اسپنسر راسکوف به عنوان یکی از بنیان‌گذاران Hotwire.com و به مدت هفت سال مدیرعامل Zillow، از نظر بسیاری از مردم نمونه‌ی کامل یک فرد موفق است. اسپنسر به عنوان پدر سه فرزند، در خانه و محل کار مشغله‌های زیادی دارد.

یکی از کارهایی که اسپنسر آخر هفته‌ها انجام نمی‌دهد، چیست؟ کار. یا حداقل کار، به معنای سنتی آن. راسکوف می‌گوید: «من هرگز آخر هفته‌ها سر کار نمی‌روم؛ اما شب‌ها ایمیلم را چک می‌کنم. آخر هفته‌ها زمان مناسبی است که از کارهای رویتن روزمره جدا شوم و عمیق‌تر و بهتر درباره‌ی شرکتم و کارهایی که انجام می‌دهم فکر کنم. آخر هفته‌ها فرصتی است که درباره‌ی مسائل بزرگ‌تر فکر کرد.»

نتایج مطالعه‌ی جدیدی که در دانشگاه استنفورد انجام شده نشان می‌دهد راسکوف درست می‌گوید. این مطالعه نشان می‌دهد اگر بیش از ۵۰ ساعت در هفته کار کنید، بازدهی کار در هر ساعت شدیدا کاهش می‌یابد و اگر این میزان به بیش از ۵۵ ساعت کار در هفته برسد کار کردن هیچ بازدهی ندارد. در واقع افرادی که ۷۰ ساعت (یا بیش‌تر) در هفته کار می‌کنند، همان بازدهی را دارند که افرادی با ۵۵ ساعت کار در هفته دارند.

افراد موفق به خوبی می‌دانند آخر هفته‌ها باید استراحت کنند و فعالیت‌های مفرح انجام دهند. آن‌ها مانند اسپنسر از آخر هفته خود استفاده می‌کنند تا هفته‌ی پیشروی بهتری داشته باشند. تا انتهای این مطلب با مجله تخفیفان همراه باشید. در ادامه به ۱۰ نکته اشاره می‌کنیم که افراد موفق برای اینکه اول هفته را به خوبی شروع کنند، در آخر هفته انجام می‌دهند.

چگونه افراد موفق با کار کمتر بازدهی بیشتری دارند

۱- از کار جدا می‌شوند.

جدا شدن از کار یکی از مهم‌ترین استراتژی‌ها در آخر هفته است؛ زیرا اگر نتوانید از چهارشنبه عصر تا شنبه صبح، خودتان را از کار جدا کنید، پس در واقع هنوز مشغول کار کردن هستید.

اگر هفت روز هفته ۲۴ ساعت مشغول کار باشید، در معرض استرس دائم هستید و امکان تمرکز و استراحت نخواهید داشت. اگر آخر هفته ایمیلتان را نخوانید و تماس‌هایتان را جواب ندهید خیلی واقع‌بینانه نیست، بهتر است زمان خاصی را برای خواندن ایمیل و جواب دادن تماس‌های کاری اختصاص دهید. مثلا پنج‌شنبه بعد از ظهر وقتی فرزندانتان موهایشان را کوتاه می‌کنند و یا جمعه بعد از شام پیام‌هایتان را چک کنید. اگر زمان‌های خاصی را به این کارها اخصاص بدهید علاوه بر اینکه همیشه درگیر کار نیستید، استرس شما نیز کاهش می‌یابد.

۲- کارهای روزمره را به حداقل می‌رسانند.

کارهای روزمره ممکن است تمام آخر هفته‌ی شما را پر کنند. اگر این اتفاق رخ دهد، فرصت استراحت و تفکر را از دست خواهید داد. اغلب انجام کارهای روزمره، حسی مانند کار کردن دارند و اگر تمام آخر هفته را صرف انجام این کارها کنید، مانند این است که هفت روز هفته مشغول کار بوده‌اید. برای اینکه این اتفاق رخ ندهد، برنامه هفتگی‌تان را طوری تنظیم کنید که این کارها را در طول هفته انجام دهید و اگر در طول هفته فرصت انجام دادن آن‌ها را نداشتید، در آخر هفته انجام دهید.

۳- فکر می‌کنند.

تفکر یکی از ابزارهای قوی برای پیشرفت است. از آخر هفته‌ها استفاده کنید و درباره شغل، صنعت و شرکت‌تان فکر کنید. بدون اینکه مشغله‌های روزهای شنبه تا پنج‌شنبه وجود داشته باشند، می‌توانید با دیدی تازه به مسائل نگاه کنید. با استفاده از این دیدگاه در هفته‌ی آینده می‌توانید رویکردتان را تغییر دهید و بهتر و موثرتر کار کنید.

۴- ورزش می‌کنند.

در طول هفته برای ورزش کردن وقت ندارید؟ آخر هفته، ۴۸ ساعت برای ورزش کردن وقت دارید. ۱۰ دقیقه ورزش و تحرک باعث آزاد شدن گابا (GABA) می‌شود. گابا یک انتقال‌دهنده‌ی عصبی تسکین دهنده است که باعث کاهش استرس می‌شود. ورزش کردن باعث می‌شود ذهنتان فعال شده و ایده‌های جدیدی به ذهن شما خطور کند. افراد موفق و مبتکر می‌دانند فعال بودن و ورزش کردن باعث خلاقیت می‌شود.

چگونه افراد موفق با کار کمتر بازدهی بیشتری دارند

بعضی افراد موفق می‌گویند هنگام موج‌سواری ایده‌های زیادی به ذهنشان خطور می‌کند. در حالی که شما در اقیانوس هستید، ترکیب منظره‌ی زیبا و یک فعالیت مهیج شرایطی مناسب برای هجوم افکار و ایده‌های نو فراهم می‌کند. وقتی می‌دوید، دوچرخه‌سواری، باغبانی یا هر ورزش دیگری می‌کنید، اندروفین در بدن شما می‌سوزد. پس بهتر است یک فعالیت جسمی که دوست دارید را انتخاب کنید و آن را به یکی از فعالیت‌های مهم آخر هفته‌تان تبدیل کنید.

۵- علایقشان را دنبال می‌کنند.

یکی از روش‌های رها شدن از استرس و باز کردن ذهنتان برای ایده‌های جدید، غرق شدن در کارهای مورد علاقه‌تان است. کارهایی مانند موسیقی، کتاب خواندن، نوشتن، نقاشی کردن و حتی بازی کردن با فرزندانتان، ممکن است باعث ایجاد ایده‌هایی در ذهن شما شوند که در هفته‌ی آینده فایده‌های قابل توجهی را نصیب شما کنند.

۶- با خانواده‌شان وقت می‌گذرانند.

برای کسب آرامش و انرژی، بهتر است آخر هفته به اندازه‌ی کافی با خانوادتان وقت بگذرانید. برای اسپنسر راسکوف بسیار مهم است که آخر هفته در کنار خانوده‌اش باشد؛ حتی اگر آخر هفته در شهر دیگری باشد و باید بعد از تعطیلات نیز کارهایش را در آن شهر انجام دهد، باز هم آخر هفته به خانه برمی‌گردد. آخر هفته‌ها فرزندانتان را به پارک و همسرتان را به رستوران موردعلاقه‌اش ببرید؛ یا به دیدن والدینتان بروید.

۷- به دنبال ماجراجویی‌های کوچک هستند.

بلیط یک کنسرت یا مسابقه را بخرید؛ یا یک شب را در هتلی فوق‌العاده که به تازگی افتتاح شده، بگذانید. به جای کار با تردیمل به پیاده‌روی بروید. کاری که قبلا یا برای مدت زیادی است انجام نداده‌اید را امتحان کنید. مطالعات نشان می‌دهند اگر به لذت کاری که می‌خواهید انجام دهید فکر کنید، آن فعالیت برای شما لذت‌بخش‌تر می‌شود.

۸- همیشه یک زمان خاص بیدار می‌شوند.

ممکن است دیر بیدار شدن در آخر هفته وسوسه‌برانگیز باشد، ولی اگر آخر هفته‌ها دیر از خواب بیدار شوید ممکن است برنامه‌ی خواب شما به هم بریزد. بدن انسان، برنامه‌ای مشخص برای خواب و بیداری دارد؛ به همین دلیل موقع بیدار شدن سرحال هستید. اگر در آخر هفته‌ها دیر بخوابید ممکن است احساس خستگی و کسالت کنید. این خستگی فقط مختص آخر هفته نیست، بلکه اول هفته نیز کار شما بازدهی خوبی نخواهد داشت، زیرا مغز شما آمادگی بیدار شدن براساس برنامه‌ی همیشگی را نخواهد داشت.

۹- صبح به کارهای شخصیشان می‌رسند.

ممکن کمی سخت باشد که آخر هفته‌ها، وقتی را به خودتان اختصاص دهید؛ مخصوصا اگر خانواده دارید. اگر صبح روز تعطیل فعالیت یا سرگرمی که دوست دارید را انجام دهید، باعث شادی و خالی شدن ذهن شما از افکار منفی می‌شود. وقتی بر کاری که می‌خواهید روز بعد انجام دهید، تمرکز کنید، باعث تنظیم برنامه‌ی خواب شما می‌شود؛ زیرا صبح روز تعطیل مانند بقیه‌ی روزهای هفته از خواب بیدار می‌شوید. دو تا چهار ساعت بعد از بیدار شدن، ذهن انسان بیش‌ترین بازدهی را دارد؛ پس صبح زود بیدار شوید و ورزش یا کاری فیزیکی انجام دهید. بعد از آن، زمانی که ذهن بیش‌ترین بازدهی را دارد، فعالیتی ذهنی انجام دهید.

۱۰- برای هفته پیش‌رو آماده می‌شوند.

چگونه افراد موفق با کار کمتر بازدهی بیشتری دارند

آخر هفته فرصت مناسبی است که درباره‌ی برنامه‌های هفته‌ی آینده فکر کنید. کمتر از ۳۰ دقیقه وقت گذاشتن برای این برنامه‌ها باعث بازدهی بیش‌تر و کاهش استرس می‌شود. اگر قبل از شروع هفته، برای کارهایتان برنامه داشته باشید، موفق‌تر خواهید بود، زیرا در طول هفته تنها باید بر انجام کار تمرکز کنید.

منبع: Entrepreneur

کانال تلگرام تخفیفان