اگر به دنبال الگویی برای موفقیت در زندگی هستید، بی‌شک الگویی بهتر از بیل گیتس پیدا نخواهید کرد. بیل گیتس با تاسیس مایکروسافت تحولی بزرگ در دنیای تکنولوژی ایجاد کرد. گیتس مایکروسافت را دگرگون و آن را تبدیل به یک بازیگر مهم در صنعت کامپیوتر کرد. او با ثروتی در حدود ۸۰ میلیارد دلار، ثروتمندترین مرد دنیا است. او در فعالیت‌های بشردوستانه‌ی بسیاری مشارکت دارد و دنیا را تبدیل به جای بهتری کرده است. گیتس به یکی از آرزوهای خود یعنی وجود یک کامپیوتر شخصی روی میز هر نفر، رسیده است.

راز موفقیت گیتس چیست؟ مطمئنا او در زمان مناسبی، در مکان مناسبی بوده، و ایده‌ی مناسبی برای تولید یک محصول داشته است. اما با گذشت سال‌ها، گیتس به چند نکته اشاره کرده که معتقد است تاثیر زیادی در موفقیت انسان دارند. این نکات می‌توانند به همه‌ی ما در هر زمینه‌ای کمک کنند. سایت مالی GOBankingRates، مجموعه‌ای با عنوان «نظر بیل گیتس برای خرج کردن پولتان» را تهیه کرده است.

در ادامه نکاتی را از زبان بیل گیتس می‌خوانیم که هر کدام بسیار مفید هستند و استفاده از آن‌ها تاثیر زیادی بر زندگی‌تان خواهد داشت. با مجله تخفیفان همراه باشید.

bill-gates

۱- یاد بگیرید بگویید نه.

گیتس این نکته را از وارن بافت (Warren Buffett) یاد گرفته و توصیه‌ای است که برای همه‌ی ما، چه موفق و ثروت‌مند باشیم و چه نباشیم، مفید است. در این دنیای شلوغ، همیشه کارهای زیادی برای انجام دادن هست و درخواست‌های زیادی می‌شنوید، ولی باید یاد بگیرید چه زمانی و چطور به پروژه‌ها، دعوت‌نامه‌ها و درخواست‌ها، «نه» بگویید؛ زیرا زمان شما مهم‌ترین چیزی است که به آن نیاز دارید. با این کار متوجه می‌شوید چه چیزی برای شما واقعا اهمیت دارد و سپس توجه‌تان را بر آن متمرکز می‌کنید.

۲- انتقادپذیر باشید.

گیتس در کتاب خود با نام Business @ the Speed of Thought، توصیه می‌کند «انتقادها را بپذیرید تا یاد بگیرید در کدام بخش نیاز به تغییر و اصلاح دارید». هیچ‌گاه از انتقادات دیگران نسبت به کارتان ناراحت نشوید، از نظرات استفاده کنید تا کار خودتان را بهبود ببخشید. شنیدن انتقادها باعث می‌شود ایده‌های جدیدی به ذهنتان خطور کند. البته بعضی انتقادات هم مفید نیستند.

پس به یاد داشته باشید دفعه‌ی بعد که انتقادی شنیدید، فرار نکنید. به آن انتقاد گوش کنید و از آن فرد تشکر کرده و یاد بگیرید.

۳- خوش‌بین باشید.

در دنیایی که بسیاری از چیزها اشتباه به نظر می‌رسند، خوش‌بین بودن کار سختی است. اما بدون خوش‌بینی، هیچ‌ شرکت جدیدی تاسیس نمی‌شود، هیچ‌کس در کارهای جدید سرمایه‌گذاری نمی‌کند و به دنبال تولید محصولات و بازاز جدید نیست.

گیتس بسیار خوش‌بین است و چون شغل او بعضی از غم‌انگیزترین مشکلات سیاره‌ی ما مانند قاچاق جنسی، گرسنگی و فقر شدید را مطرح می‌کند، لازم است که او بسیار خوش‌بین باشد. در سال ۲۰۱۳، او در سخنرانی دانشگاه استنفورد گفت: «اغلب اوقات، خوش‌بینی به عنوان امید کاذب شناخته و رد می‌شود؛ اما ناامیدی کاذب نیز وجود دارد.»

۴- از شکست نترسید.

گیتس در کتاب خود « جاده‌ی پیش‌رو» (The Road Ahead)، می‌گوید:‌ «موفقیت مانند معلمی فریب‌کار است که افراد باهوش را با این فکر که هرگز شکست نمی‌خورند، گمراه می‌کند». او توضیح می‌دهید محصولی که امروز بسیار پرفروش است، ممکن است روز بعد فروشی نداشته باشد و غیرقابل استفاده شود. این همان چیزی است که برای کامپیوترهای شخصی و سیستم عامل ویندوز اتفاقی می‌افتد.

ممکن است پیروزی، بسیار لذت‌بخش‌تر از شکست باشد، اما شما تنها از شکست‌ها درس می‌گیرید و شکست‌ها بیش‌ترین فرصت رشد و یادگیری را در اختیار شما قرار می‌دهند.

Bill Gates

۵- روی هدف خودتان تمرکز کنید.

در نامه‌ی سالانه‌ی بنیاد بیل و ملیندا گیتس (Bill & Melinda Gates Foundation)، گیتس به نکته‌ی مهمی اشاره کرده است: «اگر اهدافتان را مشخص و روش رسیدن به آن‌ها را پیدا کنید، به پیشرفت و موفقیت چشم‌گیری دست خواهید یافت». او در ادامه توضیح می‌دهد پیدا کردن  هدف درست و روش مناسب برای رسیدن به آن هدف، بسیار دشوار است.

منبع: Inc

کانال تلگرام تخفیفان