حتما افرادی را دیده‌اید که در یک جلسه کاری به راحتی نظرشان را می‌گویند و یا سوالات وحشتناک از رئیس‌شان می‌پرسند. همه‌ی این افراد اعتماد به نفس دارند. تا به حال آرزو کرده‌اید مانند آن‌ها اعتماد به نفس داشته باشید تا کارهایی که آن‌ها می‌کنند را انجام دهید و مانند آن‌ها بی‌نقص حرف بزنید؟

هنگامی که کلمه «موفق» را می‌شنوید چه کسی به ذهنتان خطور می‌کند؟ یک بازیگر و یا یکی از اطرافیانتان که همه‌ی کارها را با اعتماد به نفس انجام می‌دهد. درست است؟ بله درست حدس زدید، موفقیت و اعتماد به نفس با هم ارتباط متقابل دارند.

ما معمولا تصورات زیادی درباره افراد با اعتماد به نفس داریم. اولا، تصور می‌کنیم این افراد توانایی ذاتی برای انجام دادن و بیان حرف‌هایشان به این شیوه دارند و با اعتماد به نفس به دنیا آمده‌اند. آن‌ها می‌توانند وارد یک مهمانی شوند و به راحتی با همه صحبت کنند، زیرا آن‌ها استعداد و توانایی ذاتی دارند و می‌توانند هر جایی بروند، هر حرفی بزنند و هرکاری را انجام دهند.

۹ راه افزایش اعتماد به نفس

خوشبختانه اینطور نیست. اعتماد به نفس یک مهارت یادگرفتنی یا اکتسابی است. هیچ کس با اعتماد به نفس به دنیا نمی‌آید. همه ما مانند یک لوح سفید به دنیا می‌آییم. شرایط اجتماعی و عوامل دیگری باعث می‌شوند ما ذهنیت خاصی را بپذیریم. اگر به شما بگوییم در همین لحظه می‌توانید اعتماد به نفس داشته باشید تعجب می‌کنید؟ بله. می‌توانید به خودتان بگویید همین الان باید اعتماد به نفس داشته باشید و با این کار احتمالا تغییر را احساس می‌کنید. تنها تفاوت این است که این تغییر برای همیشه ماندگار نیست و تنها چند دقیقه بعد از قبول این نگرش باقی می‌ماند. در ادامه به شما می‌گوییم برای داشتن اعتماد به نفس چگونه ذهنیت مناسب اتخاذ کرده و آن را حفظ کنید.

تصور دیگری که درباره اعتماد به نفس داریم این است که افراد با اعتماد به نفس هرگز نمی‌ترسند. این تصور نیز اشتباه است. افراد با اعتماد به نفس مثل همه ما ممکن است بترسند. آن‌ها نیز همان افکار و ترس‌های محدودکننده‌ای را دارند که باعث می‌شود آن‌ها نیز گاهی بترسند. تنها تفاوتی که دارند تواناییشان برای غلبه بر ترس و ادامه دادن راه‌شان است.

اغلب تصور می‌کنیم افراد با اعتماد به نفس در همه‌ی جنبه‌های زندگی‌شان این چنین هستند. این جمله لزوما درست نیست. افرادی که برای درخواست ترفیع از رئیس‌شان اعتماد به نفس دارند، ممکن است اعتماد به نفس کافی برای یک سخنرانی را نداشته باشند و یا برعکس.

اعتماد به نفس به معنای دانستن جواب همه‌ی سوالات نیست؛ بلکه به این معناست که به جلو پیش بروید و بدانید که در نهایت جواب را خواهید یافت و قادرید هر آن‌چه در این مسیر برایتان پیش می‌آید را مدیریت کنید.

در اینجا چند استراتژی و راهکار برای افزایش اعتماد به نفس گفته شده است. با مجله تخفیفان همراه باشید.

۹ راه افزایش اعتماد به نفس

۱- آگاهی از توانایی‌ها

تعداد اندکی از ما آگاهانه درباره توانایی‌هایمان فکر می‌کنیم. شناخت توانایی‌هایمان عاملی مهم در افزایش اعتماد به نفسمان است. کتاب‌ها و منابع آنلاین بسیاری وجود دارند که به شما در شناخت توانایی‌هایتان کمک می‌کنند. StrengthFinder 2.0 کتاب بسیار خوبی است و یک ارزیابی آنلاین انجام می‌دهد که به شناخت توانایی‌های شما کمک می‌کند که از میزان دقت و درستی آن شگفت‌زده خواهید شد. راز موفقیت با این استراتژی این است که توانایی‌هایتان را پیدا کنید و دائما آنها را به خودتان یادآوری کنید. فهرستی از این توانایی‌ها بنویسید و آن را در جایی مانند داخل کیف پول، روی میز کار و روی آینه قرار دهید. به این طریق می‌توانید دائما توانایی‌هایتان را به خودتان یادآوری کنید و از آنها استفاده کنید. وقتی از توانایی‌هایتان استفاده می‌کنید، احساس اعتماد به نفس می‌کنید و اعتماد به نفستان بالا می‌رود.

۲- ارتباط مهارت با اعتماد به نفس

احتمالا ضرب‌المثل کار نیکو کردن از پر کردن است را شنیده‌اید. وقتی کاری را بیش‌تر انجام می‌دهید در آن کار بهتر می‌شوید. وقتی اولین بار سوار دوچرخه شدید، احتمالا چندین بار زمین خوردید. ولی به کارتان ادامه ‌دادید. هر چه بیش‌تر سعی کردید، بهتر یاد گرفتید و بالاخره یک روز، موفق شدید بدون افتادن دوچرخه‌سواری کنید، به طوری که امروز از دوچرخه‌سواری لذت می‌برید. این مثال مصداق ارتباط مهارت با اعتماد به نفس است که می‌توانید در تمام جنبه‌های زندگیتان به کار ببرید.

در شرایطی که احساس راحتی نمی‌کنید و اعتماد به نفس ندارید از این تکنیک استفاده کنید. اگر از تنها غذا خوردن در یک رستوران متنفرید، ۲ یا ۳ هفته این کار را انجام دهید. ممکن است در ابتدا احساس عجیب و ناراحت کننده‌ای داشته باشید. اعتماد به نفس ندارید و ساعت‌ها به کندی می‌گذرند. ولی در پایان هفته‌ی سوم، اعتماد به نفس بیشتری پیدا می‌کنید. اگر از صحبت کردن در جمع می‌ترسید، این کار را بارها انجام دهید و سرانجام این ترس از بین می‌رود و به زودی به راحتی و با اعتماد به نفس در جمع سخنرانی می‌کنید.

۳- بدترین اتفاقی که ممکن است بیفتد، چیست؟

گاهی صدایی در درونمان ما را از انجام کاری منع می‌کند و سوالاتی مانند این‌ها می‌پرسد: «آیا مطمئن هستم؟ می‌توانم این کار را انجام دهم؟ برای این‌که بتوانم این کار را به درستی انجام دهم همه چیزهای لازم را می‌دانم؟ اگر موفق نشوم چه؟ اگر بقیه به من بخندند؟»

در این زمان است که با پرسیدن یک سوال ساده مانند «بدترین اتفاقی که ممکن است بیفتد، چیست؟» می‌تواند نظرتان را عوض کند و صدای درونتان را خاموش کند. وقتی از کسی درخواستی می‌کنید بدترین اتفاقی که ممکن است رخ دهد، چیست؟ ممکن است بگویند نه. با این جواب، دنیا به آخر می‌رسد؟ دفعه‌ی بعد که صدای درونتان آن سوالات را پرسید از تکنیک سوال « بدترین اتفاقی که ممکن است بیفتد،چیست؟» استفاده کنید.

۴- موفقیت‌های گذشته

«هر چه بیش‌تر موفقیت‌هایی که در گذشته داشته‌اید را تایید کنید، برای ادامه‌ی کار، اعتماد به نفس بیش‌تری دارید و در کارهای جدید موفق‌تر خواهید بود.» جک کانفیلد

استراتژی که می‌خواهیم برایتان توضیح دهیم به خوبی در جمله‌ی جک کانفیلد گفته شده است. حتی کوچک‌ترین موفقیت‌ها، آن‌هایی هستند که گفته می‌شوند و شادیتان را برای آن‌ها نشان می‌دهید. هر قدمی که برای رسیدن به هدفی بزرگتر برداشته می‌شود، باید برای آن جشن گرفت. گاهی آن‌قدر غرق رسیدن به هدف نهایی می‌شویم که موفقیت‌ها و دستاوردهای کوچکی که در این راه به دست می‌آوریم را فراموش می‌کنیم. گاهی باید موفقیت‌هایی که در گذشته داشته‌اید در ذهنتان زنده شوند تا توانایی‌هایتان را به شما یادآوری کنند و اعتماد به نفستان را بالا ببرند.

۵- آماده شدن

برای بعضی کارهای خاص، اگر از قبل آماده شوید صدایی درونتان که شما را دچار تردید می‌کند، آرام می‌شود. می‌توانید قبل از انجام کار خودتان را آماده کنید، آماده شدن برای یک سخنرانی یا برای یک جلسه کاری با رئیستان، یا هر کار دیگری، قطعا روشی مطمئن برای افزایش اعتماد به نفس است.

۶- در جواب تحسین‌، تشکر کنید.

هنگامی که برای چیزی یا کاری شما را تحسین می‌کنند مثلا برای شغلتان، برای روش انجام کاری، برای گفتن حرفی، یا برای طرز فکرتان، چه واکنشی نشان می‌دهید؟ آیا خیلی اهمیت نمی‌دهید و می‌گویید «کار مهمی نبود»، «نمی‌دونم چرا بهم پاداش دادند»، «من لیاقتش را نداشتم»، «فقط یکم خوش شانس بودم» همه این حرف‌ها نشان‌دهنده پایین بودن اعتماد به نفس است.

آن‌قدر به خودتان اعتماد ندارید که این تعریف و تمجیدها را قبول کنید؟

این طرز فکرتان را تغییر دهید و این تعاریف را به راحتی بپذیرید. یاد بگیرید وقتی از شما تعریف می‌کنند، تشکر کنید. تشکر برای این‌که تلاش شما را دیدند و از شما حمایت کردند. هنگامی که خودتان را باور دارید این را آگاهانه تکرار می‌کنید، این باور در ذهن شما قرار می‌گیرد و منجر به بالا رفتن اعتماد به نفستان می‌شود.

۷- تظاهر کنید

در این استراتژی دو دیدگاه متضاد وجود دارد. بعضی شدیدا معتقدند «تا وقتی موفقیت را بدست بیاورید، تظاهر کنید موفق هستید»، این کار باعث افزایش اعتماد به نفس و در نتیجه افزایش توانایی شما می‌شود. دیدگاه دوم معتقدند در وهله‌ی اول تظاهر کردن از نظر اخلاقی درست نیست. ما پیشنهاد می‌کنیم رویکردی ما بین این دو داشته باشید.

۹ راه افزایش اعتماد به نفس

حتما شنیده‌اید برای موفقیت، باید شیک باشید. این کار، شکلی از تظاهر کردن به موفقیت، برای رسیدن به آن است. شما لباس شیک می‌پوشید تا کاری را که می‌خواهید به دست بیاورید. این به معنای این نیست که شما توانایی لازم را ندارید یا شما تقلب می‌کنید. به این معنا است که شما می‌خواهید آن شغل را به دست آورید و معتقدید می‌توانید در آن شغل خوب عمل کنید؛ برای همین در  ظاهرتان آن تغییر را به کار می‌برید. اگر فقط در حمام آواز می‌خوانید، نمی‌توانید وانمود کنید خواننده ماهری هستید. اما اگر خواننده‌ای خوب با تجارب و مهارت‌های لازم هستید، به دنبال فرصت‌های بهتر برای خواندن و کمی شیک بودن، اشتباه نیست. در واقع شما اصلا در آن لحظه تظاهر نمی‌کنید.

۸- قدرت تصدیق

جملات تصدیقی، جملاتی ساده، مثبت و خاص هستند که با زمان حال و با هدف تغییر افکار یک شخص نوشته می‌شوند. این جملات به تقویت باورهایی که برای رسیدن به موفقیت نیاز دارید، کمک می‌کنند. اگر این جملات را صادقانه تمرین کنید، افکار منفی شما از بین می‌رود. بهترین ویژگی جملات تصدیقی این است که این جملات هیچ محدودیتی ندارند و به هر تعداد که می‌خواهید می‌توانید از این جملات بگویید و هر جمله‌ی تصدیقی ممکن است صرفا برای شما و طرز فکر شما مناسب باشد.

راز رسیدن به موفقیت با جملات تصدیقی از طریق تکرار این جملات و گفتن آنها با قاطعیت است. جلوی آینه بایستید و این جملات را به خودتان بگویید. چند مثال از جملات تصدیقی برای بالا بردن اعتماد به نفس در این‌جا بیان شده‌اند:

من برای انجام کارهایی که در ذهنم دارم به توانایی‌هایم ایمان دارم.

من با گذشت هر روز  به توانایی‌های خارق‌العاده‌ی بیش‌تری در خودم پی می‌برم.

من خودم را دوست دارم و این کمک می‌کند دیگران من را همین‌طور که هستم قبول کنند.

من خودم را کاملا باور دارم.

معتقدم به هر چیزی که می‌خواهم، خواهم رسید.

توانایی‌های زیادی برای غلبه بر مشکلاتم دارم.

توانایی‌هایم برای رسیدن به موفقیت نامحدود هستند.

اعتماد به نفس من سر به فلک کشیده است.

۹- قدردانی

در جوامع پرسرعت امروز، در زندگی سخت روزانه گم می‌شویم و بر نقاط منفی و اتفاقاتِ ناگواری که زندگی را تبدیل به چالشی بزرگ کرده‌اند، تمرکز می‌کنیم. فراموش می‌کنیم درباره‌ی اتفاقات مثبت فکر کنیم و قدر آنها را بدانیم. قدردانی برای هر نعمت کوچکی که به ما عطا شده، وظیفه‌ای است که برای شکرگزاری باید انجام دهیم و ما حتی فراموش می‌کنیم که در واقع این نعمت‌های کوچک هستند که زندگی ما را زیباتر کرده‌اند.

عادت بزرگ دیگری که باید در خودمان ایجاد کنیم، سپاس‌گزاری است. هر شب ۲-۳ دقیقه وقت بگذارید و ۳ تا ۵ چیز در زندگیتان که برای آنها سپاس‌گزار هستید را بنویسید. قدرت کلماتی که نوشته می‌شوند بیش از کلماتی است که فقط به زبان می‌آیند. چیزهایی که برای آنها شکرگزار هستید لزوما نباید بزرگ باشند، چیزهای کوچکی مثل بوی نان داغ، بغل کردن فرزندانتان، و همین‌طور چیزهای بزرگی مانند ترفیع گرفتن، می‌توانند دلایل خوبی برای شکرگزاری باشند. گاهی می‌توانیم فقط برای زنده بودن و نفس کشیدن شکرگزار باشیم. این کار را تبدیل به عادتی روزانه کنید و تغییرات بسیاری که در زندگی و برخورد با مردم دارید را ببینید و این کار اعتماد به نفس شما را نیز بالا می‌برد.

همان‌طورکه قبلا گفتیم این راهکارها باید همراه با تلاش و تکرار باشند تا در زندگی شما نهادینه شوند. اگر نظری درباره‌ی این روش‌ها دارید یا اگر شما هم تجاربی در مواجهه با کمبود یا کاهش اعتماد به نفس داشته‌اید، با ما و دیگر مخاطبان مجله تخفیفان در میان بگذارید.

منبع: Lifehack

کانال تلگرام تخفیفان