اگر چه اقتصاد یک بار دیگر فعال شده، ولی بازار کار هنوز هم کمی راکد است. اگر برای مصاحبه شغلی از شما دعوت شده، پس شما نصف مسیر را طی کرده‌اید و اگر می‌خواهید در یک مصاحبه شغلی موفق باشید، بهتر است قبل از مصاحبه چند نکته را رعایت کنید و هنگام مصاحبه بعضی کارها را انجام ندهید. با مجله تخفیفان تا انتهای این مطلب همراه باشید. ۱۰ نکته‌ای که در این مقاله گفته می‌شوند برای یک مصاحبه شغلی موفق به شما کمک خواهند کرد. از انجان دادن این اشتباهات در یک مصاحبه شغلی خودداری کنید.

۱۰ اشتباهی که در مصاحبه شغلی نباید انجام داد

۱- بدون آمادگی نروید

قبل از مصاحبه درباره‌ی شرکت و شغلی که به شما پیشنهاد شده، اطلاعات کسب کنید. این اطلاعات نشان می‌دهند شما انگیزه گرفتن آن شغل را دارید و درباره سوالات احتمالی که از شما پرسیده می‌شوند نیز به شما کمک می‌کنند. همچنین بهتر است چند کپی از رزومه‌ی خود را به همراه ببرید چون ممکن است در آخرین لحظات، مصاحبه کنندگان چند کپی اضافه از رزومه‌ی شما را بخواهند.

۲- دیر به مصاحبه نرسید.

دیر به مصاحبه نرسید. ممکن است جای پارک پیدا نکنید یا مترو با تاخیر حرکت کند، پس ۲۰-۳۰ دقیقه زودتر از برنامه به محل مصاحبه بروید. اگر ۵-۱۰ دقیقه زودتر به مصاحبه برسید وقت کافی خواهید داشت که از نظر ذهنی نیز آماده شوید.

۳- موبایلتان را روشن نگذارید.

در یک مصاحبه شغلی بهتر است موبایل شما زنگ نخورد. یا آن را کاملا خاموش کنید یا صدای آن را قطع کنید و یادتان باشد اگر آن را روی حالت لرزش بگذارید، صدای آن شنیده می‌شود و باعث حواس‌پرتی می‌شود.

۴- قبل از تعارف روی صندلی ننشینید.

گاهی رعایت بعضی نکات کوچک تاثیر زیادی می‌گذارد. یکی از قوانین مصاحبه شغلیاین است که قبل از تعارف صندلی، نباید بنشینید.

۵- خمیده نباشید.

ممکن است این حرف عجیب باشد، ولی طرز ایستادن شما مهم است. وقتی خمیده راه نمی‌روید و صاف می‌نشینید، حس پختگی و باتجربه بودن را به دیگران منتقل می‌کنید. علاوه بر آن، اعتمادبه‌نفس شما نیز بیش‌تر می‌شود. اگر احساس خستگی دارید با تمرینات کششی سرحال و برای مصاحبه آماده شوید.

۶- پشت سر کارفرمای قبلی‌تان حرف نزنید.

وقتی درباره‌ی کارفرمای قبلی یا فعلی‌تان سوال پرسیدند، به ویژگی‌های مثبت آن‌ها اشاره کنید. دنیا خیلی کوچک‌تر از آن است که تصور می‌کنید. ممکن است در دنیای حرفه‌ای یا شخصی، مصاحبه‌کننده‌ی شما آن‌ها را بشناسد.

۷- درباره حقوق و مزایا صحبت نکنید.

تا وقتی از شما سوالی پرسیده نشده یا پیشنهادی نشده، درباره‌ی حقوق حرفی نزنید. اگر خیلی زود درباره‌ی پول حرف بزنید، ممکن است کارفرمای شما دچار سوءبرداشت شود. (۵ چیز که نباید در یک مصاحبه شغلی مطرح کنید.)

۸- مِن مِن نکنید.

سرتان را بالا نگه دارید، واضح صحبت کنید و تماس چشمی داشته باشید. اگر صدای شما را نشنوند و آرام صحبت کنید، ممکن است تصور کننند شما فرد با اعتماد‌به‌نفس و مناسبی برای آن شغل نباشید. به یاد داشته باشید، ارتباط خوب، مهارتی است که می‌توانید یاد بگیرید. اگر در گذشته این مهارت را نداشته‌اید، راه‌های خوب صحبت کردن را یاد بگیرید.

۹- با تردید صحبت نکنید.

وقتی در گفتن حرفی تردید داریم، معمولا آن جمله را به صورت سوالی بیان می‌کنیم (از شغل کنونی‌ام راضی هستم ولی یک کار چالش‌برانگیزتر بهتر نیست؟). وقتی با تردید صحبت می‌کنید، نشان می‌دهید خیلی درباره‌ی حرفهایتان مطمئن نیستید و احتیاج به تایید دارید و علاوه بر آن، نشان می‌دهد که اعتماد‌به‌نفس ندارید.

۱۰- از سوالات فرار نکنید.

احتمالا مصاحبه‌کنندگان از شما می‌پرسند آیا درباره شغلتان یا  شرکت سوالی دارید. خجالت نکشید و قبل از مصاحبه، چند سوال  آماده کنید. صحبت کردن نشان می‌دهد شما به کار علاقمند هستید و حرف‌های قبلی را گوش کرده‌اید.

توجه به جزییات به شما کمک می‌کند در مصاحبه موفق‌تر باشید. اگر در شغلتان باید با مشتریان و ارباب‌رجوع ارتباط داشته باشید، تواضع و فروتنی داشتن هنگام مصاحبه یک ویژگی خوب است.

در صورتی که سابقه‌ی شرکت در مصاحبه‌های شغلی را داشته‌اید، تجارب خود را با ما و دیگر خوانندگان مجله تخفیفان در میان بگذارید.

منبع: Time

کانال تلگرام تخفیفان