این روزها در گوشه‌ و کنار زندگی می‌توانید انرژی منفی بسیاری پیدا کنید. همیشه افرادی هستند که از جور زمان شکایت دارند، همیشه درگیر عادات بد هستند و حسابی سطح انرژی شما را پایین می‌آورند. احساساتی که آنها از خود بروز می‌دهند افکار و رفتار شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. لذا اگر دوست دارید فرد موفقی باشید، یکی از مهم‌ترین کارها، اجتناب از منابع انرژی منفی اطرفمان است.

احساسات منفی به راحتی بر هر فردی اثر می‌گذارند و در این میان تنها استثنا کسانی هستند که چگونگی دست و پنجه نرم کردن با این موضوع را آموخته‌اند. در اینجا به ۱۴ روشی می‌پردازیم که اغلب افراد موفق و مثبت‌گرا برای کنترل نیروهای منفی ناخواسته زندگی به کار می‌گیرند. با مجله تخفیفان همراه باشید تا با هم شیوه‌ی رهایی از انرژی منفی زندگی را بیاموزیم.

۱۴ روش افراد مثبت اندیش برای رهایی از انرژی منفی

۱- آنها به دنبال شادی درونی هستند.

افراد شاد همیشه سعی می‌کنند تا منبع سعادت و خوش‌وقتی‌شان چیزی به جز تحریکات بیرونی باشد. آنها به خوبی می‌دانند هنگامی که این محرک از بین برود، خلق‌و‌خوی‌شان حسابی بد می‌شود. در عوض آنها به دنبال منابع انرژی مثبت در درون خودشان هستند و همیشه در حال تمرین ذهن‌آگاهی و لذت از زمان حال هستند.

۲- آنها مثبت فکر کردن را تمرین می‌کنند.

افکار و ذهنیات همیشه رفتارهای شما را تحت تاثیر قرار می‌دهند. لذا اگر شما افکار منفی داشته باشید، آینده‌ی چندان روشنی پیش روی‌تان نیست. اما افراد مثبت‌نگر هیچ‌گاه به دنبال بهانه‌ای برای درگیری ذهنی نیستند. تاکیدهای مثبت‌نگرانه و یافتن نیمه‌ی پر لیوان در هر مشکلی باعث می‌شود که آنها از آمادگی ذهنی همیشگی خود برای دست یافتن به موفقیت دائمی اطمیمنان داشته باشند.

۳- آنها به دنبال دلایلی برای خودباوری هستند.

«بکی جی» می‌گوید: «هرگز اجازه نده احساسات منفی به درونت راه یابند. در اطراف‌تان افراد بسیار زیادی هستند که می‌خواهند بر روان شما چنگ بکشند. اما تا زمانی که شما خودتان را باور داشته باشید، هیچ یک از آنها اهمیتی ندارند.»

در حقیقت حتی اگر خودتان را کاملا درمانده و بی‌ارزش احساس می کنید، همچنان دلایل بی‌پایانی برای خودباوری و اعتقاد درونی وجود دارند. این افکار منفی چیزی بیش از موانعی موقتی بر سر راه موفقیت‌تان نیستند و اغلب ساختگی و غیرواقعی هستند.

۴- آنها افراد منفی‌گرا را از زندگی‌شان کنار می گذارند.

محیط اطراف شما می‌تواند تاثیرات بسیار شگرفی بر شما داشته باشد. اگر وقت‌تان را با افراد مثبت‌اندیش بگذرانید، بیشتر تمایل دارید که راضی و خوشنود باشید. از دیگر سو، اگر زیاد به افراد همیشه شاکی و مخالف با همه چیز، نزدیک شوید، به سختی می‌توانید افکار و رفتار منفی را از زندگی‌تان دور کنید.

۵- آنها مرتبا ورزش می‌کنند.

تمرینات بدنی رابطه‌ی نزدیکی با تولید اندورفین‌ها در بدن دارد. این مواد شیمیایی یکی از دلایل اصلی «حال خوب» در انسان شناخته می‌شوند. تمرینات ورزشی روشی خوب برای جبران کمبود این هورمون مهم و در نتیجه کاهش استرس و تقویت شادی است. از دیگر سو، اگر شما به نیازهای بدن‌تان بی‌توجه باشید، جسم‌تان هم به سرعت شما را با تجربیات و عواقب منفی‌گرایانه شدیدی تنها می گذارد.

۶- آنها وقت‌گذرانی در طبیعت را دوست دارند.

حضور در طبیعت آرام و بکر باعث پاکسازی ذهن و آرامش بدن‌تان می‌شود. افراد مثبت‌نگر بخشی از زمان روزانه یا هفتگی خودشان را برای گذران وقت در فضای باز و حظ بردن از زیبایی‌های جهان کنار می‌گذارند. این روشی بسیار عالی برای شارژ دوباره باتری‌های شادی درونی‌تان است.

۷- آنها از هزینه‌های ناگهانی اجتناب می‌کنند.

روز به روز بر حجم و شدت حملات چانه‌زنی و فروش برای جلب نظر شما و عرضه‌ی کالا و خدمات افزوده می‌شود و اگر شما به راحتی در حالت و مود خرید فرو بروید، احتمالا پایان خوشی نخواهد داشت. اگرچه خرید افراطی باعث می شود که شما در لحظه، احساس خوبی داشته باشید، اما از دیدگاه آینده‌نگرانه و طولانی مدت، این رفتار یک عادت ناسالم است که افراد مثبت‌نگر، همیشه از تمامی هزینه‌های آن اجتناب می‌کنند. آنها به جای خریدهای لحظه‌ای ترجیح می‌دهند روی تجربیات جدید برای کشف دنیا و همچنین خلق خاطرات عالی برای خود و اطرافیان‌شان تمرکز کنند.

۸- آنها شکست را می‌پذیرند.

افراد مثبت‌نگر با آغوش باز پذیرای شکست‌ها هستند، زیرا می‌دانند که این تنها راه برای یادگیری و رشد است. آنها هرگاه که سقوط می‌کنند، به جای تسلیم شدن، دوباره به سختی تلاش می‌کنند تا به جایگاه قبلی‌شان صعود نمایند. حتی فکر شکست هم باعث بروز احساسات منفی می‌شود. اما آنها آموخته‌اند که این احساسات کوتاه مدت است و به سرعت محو خواهد شد. و برای سرعت دادن به این روند، همیشه از تفکر مثبت‌گرایانه بهره می‌برند.

۹- آنها کاملا مسئولیت پذیر هستند.

افراد مثبت همیشه خودشان را مسئول اتفاقات زندگی‌شان می‌دانند. خواه این اتفاق یک موفقیت یا شکست باشد، همیشه آن را نتیجه افکار و رفتار خود می‌پندارند. یک فرد مثبت‌گرا هرگز عوامل بیرونی را سرزنش نمی کند و بر عوامل درونی خود تمرکز می‌کند که باید آنها را بهبود بخشد.

۱۰- آنها آموخته‌اند که افکارشان را کنترل کنند.

ذهن انسان به گونه‌ای است که با افکار منفی ناگهانی، به سرعت ممکن است از دسترس خارج شود. اشخاص مثبت‌گرا می‌دانند که اگر افکارشان را کنترل نکنند، به سرعت کنترل‌شان را بر اعمال و رفتارشان از دست خواهند داد. به همین دلیل، آنها تمرینات کنترل ذهنی همچون مدیتیشن را مرتبا انجام می‌دهند.

۱۱- آنها بخشی از زمان‌شان را به تمدد اعصاب و ریلکسیشن اختصاص می‌دهند.

افراد مثبت‌گرا دریافته‌اند به جای آنکه سعی کنید همیشه عالی باشید، گاهی لازم است کمی از سرعت‌تان بکاهید، اهداف جاه‌طلبانه‌تان را در درجه‌ی دوم اهمیت قرار دهید و به سادگی خود‌تان را رها کنید. با انجام این کار، آنها از فرسودگی کاری و تولید انرژی‌های منفی غیرضروری همراه آن جلوگیری می‌کنند، تا از دور خارج نشوند و قادر به ادامه‌ی مسیر زندگی‌شان باشند.

مخلص کلام اینکه، آنها یک گام به عقب بر می‌دارند تا روزهای بعد با سرعت بهتری رو به جلو حرکت کنند.

۱۲- آنها معتقدند که همیشه راه‌حلی وجود دارد.

گاهی اوقات زندگی به شکل ناامید کننده‌ای شما را مورد هجوم قرار می‌دهد. در این لحظات، شاید شما به توانایی‌های‌تان در حل مشکل شک کنید. حقیقت این است که همیشه راهی برای غلبه بر مشکلات وجود دارد و افراد مثبت‌نگر، همیشه این موضوع را به یاد دارند. آنها حتی در بدترین وضعیت هم معتقدند می توانند از پس این اتفاقات بر آمده و قوی‌تر از قبل بشوند.

۱۳- آنها می‌دانند چه زمانی «نه» بگویند.

استفاده به جا و به موقع از «بله» و «خیر» بسیار ارزشمند و قیمتی است. بر خلاف تصورات غلط مرسوم، این دو عبارت قدرت بی‌اندازه‌ای دارند و شیوه‌ی استفاده از انها می‌تواند باعث وقوع اتفاقات بسیار بزرگی در زندگی شما شود.

افراد مثبت به جای خوشایند دیگران بیش از همه بر اولویتهای شخصی‌شان تمرکز دارند. و به همین دلیل آنها می‌دانند که چیزهای زیادی وجود دارد که لازم نیست به آنها حتما پاسخ مثبت بدهید.

۱۴- آنها به دنبال تایید و جلب رضایت همه نیستند.

اگر اجازه دهید که دیدگاه‌های دیگران شما را فلج کرده و از پا بیندازد، به سختی قادر خواهید بود که احساس شادی و خوشی را تجربه کنید. بسیاری از انتقادات دیگران و عدم تایید آنها هراس دارند. اما اشخاص مثبت‌گرا همیشه بر عکس این موضوع فکر و عمل می کنند.

آنها از مذمت و سرزنش‌ها به عنوان شاخصی در جهت تشخیص اعمال و افکار درست و معتبر بهره می‌جویند. در حقیقت چیزهای زیادی وجود دارد شما برای اندیشیدن به آنها یا انجام‌شان به تایید و تصویب هیچکس نیازی ندارید.

منبع: Lifehack

کانال تلگرام تخفیفان