در هند کاخ‌های زیادی وجود دارد. چه با رنگ‌های روشن، یا گنبددار و یا دارای باغ‌های زیبا باشند؛ هرکدام به نوبه خود باشکوه هستند. بسیاری از این کاخ‌ها هنوز هم اقامتگاه خانواده‌ی سلطنتی هستند، در حالی که بعضی دیگر به هتل‌های لوکس تبدیل شده‌اند. از کاخ معروف میسور تا کاخ شناور جال محل، در این‌جا خیره‌کننده‌ترین کاخ‌های این کشور معرفی شده‌اند.

برای مشاهده‌ی اندازه‌ی اصلی و با کیفیت هر تصویر، روی آن کلیک کنید.

۲۰ عکس خیره‌کننده از کاخ‌های هند

شیش محل (کاخ آیینه‌ها)، معروف‌ترین بخش قلعه آمبر جیپور است. نقاشی‌ها و گل‌هایی که از شیشه درست شده‌اند، سقف و دیوارهای کاخ را پوشانده‌اند و نام کاخ نیز از این نقاشی و گل‌های شیشه‌ای گرفته شده است.

the-sheesh-mahal-palace-of-mirrors-is-the-best-known-part-of-jaipurs-amber-fort-paintings-and-flowers-carved-from-glass-cover-the-walls-and-ceilings-giving-the-palace-its-name

ار آنجایی که زنان سلطنتی اجازه نداشتند در ملاء عام دیده شوند، طراحی پیچیده‌ی این کاخ پنج طبقه که به نام کاخ هوا محل یا کاخ بادها معروف است، به آن‌ها این امکان را می‌داد که از محدوده‌ی کاخ به تماشای جشن‌های خیابانی بپردازند.

hawa-mahal (1)

کاخ شهر اودایپور که شامل مجموعه‌ای از ۱۱ کاخ مجلل به همراه باغ‌ها، دروازه‌ها، حیاط‌ها، تراس‌ها و دالان‌ها است، در ساحل دریاچه‌ی پیچولا واقع شده است.

udaipurs-city-palace-is-a-complex-of-11-majestic-palaces-complete-with-gardens-gates-courtyards-terraces-and-corridors-that-are-situated-on-the-banks-of-lake-pichola

کاخ میسور که هنوز هم اقامتگاه رسمی وودیارس، ماهاراجه‌ی میسور است، در کارناتاکا در جنوب هند قرار دارد. این کاخ که در سال ۱۹۱۲ کامل شد، ترکیبی از سبک معماری هندو، اسلامی، راجپوت و گوتیک است.

Mysore Palace

میسور هنگامی که در شب چراغ‌هایش روشن می‌شود بسیار چشمگیرتر است.

mysore-is-most-impressive-when-its-lit-up-at-night

تاج محل، شاهکار معماری خیره‌کننده و معروف‌ترین بنای تاریخی هند، از مرمر سفید ساخته شده و آرامگاه همسر یکی از فرمانروایان سابق مغولی است. بازتاب تاج محل در آبی که در جلوی آن قرار دارد زیبایی آن را دو چندان کرده است.

tajmahal

کاخ یوماید باوان، هتل تفریحی و اقامتگاه خانواده سلطنتیِ جودپور، کاملا از ماسه سنگ ساخته شده و این معماری، به کاخ منظره‌ای منحصر‌به‌فرد داده است.

the Umaid Bhawwan

اگرچه کاخ جال محل در جبپور به کاخ آب معروف است ولی منظره‌ی آن به گونه‌ای است که گویی در وسط رودخانه‌ی ساگار شناور است. در واقع چهار طبقه‌ی کاخ در زیر آب قرار دارد. این کاخ مجلل که زمانی در فصل شکار، اقامتگاه ماهاراجه بوده، اکنون به رستوران منحصر‌به‌فردی تبدیل شده که متاسفانه امکان بازدید از آن وجود ندارد.

Water Palace

کاخ فتحپور سیکری که به معنای شهر پیروزی است، در قرن شانزدهم به دست فرمانروای مغولی به عنوان پایتخت بنا شد -سپس بعدها به دلیل کمبود آب آنجا را ترک کردند- و مجموعه‌ی معابد، کاخ‌ها، و آثار تاریخی آن کاملا از ماسه سنگ قرمز روشن ساخته شده است.

Fatehpur Sikri

کاخ شهر (یا کاخ سیتی) در قرن ۱۸ به دست حاکمِ شهر آمر که اکنون بخشی از جیپور است، ساخته شده و سپس بخش‌های دیگری توسط حاکمان بعدی به آن اضافه شده است.

palace

درون کاخ شهر، کاخ‌های دیگری مانند چاندرا محل -که اکنون تبدیل به موزه شده- و موبارک محل وجود دارد.

the City Palace1

کاخ چوماهالا در قرن ۱۹ در زمان حکومت نیزامس در شهر حیدرآباد ساخته شد و خانواده‌ی سلطنتی در آن‌جا از مهمانانشان پذیرایی می‌کردند.

Chowmahalla Palace

نیزامس عضو خاندان آصف جاهی بود، حکومت این خاندان تا سال ۱۹۴۸به طول انجامید.

nizams

کاخ لاکسمی ویلاس یکی از مجلل‌ترین کاخ‌ها در وادُدارا -شهری معروف به بارُدا- است و هنور هم محل اقامت خانواده‌ی سلطنتی وادُدارا است. این شهر در غرب ایالت گجرات واقع شده است.

The Laxmi Vilas Palace

هزینه ساخت این کاخ ۶ میلیون روپیه شده است. باغ‌های فراوان و یک زمین گلف و هم‌چنین بخش داخلی آن که با لوسترها، آثار هنری و موزاییک‌ها تزیین شده، به کاخ، منظره‌ای خیره کننده داده است.

the palace

کاخ بنگلور در جنوب غربی ایالت کارناتاکا واقع شده و متلعق به همان خانواده‌ای است که کاخ میسور را نیز در اختیار دارند.

The Bangalore Palace

این کاخ که به سبک تودور ساخته شده است و آن را به مکانی جالب تبدیل کرده که با بسیاری از ساختمان‌های اطرافش در تضاد است.

the Tudor style palace

کاخ رامباق که در ابتدا در سال ۱۸۳۵ برای خدمتکار مورد علاقه‌ی ملکه جیپور ساخته شد، بعدها به عنوان مهمان‌خانه و شکارگاه سلطنتی بازسازی شد و بعد از سلطنت ماهاراجه آن زمان یعنی ساوای رام سینق دوم، تغییر نام داده شد. اکنون این کاخ به هتلی لوکس تبدیل شده است.

the Rambagh Palace

کاخ جاگماندیر در جزیره‌ای در دریاچه‌ی پیچولا در یودایپور واقع شده و در قرن هفدهم به هتلی لوکس تبدیل شده است. مهمانان با قایق موتوری به کاخ برده می‌شوند، این کاخ به «باغ بهشت» نیز معروف است.

the Jagmandir Palace

کاخ یوجایانتا در سال ۱۹۰۱ به دست صد و هشتاد و دومین ماهاراجه‌ی تریپورا، ایالتی در جنوب شرقی هند، ساخته شد. از این کاخ اغلب به عنوان شاهکار آگارتالا یاد می‌شود. تنها بخش کاخ که برای بازدید عموم باز است موزه‌ای در درون کاخ است که یادگاری‌ها و آثار فرهنگی در آن قرار دارند.

the Ujjayanta Palace

منبع: Business Insider

کانال تلگرام تخفیفان