کنفرانس IdeaLab 2015 چند روز پیش، در دانشگاه WHU متعلق به مدرسه مدیریت اُتو بایسایم در شهر والندر آلمان برگزار شد. والندر، یک شهر کوچک دوست‌داشتنی، نزدیک به شهر کبلنز در آلمان است.

IdeaLab که از کنفرانس‌های قدیمی حوزه‌ی کارآفرینی و استارت‌آپ‌های فناوری است، امسال پانزدهمین دوره‌ی خود را با شعار «Looking Back into the Future – ۱۵th Anniversary Edition» در روزهای نهم و دهم اکتبر ۲۰۱۵ برگزار کرد. IdeaLab بزرگ‌ترین کنفرانس در نوع خود در اروپاست که توسط کارآفرین‌ها و برای کارآفرین‌ها ساخته شده است. این کنفرانس دو روزه، ترکیبی از سخنرانی‌های متخصصان کسب‌و‌کارهای اینترنتی و کارگاه‌های عملی و کاربردی در حوزه‌های مرتبط است. شرکت‌کنندگان در این کنفرانس، از تجربه‌ها و خاطرات شخصی کارآفرین‌های برتر حوزه‌های مختلف استفاده می‌برند. IdeaLab، همچنین، فرصت‌های بی‌شماری برای شبکه‌سازی بین کارآفرینان، سرمایه‌گذاران و شرکت‌های بزرگ ایجاد کرده است که ارزش و اهمیت این کنفرانس سالانه را برای اهالی فن، دوچندان می‌کند.

کنفرانس IdeaLab، بر استارتاپ‌های مرتبط با اینترنت، تجارت الکترونیک، و استارت‌آپ‌های حوزه‌ی اپلیکیشن‌های موبایل، متمرکز است. و البته فضای بسیار خوبی برای دانشجویان مشغول به تحصیل فراهم آورده؛ تا قبل از فارغ‌التحصیلی بتوانند با ایجاد روابط و آشنایی با صاحبان کسب‌و‌کارها، شغل آینده‌ی خود را پیدا کنند. IdeaLab خصوصا با تمرکز بر نوآوری‌های اینترنتی در حوزه‌ی اپلیکیشن‌های موبایل و تجارت الکترونیک، فضای خارق‌العاده‌ای برای کارآفرینان جدید ایجاد می‌کند تا بتوانند شرکت‌های نوپای خود را از دل این کنفرانس، بیرون بیاورند.

ویدئوی رسمی معرفی کنفرانس IdeaLab 2015 را در زیر مشاهده می‌کنید:

امسال، با سال‌های گذشته، یک تفاوت هم برای ایرانی‌ها داشت و آن این که، نازنین دانشور/موسس و رییس هیات مدیره تخفیفان، به عنوان اولین سخنران ایرانی این همایش، در بین نام‌های بزرگ حاضر در این کنفرانس، حضور داشت. دانشور، در کنار مدیرانی از شرکت‌های برجسته‌ی دنیا، یکی از سخنران‌های اصلی این کنفرانس باسابقه بود و ارائه‌ی خود را در روز دوم این کنفرانس انجام داد.

از دیگر سخنران‌های برجسته‌ی این کنفرانس، می‌توان به مدیران رده بالای شرکت‌های بزرگی چون Y-Combinator، GoDaddy، Rocket Internet، Zalando، ۵۰۰px و همین‌طور Facebook و Instagram اشاره کرد.

سخنران‌های اصلی کنفرانس IdeaLab 2015

مصاحبه با نازنین دانشور

در همین راستا، دانشور، به پرسش‌های مجله تخفیفان درباره‌ی حضورش در IdeaLab و دستاوردهای این سفر، پاسخ داده است که در زیر مشاهده می‌کنید.

  • خانم دانشور، سفر بخیر! از همایش IdeaLab برایمان بگویید. شما در این قبیل همایش‌ها زیاد حضور دارید؛ این یکی چه تفاوتی داشت؟

بعد از کنفرانسی که سال گذشته در دانشگاه برکلی آمریکا برگزار شد، این دومین کنفرانسی بود که توسط دانشگاهی در خارج از کشور برگزار شده بود و من در آن شرکت می‌کردم. آن هم دانشگاه WHU، که یکی از معتبرترین دانشگاه‌ها در زمینه علوم تجارت و بیزینس در آلمان و سراسر اروپاست. بسیاری از مدیران و کارآفرینان موفق آلمانی، فارغ التحصیل همین دانشگاه هستند.

این کنفرانس به صورت سالیانه برگزار می‌شود و هر سال تعدادی از فارغ‌التحصیلان موفق خود که مدیران برجسته‌ی جهانی هستند را با هدف سخنرانی برای دانشجویان، دعوت می‌کند. و البته، تعدادی از کارآفرینان بین‌المللی هم به این کنفرانس دعوت می‌شوند.

تمامی سخنران‌های این کنفرانس، غیر از بنده و سخنرانی از شرکت Y-Combinator که یکی از موفق‌ترین شتاب‌دهنده‌های سیلیکون ولی است، همگی فارغ‌التحصیل‌های همین دانشگاه بودند. مانند مدیر بخش اروپای فیس‌بوک، یا الیور ساموار که مدیرعامل Rocket-Internet است و از همین دانشگاه مدرک گرفته‌اند.

  • شخصا وقت‌تان چطور گذشت؟ استفاده‌های شخصی که بردید را برای ما تعریف کنید.

با بسیاری از اساتید دانشگاه و سخنران‌ها، صحبت‌های مفصلی در زمینه‌‌ی همکاری‌های مختلف داشتم. و در نشست‌ها و گفت‌و‌گوهایم، سعی کردم دید بازتر و روشن‌تری نسب به ایران و جامعه‌ی کارآفرینان حوزه‌ی آی‌تی کشورمان، به این افراد ارائه کنم؛ که تاثیرات خوبی هم به جا گذاشت.

  • ایرانی‌های دیگری هم در کنفرانس حاضر بودند؟

خیر. تنها ایرانی دعوت شده، بنده بودم.

  • بین شما و دیگر صاحبان کسب‌و‌کارهای حاضر در کنفرانس، چه بحث‌هایی صورت گرفت؟ درباره‌ی حضور خارجی‌ها در بازار ایران هم صحبت داشتید؟ مخصوصا در فردای پس از تحریم ایران؟

بله. بنده نمونه‌های موفق شرکت‌های ایرانی را در سخنرانی خودم به دوستان ارائه کردم و اکوسیستم کارآفرینی را هر چه بیش‌تر برای آن‌ها توضیح دادم. سرمایه‌گذاران حاضر در کنفرانس نیز با سوالات خود و درخواست توضیحات بیش‌تر، علاقمندی خود را به بحث سرمایه‌گذاری نشان دادند. حتی دانشجویانی بودند که علاقمند بودند دوره‌ی کارآموزی دانشگاه خود را در ایران و در شرکت‌های ایرانی بگذرانند.

  • از شیوه‌ی برگزاری و کیفیت کلی کنفرانس تعریف کنید. این‌طور که من فهمیدم، این کنفرانس، اتمسفر خاص خودش را دارد. مخصوصا که در یک فضای خاص در شهری کوچک برگزار می‌شود. فکر می‌کنید در ایران چقدر از لحاظ اجرای چنین کنفرانس‌هایی عقب هستیم؟ چه اتفاق‌هایی می‌تواند در به وجود آوردن چنین فضایی در ایران، کمک‌کننده باشد.

این کنفرانس در شهر کوچکی که محل دانشگاه WHU است برگزار می‌شود. اما از لحاظ کیفی و سطح اجرایی، واقعا در مرتبه‌ی بالایی قرار دارد. کنفرانس IdeaLab با تمرکز روی موضوعات مشخص و به شکل بسیار هدفمندی برگزار می‌شود. البته این نکته نیز قابل ذکر است که این دانشگاه، فقط  در یک رشته و سالیانه فقط ۲۰۰ دانشجو می‌پذیرد. و آن رشته هم، رشته‌ی Business Management است؛ که خود منجر به تمرکز بسیار بالای دانشجویان و اساتید دانشگاه، بر حوزه‌ی مطالعاتی و کاری‌شان شده است.

به نظر من، ارائه‌ی مدل‌های مشابه و نشان دادن موارد موفق به دانشجویان هر دانشگاهی، باعث دلگرمی و همین‌طور باز شدن ذهن دانشجویان برای آینده می‌شود.

با توجه به میزان موفقیت بسیاری از دانشجویان ایرانی در داخل و خارج از کشور، دانشگاه‌های ما به راحتی می‌توانند مدل‌های مشابهی را پیاده و دانشجویان را راهنمایی و با نمونه‌ها و داستان‌های مشخص و عملی تشویق کنند.

  • چیز دیگری از این رویداد یا مرتبط با آن، هست که بخواهید برای ما تعریف کنید؟

به نظر من باید حجم آموزش‌های عملی و موارد و کیس‌های واقعی را در دانشگاه‌ها بیشتر کنیم. خیلی مهم است که دانشجویان، متمرکزتر به سمت مسیرهای آینده‌شان هدایت شوند. و در این میان هیچ کسی بهتر از دانشجوی سابق آن دانشگاه، که الان مدیر موفق یک شرکت بین‌المللی یا یک کارآفرین موفق شده است، نمی‌تواند کمک‌کننده باشد.

  • مرسی از وقتی که برای مخاطبان مجله تخفیفان گذاشتید.

من هم از توجه شما و مخاطبان شما تشکر می‌کنم.

آلبوم عکس IdeaLab 2015

دو آلبوم عکس از این رویداد را در ادامه مشاهده می‌کنید. اولی حاوی تصاویری از حضور نازنین دانشور، و بعدی شامل دیگر تصاویر مربوط به این کنفرانس است. برای تصاویر بیش‌تر می‌توانید اینستاگرام کنفرانس، اینستاگرم لوکیشن کنفرانس و گزارش Gründermetropole Berlin را ببینید.

کانال تلگرام تخفیفان