چرا اپل متفاوت می‌اندیشد؟ تا به حال به این مساله فکر کرده‌اید؟

استیو جابز هنگام معرفی iPad به این سوال پاسخ داد: «اپل هیچ‌گاه فقط یک شرکت تکنولوژی نبوده است. اپل به این دلیل قادر است محصولاتی مانند iPad تولید کند که ما همیشه تلاش کرده‌ایم تکنولوژی را با هنر ترکیب کنیم.»

علاقه‌ی همیشگی جابز به علوم‌ انسانی، به اپل حسی انسانی داده است.

جابز در ادامه می‌گوید: «با ترکیب کردن تکنولوژی و هنر اپل قادر است از دیدگاه تکنولوژی محصولات فوق‌ پیشرفته‌ای تولید کند که کار کردن با آن‌ها آسان و لذت‌بخش است. بنابراین برای کاربران کاملا مناسب است.»

همان‌طور که  والتر ایزاکسون (Walter Isaacson) در کتاب زندگینامه‌ی استیو جابز گفته، جابز با مطالعه‌ی کتاب‌های گوناگون به این دیدگاه رسیده است. در ادامه ۱۴ کتاب که بیش‌ترین تاثیر را بر زندگی جابز گذاشته‌اند و کتاب محبوب استیو جابز بوده‌‌اند، با هم مرور می‌کنیم.

۱۴ کتاب محبوب استیو جابز

۱- شاه لیر، ویلیام شکسپیر [King Lear by William Shakespeare]

14 کتاب الهام بخش برای استیو جابز

جابز در دو سال آخر دبیرستان به ادبیات علاقمند شد. او به ایزاکسون می‌گوید: «شروع کردم به موسیقی گوش کردن و علاوه بر خواندن کتاب‌های علوم و تکنولوژی، کتاب‌های مختلفی مثل کتاب‌های شکسپیر و افلاطون را می‌خواندم. من عاشق “شاه ‌لیر” بودم.»

تراژدی شاه لیر شاید به نوعی داستان زندگی جابز جوان را بیان می‌کند، اما داستان در واقع درباره‌ی یک شاه پیر است که دیوانه شده و تصمیم دارد قلمرو خود را تقسیم کند.

دنیل اسمیت (Daniel Smith) نویسنده‌ی کتاب «چگونه مانند استیو جابز فکر کنیم» می‌گوید: «داستان شاه لیر تصویر زنده‌ای است از این‌که اگر تسلط بر قلمرو خود را از دست بدهی، چه خواهد شد. داستانی که مطمئنا برای هر مدیر مشتاقی الهام‌بخش و تاثیرگذار است.»

۲- موبی دیک، هرمان ملویل [Moby Dick by Herman Melville]

14 کتاب الهام بخش برای استیو جابز

داستان حماسی دیگری که بر جابز در نوجوانی تاثیر گذاشته رمان معروف امریکایی «موبی دیک»، نوشته‌ی هرمان ملویل است.

ایزاکسون بین جابز و کاپیتان ایهاب، شخصی خودسر و خودرای در داستان، ارتباط جالبی پیدا می‌کند.

ایهاب نیز مانند جابز به جای رفتن به آموزشگاه‌ها، بسیاری از آموخته‌هایش را از راه تجربه کسب کرده است. کاپیتان در اوایل داستان می‌گوید: «تمام افتخار من از شکار وال به دست آمد. کشتی و وال، کالج ییل و دانشگاه هاروارد من بودند.»

۳- مجموعه اشعار دیلان توماس، دیلان توماس [The Collected Poems of Dylan Thomas by Dylan Thomas]

14 کتاب الهام بخش برای استیو جابز

اما حس روشن‌بینی که جابز در اواخر دوران دبیرستان داشت از علاقه‌ی او به شعر، به ویژه اشعار ولزی دیلان توماس نشات می‌گرفت.

دنیل اسمیت در کتاب «چگونه مانند استیو جابز فکر کنیم» می‌گوید اشعار توماس: «تاثیر بسزایی بر جابز داشته است.»

شعر «مهربان نشو» یکی از اشعار مورد علاقه‌ی جابز بوده است.

۴- الان اینجا باش، رام داس [Be Here Now by Ram Das]

14 کتاب الهام بخش برای استیو جابز

در اواخر سال ۱۹۷۲، حابز به تازگی تحصیل را در کالج رید (Reed College)، یکی از کالج‌های برجسته‌ی هنر در پورتلند آغاز کرده بود. او هم‌زمان شروع به مصرف بیش از حد LSD و خواندن کتاب‌های معنوی کرد.

در آن زمان کتاب « اکنون اینجا باش» نوشته‌ی رام راس که یک راهنمای مدیتیشن است، تاثیر شگرفی بر جابز گذاشت.

داس این‌چنین می‌گوید: « اگرچه من اکنون مبتدی هستم، اما به غرب بازگشته‌ام تا تعهدات ناتمامم را انجام دهم. بخشی از این تعهدات به اشتراک گذاشتن آموخته‌هایم با کسانی مانند شما است که در سفری مشابه قرار دارید. هر یک از ما روش خاصی برای به اشتراک‌گذاری دانش اندکی که داریم، پیدا خواهیم کرد. برای من این داستان همان وسیله‌ای است که با آن پیام حقیقت را با شما به اشتراک می‌گذارم.»

جابز درباره‌ی این کتاب می‌گوید: « کتاب تاثیرگذاری بود و زندگی من و بسیاری از دوستانم را تغییر داد.»

۵- رژیم غذایی برای یک سیاره کوچک، فرانسیس مور لاپه [Diet for a Small Planet by Frances Moore Lappe]

14 کتاب الهام بخش برای استیو جابز

در اولین سال حضور جابز در کالج رید، او کتاب «رژیم غذایی برای یک سیاره کوچک» را خواند. این کتاب درباره‌ی گیاهان غنی از پروتئین است و بیش از سه میلیون نسخه از آن فروش رفته است.

جابز به ایزاکسون گفته: «این همان زمانی بود که هرگز گوشت نخوردم.»

این کتاب تاثیر دیگری نیز بر جابز داشت، از آن زمان جابز رژیم‌هایی مانند روزه گرفتن را نیز امتحان کرد.

۶- سیستم رژیم درمانی غیرموکوسی، آرنولد ارت [Mucusless Diet Healing System by Arnold Ehret]

14 کتاب الهام بخش برای استیو جابز

اما رژیم جابز بعد از خواندن کتاب «سیستم رژیم درمانی غیرموکوسی» جدی‌تر شد. این کتاب در قرن ۲۰ توسط یک متخصص تغذیه‌ی آلمانی به نام آرنولد ارت نوشته شده و در آن مصرف مداوم آب‌میوه توصیه شده است.

جابز به ایزاکسون گفته: «من به روش دیوانه‌وار معمول خودم به آن عمل کردم.»

بعد از خواندن این کتاب جابز به شکل افراطی به آن عمل کرد. او به مدت چند هفته فقط هویج می‌خورد؛ به طوری‌ که بعد از مدتی متوجه شد رنگ پوستش متمایل به نارنجی شده است.

اما شما این کار را در خانه انجام ندهید. اشتون کوچر هنگامی که برای بازی در نقش استیو جابز آماده می‌شد، رژیم میوه را انتخاب کرد و در نهایت راهی بیمارستان شد.

۷- اتوبیوگرافی یک مرتاض، پاراماهانسا یوگاناندا [Autobiography of a Yogi by Paramahansa Yogananda]

14 کتاب الهام بخش برای استیو جابز

جابز هنگامی که در دبیرستان بود کتاب «اتوبیوگرافی یک مرتاض» که توسط یک معلم هندی یوگا به نام «پاراماهانسا یوگاناندا» نوشته شده بود را خواند.

سپس یک بار دیگر هنگامی که در یک مهمانخانه‌ی کوچک در کوه‌های هیمالیا در  هند بود، این کتاب را خواند.

جابز توضیح می‌دهد: «یک نسخه‌ی انگلیسی از کتاب «اتوبیوگرافی یک مرتاض» در آنجا بود، که یکی از مسافران قبلی جا جا گذاشته بود و من آن را بارها خواندم. برای این‌که کار خاصی برای انجام دادن نداشتم، پیاده از این روستا به آن روستا می‌رفتم تا این‌که بیماری اسهال خونی‌ام بهبود پیدا کرد.»

برخلاف بیماری، این کتاب به بخش بزرگی از زندگی جابز تبدیل شد و او آن را هر سال می‌خواند.

۸- ذن ذهن، ذهن مبتدی، شونریو سوزوکی [Zen Mind, Beginner’s Mind by Shunryu Suzuki]

14 کتاب الهام بخش برای استیو جابز

هنگامی که جابز از سفر هند برگشت علاقه‌ی او به مدیتیشن بیش‌تر شد. بخشی از این علاقه به دلیل دهه‌ی ۱۹۷۰ در کالیفرنیا بود که در آن زمان ذن بودائیسم به تازگی وارد امریکا شده بود. جابز موفق شد در کلاس‌های شونریو سوزوکی که یک راهب ژاپنی و نویسنده‌ی «ذن ذهن، ذهن مبتدی» شرکت کند.

مانند هر چیز دیگری جابز به شدت تحت تاثیر ذن قرار گرفت.

دنیل کوتکه نزدیک‌ترین دوست جابز در آن زمان می‌گوید: «او به شدت جدی، خودستا و کلا غیر قابل تحمل شده بود.»

جابز به ایزاکسون گفته: «از آن زمان ذن تاثیر زیادی در زندگی من داشته است. گاهی فکر می‌کردم به ژاپن بروم و وارد صومعه‌ی ایهی-‌جی (Eihei-ji) شوم، اما مشاور معنوی‌ام از من خواست این‌جا بمانم (در کالیفرنیا).»

۹- معضل نوآوران – کلیتون ام. کریستنسن [The Innovator’s Dilemma by Clayton M. Christensen]

14 کتاب الهام بخش برای استیو جابز

اپل پیشرفت زیادی نداشت؛ برای مثال  iPhone بسیاری از ویژگی‌های ظاهری iPod را داشت و جایز با خواندن «معضل نوآوران» نوشته‌ی پروفسور دپارتمان تجارت دانشگاه هاروارد، کلیتون کریستنسن، به خوبی متوجه شده بود که کانیبالیسم یکی از بخش‌های ضروری رشد و پیشرفت است.

طبق گفته‌ی این کتاب، شرکت‌ها توسط موفقیت‌هایشان نابود می‌شوند؛ زیرا با وجود پیشرفت تکنولوژی و مشتریان، به محصولاتشان متعهد می‌مانند و کالایی تولید می‌کنند که خریداری ندارند.

جابز نمی‌خواست این مسئله برای اپل رخ دهد و این موضوع را در توضیحات مربوط به استقبال از رایانش ابری بیان کرد: «ما باید این تغییر را انجام دهیم، همان‌طور که کلیتون کریستنسن آن را «معضل نوآوران» می خواند، هنگامی که مردم چیزی را اختراع می‌کنند، معمولا آخرین نفری هستند که می‌فهمند باید آن را کنار گذاشت و ما قطعا نمی‌خواهیم کنار گذاشته شویم.»

۱۰- آگاهی کیهانی، ریچارد موریس باک [Cosmic Consciousness by Richard Maurice Burke]

14 کتاب الهام بخش برای استیو جابز

اخیرا کوتکه، فهرستی از کتاب‌هایی که او و جابز هنگامی که در کالج رید بودند، می‌خواندند را منتشر کرده‌ است. این کتاب‌ها برای سفرهای جابز به سراسر دنیا و همچنین تغییرات شغلی‌اش، کمک زیادی به او می‌کردند.

یکی از تاثیرگذارترین کتاب‌های این فهرست، «آگاهی کیهانی: بررسی تکامل ذهن انسان» است که در اصل توسط یک روان‌پزشک کانادایی در سال ۱۹۰۱ منتشر شده است.

باک براساس تجارب روشنگری خود ادعا می‌کند شکلی از آگاهی وجود دارد که فراتر از آگاهی یک انسان عادی است. او از سه نوع آگاهی نام می‌برد: آگاهی ساده‌ی حیوانات و انسان‌ها، خودآگاهی انسان‌ها یعنی عقل و تخیل و همین‌طور آگاهی کیهانی که فراتر از درک واقعی است.

۱۱- راهی از ابرهای سفید، لاما آناگاریکا گویندا [The Way of the White Clouds by Lama Anagarika Govinda]

14 کتاب الهام بخش برای استیو جابز

بودائیسم تاثیر به‌سزایی در زندگی جابز داشت و بعضی می‌گویند فلسفه‌ی ذن، طرح‌های ساده‌ی ‌محصولات اپل را به او القا می‌کرده است.

کوتکه می‌گوید هنگامی که او و جابز شروع به مکاشفه در عالم بودائیسم کردند، این کتاب را که یک زندگینامه‌ی معنوی است خواندند. نویسنده‌ی کتاب یک بودایی و یکی از آخرین افراد خارجی است که قبل از حمله‌ی چینی‌ها در سال ۱۹۵۰ به تبت سفر کرده است. در این کتاب نویسنده تجربیاتش درباره‌ی فرهنگ و سنت تبت را بازگو می‌کند.

۱۲- راماکریشنا و مریدانش، کریستوفر ایشروود [Ramakrishna and his Disciples by Christopher Isherwood]

14 کتاب الهام بخش برای استیو جابز

کوتکه و جابز کتاب زندگینامه‌ی‌ یکی از هندوهای مقدس مربوط به قرن ۱۹ یعنی سری راماکریشنا پاراماهامسا (Sri Ramakrishna Paramahamsa) که در اصل در سال ۱۹۶۵ منتشر شده را نیز خواندند.

طرفداران کتاب می‌گویند ایشوود درباره‌ی آموزه‌های راماکریشنا موعظه و قضاوت نکرده است. در عوض او با بردن خوانندگان به کودکی راماکریشنا و بیان مراحل مختلف آموزش معنوی او، به آن‌ها کمک می‌کند بفهمند چطور یک هندوی مقدس چنین تاثیرگذار و قابل‌احترام می‌شود.

۱۳- برش از طریق ماتریالیسم معنوی، چوگیام ترونگپا [Cutting Through Spiritual Materialism by Chogyam Trungpa]

14 کتاب الهام بخش برای استیو جابز

این کتاب نیز در میان کتاب‌هایی قرار دارد که کوتکه و جابز هنگام تحقیق درباره‌ی مذهب و فلسفه‌ی بودائیسم، آن را خواندند.

در واقع این کتاب دو سخنرانی نویسنده در بین سال‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۷۱ است که دام‌های رایج در سفرهای روحی را بیان می‌کند.

نظر اصلی کتاب این است که نفس، تنها یک توهم است و ترونگپا از خوانندگان می‌خواهد به جای این‌که تلاش کنند خود را از نظر روحی بهتر کنند، تنها به خودشان اجازه‌ی وجود بدهند.

۱۴- ملاقات با مردان برجسته، جورج ایوانویچ گورجیف [Meetings with Remarkable Men by George Ivanovich Gurdjieff]

14 کتاب الهام بخش برای استیو جابز

جابز و کوتکه در سفرهای معنوی شخصی که داشتند از افراد دیگری که برای کسب دانش، تجربیات مشابه داشتند نیز الهام می‌گرفتند.

در جلد دوم سه‌گانه‌ی همه و همه چیز که در اصل در سال ۱۹۶۳ منتشر شد، نویسنده ویژگی افرادی را بازگو می‌کند که در سفر خود به آسیای مرکزی ملاقات کرده است.

گورجیف که یک معلم روحانیِ یونانی-ارمنی است، در همه چیز و همه کس، از پدرش گرفته تا یک درویش پارسی، به دنبال تجربیات وجودی و معنوی است. در سال ۱۹۷۹ با اقتباس از این کتاب فیلمی به همین نام ساخته شده است.

منبع: Business Insider

کانال تلگرام تخفیفان