در دنیا افرادی وجود دارند که به ما می‌گویند شما هم‌زمان نمی‌توانید هم به عنوان یک پدر یا مادر و هم به عنوان یک فرد شاغل عمل کنید. ولی ما با اطمینان به شما می‌گوییم می‌توانید یک پدر یا مادر خوب باشید و همزمان در کارتان نیز موفق بشوید.

خانواده‌هایی هستند که بعضا چهار یا پنج فرزند دارند و از این لحاظ، بسیار شلوغ هستند. اما والدین، خودشان بچه‌ها را به مدرسه می‌برند و برمی‌گردانند و در عین حال، کارآفرینان بسیار موفقی نیز هستند.

شما چند فرزند دارید؟ چگونه شغل و زندگی خانوادگی‌تان را مدیریت کنید؟ در این‌جا چند نکته وجود دارد که خانواده‌های شلوغ موفق در کار و زندگی، در خانه‌شان انجام می‌دهند. امیدواریم این نکات به شما کمک کنند تا بین شغل و زندگی خانوادگی‌تان تعادل برقرار کنید.

۱- آماده سازش باشید.

وقتی جوان و مجرد هستید، اگر بخواهید می‌توانید  هفته‌ای ۱۰۰ ساعت کار کنید. می‌توانید در کارتان ریسک کنید زیرا وقتی جوان و مجرد هستید اگر تصمیم اشتباهی بگیرید تنها شما درگیر عواقب ناگوار آن تصمیم می‌شوید. اما وقتی خانواده دارید زندگی افراد دیگری نیز با زندگی شما گره خورده است.

با این وجود، داشتن خانواده، می‌تواند انسان را به کارآفرین بهتری تبدیل کند. در حالی که کارآفرینی با ریسک کردن، آرزوهای بزرگ داشتن و انجام کارهای بزرگ ارتباط دارد، بدون کار کردن نمی‌توانید هیچ کدام از اینها را انجام دهید. خانواده داشتن باعث می‌شود هنگام انجام هر پروژه مطمئن شوید آن پروژه موفق می‌شود و احتمال خطر و ضرر در کار کم باشد.

۲- در خانه کار نکنید.

بعضی والدین، در روزهای اولیه‌ی به دنیا آمدن فرزندانشان، در خانه هم کار می‌کنند. هنگامی که بخواهید روی کارتان تمرکز کنید، ممکن است صدای همسرتان را بشنیود که به بچه‌ها می‌گوید: «آرام‌تر، بابا باید کار کند». در این مواقع آدم احساس گناه می‌کند.  زیرا صدای خانواده را از پشت در می‌شنوید و فکر می‌کنید که باید پیش آن‌ها باشید. بهتر این است که هیچ‌وقت کارهایتان را به خانه نبرید.

علاوه بر این، .وقتی در خانه کار می‌کنید، مغرتان دستور کار کردن نمی‌دهد. از یک طرف بچه‌هایتان می‌خواهند اتفاقات طول روزشان را با شما درمیان بگذارند و چیزهایی که یاد گرفته‌اند را به شما بگویند و از طرف دیگر، شما باید روی مشکلات و مسائل کاری خود متمرکز شوید. برای همین، کار کردن در خانه، تقریبا غیر ممکن است.

راه حل این مشکل می‌تواند این باشد که جایی نزدیک خانه، دفتر کاری داشته باشید. فاصله‌ی کم دفتر کار تا خانه می‌تواند باعث شود کارتان را به موقع تعطیل کنید و به موقع به خانواده‌ی خود رسیدگی کنید.

۳- زمانی را به فرزندانتان اختصاص دهید.

بچه‌ها خیلی زود بزرگ می‌شوند. گاهی از والدین باتجربه‌‌تر می‌شنویم که قدر این سال‌هایی که بچه‌ها کوچک‌تر هستند را بدانیم. به زودی پشیمان می‌شویم که چرا وقتی بچه‌ها کوچک‌تر بودند با آن‌ها بیش‌تر وقت نگذراندیم. تصمیم بگیرید این اشتباه را در زندگی خود نکنید. بچه‌ها را خودتان به تخت‌خواب ببرید و با آن‌ها وقت بگذارنید.

به یاد داشته باشید که بعضی خانواده‌ها یعضا چهار یا پنج فرزند دارند و این بدان معناست که هر شب باید یک تا دو ساعت را صرف خواباندن بچه‌هایشان کنند. پس تنبلی نکنید و نگویید که وقت زیادی تلف می‌شود. بله. بعضی شب‌ها این کار بسیار وقت‌گیر خواهد بود. مخصوصا اگر بخواهید تلویزیون تماشا کنید و کمی استراحت کنید. ولی می‌شود با خودتان قرار کنید و همیشه زمانی را به فرزندان‌تان اختصاص دهید. وقتی آن‌ها بزرگ‌تر شوند، تلویزیون هنوز سر جایش خواهد بود، اما اگر بخواهید وقتی که ۳۵ ساله شدند، برایشان کتاب بخوانید و آن‌ها را بخوابانید، دیگر دیر شده است.

۴- اگر مجبور هستید تا دیر وقت کار کنید احساس گناه نکنید.

خانواده برای همه‌ی ما اولین اولویت است. ولی اگر گاهی مجبور هستید تا دیر وقت کار کنید احساس بدی نداشته باشید، زیرا هنگام کار کردن هم، آن‌ها در اولویت هستند.

وقتی پدر یا مادر می‌شوید، شما مسئول حمایت از فرزندانتان هستید و این حمایت شامل حمایت مالی نیز می‌شود. برای بزرگ کردن فرزندان‌تان لازم نیست ثروتمند باشید ولی باید برای آنها به سختی کار کنید. اما تا زمانی که لاتاری برنده نشده‌اید مجبور هستید کار کنید.

به علاوه فرزند داشتن به این معنا نیست که اهداف حرفه‌ای‌تان را کنار بگذارید. در واقع با وجود خانواده، انگیزه‌ی بیش‌تری برای دنبال کردن اهدافتان دارید. فرزندان شما یاد می‌گیرند چطور سخت کار کنند، رویا داشته باشند، و رویاهایشان را به واقعیت بدل کنند. بچه‌ها معمولا از والدینشان تقلید می‌کنند، پس به آن‌ها یاد بدهید چگونه با روشی درست به دنبال اهدافشان بروند.

۵- همسرتان را فراموش نکنید.

هنگامی که رابطه محکمی با همسرتان دارید به نفع فرزندانتان است. زیرا وقتی شرایط سخت می‌شود و باید بین کار و فرزندان‌تان تعادل ایجاد کنید، اگر بدانید که همسرتان در کنار شما است و از شما حمایت می‌کند، همه چیز آسان‌تر می‌شود.

همسر شما فقط شریک زندگی شما نیست. برای بهتر و عمیق‌تر کردن رابطه با همسرتان وقت بگذارید و رابطه‌تان را به پرداخت صورت‌حساب‌ها و کارهای روزمره خانه محدود نکنید. یک ازدواج خوب باعث می‌شود همه چیز در خانه و سرکار برای‌تان با ارزش باشد. اگر شریک زندگی خوبی داشته باشید ریسک کردن در کار و شبی چهار ساعت خوابیدن، نه تنها سخت نیست بلکه با ارزش است.

۶- از مزیت‌های کارآفرین بودن لذت ببرید.

گاهی خود اشتغالی باعث استرس می‌شود. اما علاوه بر این استرس و ریسک، مزیت‌هایی نیز دارد. پس از این مزیت‌ها استفاده کنید.

وقتی تعداد فرزندانتان کم باشد، ‌می‌توانید سفرهای کوتاهی به مناطق مختلف کشورتان یا دنیا داشته باشید. اگر کارآفرین باشید، ممکن است به دلیل نوع شغلتان، اتفاقا فرصت این سفرها را بیش‌تر داشته باشید.

شما لزوما مجبور نیستید سفری یک ماهه بروید، ولی می‌توانید یک روز کار را تعطیل کنید و با فرزندانتان به پارک آبی بروید یا حتی می‌توانید یک روز بعد از ظهر فرزندانتان را به دفترتان ببرید.

پدر یا مادر بودن فوق‌العاده است. کارآفرین بودن نیز جذابیت خاص خود را دارد. اما هر دوی آن‌ها بودن بیش از آن‌چه تصور می\ کنید، می‌تواند جذاب باشد. امیدوارم شما نیز این احساس را تجربه کنید.

منبع: Entrepreneur

کانال تلگرام تخفیفان