سال‌ها پیش تصور می‌کردم برای اینکه کارآفرین بهتری باشم، نباید به فکر بچه‌دار شدن باشم. تمرکز و فداکاری که اداره‌ی یک کسب و کار از انسان می‌گیرد، زمان و انرژی مورد نیاز برای بزرگ کردن یک بچه را برای او باقی نمی‌گذارد. هنگامی که اولین شرکتم را پایه‌گذاری کردم، حتی از نگه‌داری حیوانات خانگی و گیاهان هم دوری می‌کردم؛ چون نمی‌خواستم چیزی حواسم را پرت کند و یا مسئولیت اضافی برایم داشته باشد. این استراتژی مفید واقع شد، زیرا توانستم تمرکزم را حفظ کنم و تجارتم را حتی با وجود بحران اقتصادی جهانی، گسترش دهم.

اما چون همه چیز درحال تغییر است، من هم در نهایت با زن فوق‌العاده‌ای آشنا شدم و با هم ازدواج کردیم و دو بچه به دنیا آوردیم. حالا که بچه‌دار شده‌ام، اولویت‌هایم نیز تغییر کرده‌اند. وقتم را بین مسئولیت‌هایم به عنوان یک مشاور راهنما و تاب‌های زمین بازی تقسیم می‌کنم. البته اولویت‌هایم را به این خاطر تغییر دادم که فکر می‌کنم والدین مهم‌ترین نقش را در توسعه‌ی یک کودک ایفا می‌کنند؛ چون پدرم در این زمینه الگوی بسیار خوبی برایم بوده است.

حقیقت امر این است که دلایلی که من برای وقت گذارندن با کودکانم دارم، بسیار خودخواهانه هستند. در چند سال اخیر یاد گرفته‌ام که وقت گذراندن با بچه‌ها همان‌قدر که برای آن‌ها مفید است، برای من هم هست. در این‌جا پنج فعالیت را ذکر می‌کنم که انجام دادن آن‌ها با بچه‌ها، به شما کمک می‌کند که کارآفرین بهتری شوید. با مجله تخفیفان تا انتهای این مطلب همراه باشید.

انجام این کارها با فرزندانتان، شما را کارآفرین بهتری می‌کند.

۱- خواندن کتاب‌های کودکان

همه می‌دانیم که کتاب خواندن با بچه‌ها، برای آن‌ها فواید بسیاری دارد. اما این‌ کار می‌تواند برای شما هم فایده‌های قابل توجهی داشته باشد. علاوه بر زمان آرامش‌بخشی که با کودکانتان سپری می‌کنید، آهسته خواندن و بحث کردن راجع به داستان‌ها با یک کودک، می‌تواند درس‌های با ارزش اخلاقی را که خیلی وقت پیش فراموش کرده‌اید دوباره به شما یادآوری کند.

برای مثال، یک شب من و دخترم داستان سه بچه خوک را دوباره خواندیم. درس اخلاقی این داستان این است که سخت‌کوشی و پشت‌کار نتیجه‌بخش خواهد بود. یک موضوع بدیهی و ساده!

story-telling

ولی ما به عنوان کارآفرینان پرمشغله، اغلب در کار یکنواخت روزمره گیر می‌کنیم و یادمان می‌رود که چه چیز‌هایی مهم هستند و گاهی اوقات از میان‌بر‌های زیادی هم استفاده می‌کنیم. باید یادمان باشد که انحراف از دیدگاه، تکالیف و ارزش‌های شرکت، یک فرصت برای رقیبانمان ایجاد می‌کند. همان‌طور که در داستان بچه خوک‌ها، خوکی که این اشتباه را کرد در نهایت، شام شب گرگ شد.

۲- طراحی آزاد

هر چند وقت یک‌بار می‌نشینید و یک مداد و یک کاغذ سفید نقاشی در دست می‌گیرید و به خودتان اجازه می‌دهید نقاشی بکشید؟ تقریبا هرگز. چیزی که نمی‌دانید این است که خط خطی کردن برای بزرگسالان هم فوایدی دارد. فوایدی نظیر افزایش تمرکز، تحریک قوه خلاقیت و افزایش توانایی حل مسئله.

امتحانش کنید. علاوه بر لذتی که کاغذ سفید نقاشی و جعبه ماژیک‌های نو دارند و شما را به کودکیتان می‌برند؛ ممکن است حرکات خلاقانه‌ی نقاشی، ایده و راه‌حل مبتکرانه‌ای را که دنبالش بودید، برایتان به ارمغان بیاورد.

۳- داستان‌سرایی

یکی از صفاتی که با بزرگ شدن از دست می‌دهیم، قوه‌ی خلاقیتمان است. با بزرگ شدن به ما ساختار‌ها را یاد می‌دهند. کتاب‌هایی پر از قوانین به دست ما می‌دهند و حجم زیاد و پایان‌ناپذیری از مطالب نقل شده برای خواندن و منحرف شدن از مسیر وجود دارند. همه‌ی این‌ها در طول زمان، قدرت تفکر منتقدانه و خلاقانه را از ما می‌گیرند.

انجام این کارها با فرزندانتان، شما را کارآفرین بهتری می‌کند.

یکی از راه‌های برگرداندن این خلاقیت، داستان‌سرایی و بدیهه‌گویی به همراه کودکان است. کودکان علاوه بر این‌که تنها موجوداتی هستند که حاضرند صبورانه به چرندیات شما گوش کنند، منبع بسیار خوبی از تخیلات تازه برای الهام گرفتن نیز هستند.

برای شروع، تکه‌های کوچکی از کاغذ را ببرید و روی هرکدام یک لغت بنویسید (نام شخص یا یک مکان یا هر چیز). سپس این تکه کاغذها (لغات) را روی یک کلاه به هم بچسبانید. بعد با بچه‌هایتان هر کدام، سه لغت بردارید و سعی کنید داستانی بگویید که آن سه لغت در آن داستان استفاده شده باشند. هرقدر داستان، عجیب و غریب و باورنکردنی‌تر باشد، بهتر است. البته باید هشدار بدهم، اگر از این بازی یک مسابقه درست کنید حتما به کودکان خواهید باخت.

۴- مدل‌سازی

کنار هم گذاشتن مدل‌های اسباب‌بازی با کودکتان، زمان و تمرکز می‌خواهد. بازی کردن با مدل‌ها می‌تواند یک استراحت از استرس کار باشد. اگر جرات بیش‌تری دارید، تکه‌های تصادفی چوب و پیچ ومهره و سایر وسایل یدکی خانه را در نظر بگیرید و سعی کنید با آن‌ها چیزی سرهم کنید. گرچه می‌توانید همان اشیاء را با لگوها درست کنید، ولی من متوجه شده‌ام که درست کردن اشیاء دائمی، میزان رضایت بیش‌تری به همراه دارد. ساختن یک تجارت، مثل مدل‌سازی است. همان میزان تمرکز و تصمیم نیاز دارد. به همین علت مدل‌سازی، درس بزرگی برای کودکان است.

مدل‌سازی برای بزرگ‌سالان به طرز باورنکردنی به ریلکس کردن و رها شدن از فشار کار کمک می‌کند و به طور هم‌زمان نیز باعث پالایش قوه‌ی تمرکز شما خواهد شد. فقط حواستان باشد که وسایل الکترونیکی را در یک اتاق دیگر رها کنید.

۵- بازی Minecraft

در خانه‌ی ما قوانین سفت و سختی در مورد استفاد‌ی بچه‌ها از وسایل الکترونیکی، خصوصا در طول روزهای غیرتعطیل هفته وجود دارد. استفاده از کامپیوتر و تبلت فقط مخصوص نرم‌افزار‌های آموزشی، چک کردن تکالیف و یا گشتن دنبال موضوعاتی است که در «شب‌های گوگل» تعیین می‌کنیم. (در شب‌های گوگل ما موضوعات تصادفی را برای جستجو انتخاب می‌کنیم.)

البته تعطیلات آخر هفته، زمان مناسبی برای بازی کردن هم هستند. یکی از بازی‌هایی که از آن لذت می‌برم، بازی Minecraft است. Minecraft یک بازی الکترونیکی بسیار موفق است که در آن، بازیکن‌ها چیزهایی را با استفاده از بلوک‌های مجازی درست می‌کنند؛ در حالی که گه‌گاهی باید با هیولاها مبارزه کنند. من و بچه‌هایم «حالت بقا» را از همه بیش‌تر دوست داریم. در این مود، کاراکتر شما در یک دنیای مجازی، تنها و لخت گیر افتاده است، و باید برای مواد خامی که از آن‌ها ابزار و غذا و سایر اقلام را درست می‌کند، شکار کند. درس بسیار خوبی درباره‌ی شروع زندگی است و به ما می‌گوید برای پیشرفت و موفقیت باید تلاش کرد و زمان گذاشت.

یک حالت دیگر در این بازی، «حالت خلاقیت» است، که در آن بازیکن‌ها به انبار بزرگی از مواد اولیه و ابزار دسترسی دارند. که با آن‌ها می‌توانند هرچیزی را که تصور می‌کنند، بسازند. به کودکان من آزمایش و خطا را یاد می‌دهد. زیرا باید از خلاقیت و قوه‌ی برنامه‌ریزی، برای ساختن چیزهای مختلف و یا حتی دوباره ساختن آن‌ها استفاده کنند.

برای من هم لذت بخش است که با قوه‌ی تخیلم ، یک دنیای استادانه خلق کنم که کودکانم در آن بازی می‌کنند. و البته این که مدتی خودم را از لحاظ ذهنی رها کنم و در دنیای مجازی غرق شوم، روش خوبی برای کاهش استرس و فشار است.

گرچه ساخت یک تجارت و بزرگ کردن بچه‌ها، به طور هم‌زمان، کار دشواری است، ولی این دو، قطعا یاری‌دهنده‌ی هم‌دیگر نیز هستند. باید ذکر کنم که بازی و فعالیت با بچه‌ها بسیار مفیدتر از داشتن حیوان خانگی، یا گل و گیاه است.

نظر شما راجع به این موارد چیست؟ آیا آنها را با فرزندان خود انجام داده‌اید؟ اگر پاسخ شما مثبت است، خوشحال خواهیم شد که آن را با ما و خواننده‌های مجله تخفیفان، در میان بگذارید.

منبع: Enterpreneur

کانال تلگرام تخفیفان