب نکرده، آن را کنار بگذارید. کتاب‌هایی که از خواندن آن‌ها پشیمان هستم، آن‌هایی هستند که بلافاصله بعد از شروع به خواندن می‌خواستم دست از خواندن آن‌ها بردارم.

منبع: Lifehack

کانال تلگرام تخفیفان