شما چند دانشمند زن می‌توانید نام ببرید؟ تحقیقات نشان می‌دهند امریکایی‌ها و بریتانیایی‌ها به طور متوسط می‌توانند یک یا دو زن دانشمند را نام ببرند و بسیاری از آنها حتی یک زن دانشمند هم نمی‌شناسند. در این مقاله ۱۲ دانشمند برجسته زن را معرفی می‌کنیم که خوب است همه‌ی ما، آنها را به دلیل دانشِ فرهنگی و علمیشان بشناسیم.

۱- ماری کوری [Marie Curie]

ماری و ایرن کوری - ۱۹۲۵ میلادی

ماری و ایرن کوری – ۱۹۲۵ میلادی

ماری کوری یکی از زنان دانشمندی است که اکثر مردم می‌شناسند.

او که لقب «مادر فیزیک مدرن» را دارد، اصطلاح رادیو اکتیو را ابداع کرد و یکی از پیشگامان تحقیق در زمینه‌ی رادیواکتیو بود. او اولین زنی بود که برنده‌ی جایزه‌ی نوبل شد (فیزیک، ۱۹۰۳). و اولین شخصی بود -مرد یا زن- که در دو رشته‌ی متفاوت برنده‌ی جایزه‌ی نوبل شد (شیمی، ۱۹۱۱).

دختر ماری کوری را می‌شناسید؟  دختر ماری کوری، ایرن ژولیو کوری نیز به همراه همسرش برنده جایزه نوبل شدند (شیمی، ۱۹۳۵).

۲- کارولین هرشل [Caroline Herschel]

کارولین و ویلیام هرشل

کارولین و ویلیام هرشل

کارولین از آلمان به انگلستان رفت و با برادرش ویلیام هرشل، مطالعه در زمینه‌ی تحقیقات نجومی را آغاز کرد. آنها با کمک هم سیاره‌ی اورانوس را کشف کردند و کارولین نیز به تنهایی پانزدهمین سحابی را در سال ۱۷۸۳ کشف کرد. او اولین زنی بود که در ابتدا یک و سپس هفت ستاره‌ی دنباله‌دار را کشف کرد.

۳- ماریا ژئوپرت مایر [Maria Goeppert-Mayer]

ماریا ژئوپرت مایر

ماریا ژئوپرت مایر

ماریا ژئوپرت مایر دومین زنی بود که برای مطالعاتش در زمینه ساختار پوسته‌ای هسته، در سال ۱۹۳۶ برنده جایزه‌ی نوبل فیزیک شد. او در بخشی از آلمان که اکنون لهستان نام دارد به دنیا آمد. بعد از ازدواجش به امریکا رفت و در طی جنگ جهانی دوم بر روی پروژه‌ی محرمانه‌ی شکاف هسته‌ای کار می‌کرد.

۴- فلورانس نایتینگل [Florence Nightingale]

فلورانس نایتینگل در بیمارستان اسکوتاری - ۱۸۵۵ میلادی

فلورانس نایتینگل در بیمارستان اسکوتاری – ۱۸۵۵ میلادی

احتمالا فلورانس نایتینگل را به عنوان دانشمند نمی‌شناسید؛ ولی او تنها یک پرستار نبود، بلکه او بنیان‌گذار پرستاری مدرن است. هنگامی که در جنگ کریمه در بیمارستان نظامی انگلستان کار می‌کرد تفکر علمی را وارد حرفه‌ی پرستاری کرد و با به کار بردن لباس و ملحفه‌ی تمیز، شرایط بهداشتی متفاوتی ایجاد کرد و میزان مرگ و میر را کاهش داد. او همچنین نمودار دایره‌ای را ابداع کرد.

۵- جین گودال [Jane Goodall]

جین گودال، در نشست عمومی سازمان ملل - ۲۰۰۵ میلادی

جین گودال، در نشست عمومی سازمان ملل – ۲۰۰۵ میلادی

جین گودال، رفتارشناس جانوران، در طبیعت از نزدیک بر روی شامپانزه‌ها، سازمان اجتماعی آنها، ساخت ابزار و خشونت و دیگر جنبه‌های رفتار آنها مطالعه کرد.

۶- آنی جامپ کانن [Annie Jump Cannon]

آنی جامپ کانن

آنی جامپ کانن

روش او برای طبقه‌بندی ستارگان بر اساس دما و ترکیب آنها، به علاوه‌ی اطلاعات گسترده‌ای که درباره بیش از ۴۰۰ هزار ستاره داشت، منبع مهمی در رشته‌ی نجوم و فیزیک کیهانی است.

۷- روزالیند فرانکلین [Rosalind Franklin]

روزالیند فرانکلین

روزالیند فرانکلین

روزالیند فرانکلین بیوفیزیکدان، شیمی‌فیزیکدان و زیست‌شناس مولکولی بود که در کشف ساختار مارپیچی DNA از طریق کریستالوگرافی اشعه‌ی ایکس نقش مهمی داشت. جیمز واتسون و فرانسیس کریک نیز بر روی DNA مطالعه کردند. آنها تصاویری از کار فرانکلین را مشاهده کردند (بدون کسب اجازه از او) و متوجه شدند این تصاویر همان شواهدی هستند که آنها نیاز دارند. بعد از مرگ فرانکلین، واتسون و کریک برای این کشف برنده‌ی جایزه‌ی نوبل شدند.

۸- چین-شیونگ وو [Chien-Shiung Wu]

چین-شیونگ وو - ۱۹۵۸ میلادی

چین-شیونگ وو – ۱۹۵۸ میلادی

با کمک او، همکارانش موفق به کسب جایزه‌ی نوبل شدند. اگرچه دریافت جایزه بعد از مرگ او رخ داد ولی در زمان دریافت جایزه، همکارانش نقش مهم او را یادآور شدند. چین شیونگ وو که فیزیکدان بود، در طی جنگ جهانی دوم در پروژه‌ی محرمانه‌ی منهتن کار می‌کرد. او هفتمین زنی بود که برای آکادمی ملی علوم انتخاب شد.

۹- – ماری سامرویل [Mary Somerville]

ماری سامرویل

ماری سامرویل

اگرچه او بیش‌تر به عنوان ریاضی‌دان شناخته شده است ولی درباره‌ی موضوعات علمی دیگر نیز کتاب‌هایی نوشته است. جان کوچ آدامز با الهام از یکی از کتاب‌های او، درباره‌ی سیاره نپتون تحقیق کرد. او درباره‌ی مکانیک سماوی (نجوم)، فیزیک عمومی، جغرافیا، علوم ملکولی و میکروسکوپی در دو حوزه‌ی شیمی و فیزیک، کتاب نوشته است.

۱۰- راشل کارسون [Rachel Carson]

راشل کارسون

راشل کارسون

او که تحصیلات زیست‌شناسی داشت، درباره‌ی علوم مختلف از جمله اقیانوس‌ها و بعدها، بحران زیست‌محیطی ایجاد شده توسط مواد شیمیایی سمی در آب و خاک، کتاب‌های زیادی نوشت. بهترین کتاب او، بهار خاموش (Silent Spring) در سال ۱۹۶۲ منتشر شد.

۱۱- دایان فوسی [Dian Fossey]

دایان فوسی

دایان فوسی

دایان فوسی، جانورشناس و رفتارشناس معروف، برای مطالعه بر روی گوریل‌های کوهی که در افریقا هستند به آنجا رفت. بعد از این‌که متوجه شد نسل این گونه به دلیل شکار غیرقانونی در خطر قرار دارد، در مرکز تحقیقاتی‌اش و احتمالا توسط شکارچیان غیرقانونی کشته شد.

۱۲- مارگارت مید [Margaret Mead]

مارگارت مید - ۱۹۷۷ میلادی

مارگارت مید – ۱۹۷۷ میلادی

مارگارت مید، مردم‌شناس امریکایی بود که با فرانز بوس و روت بِنِدیکت کار می‌کرد. او در سال ۱۹۲۸ در ساموآ درباره احساسات، شروع به مطالعه و تحقیق کرد. او ادعا می‌کرد در ساموآ، رویکرد بسیار متفاوتی درباره‌ی رابطه جنسی وجود دارد. البته اثر اولیه‌ی او در دهه‌ی ۱۹۸۰ به شدت نقد شد. او سال‌ها در موزه‌ی تاریخ ملی امریکا مشغول به کار بود و در دانشگاه‌های مختلف سخنرانی کرد.

منبع: About.com

کانال تلگرام تخفیفان