لی جفریز عکاسی بریتانیایی است که امروز به خاطر عکس‌های منحصربه‌فردش شهرت زیادی کسب کرده است. سوژه‌ی عکس‌های او نه بازیگران معروف هستند و نه قهرمانان ورزشی، بلکه او از افراد بی‌خانمان عکاسی می‌کند، تا رنج آن‌ها را به بینندگان آثارش نشان دهد. او می‌گوید برای اینکه از بی‌خانمان‌ها عکس بگیرد یکی از آن‌ها شده است. در ادامه مطلبی از زبان جفریز می‌خوانیم.

هر روز تعداد زیادی ایمیل دریافت می‌کنم: «چه دوربینی استفاده می‌کنی؟»، «من رو به عنوان دستیارت استخدام می‌کنی؟»، «چطور تصویر زمینه‌ی عکسهات رو سیاه کردی؟». ایمیل‌های حاوی سوالات زیادی درباره‌ی یک موضوع واحد هستند. آن‌ها موفقیت ظاهری عکس‌های من را دیده‌اند و می‌خواهند تجربه‌ی مشابهی داشته باشند. آن‌ها را سرزنش نمی‌کنم، زیرا من هم هفت سال قبل دقیقا مثل آن‌ها بودم. ذهن من پر از عکس و تصاویر مختلف بود. برای اولین بار در زندگی‌ام احساس شادی می‌کردم. به جاهی مختلف سفر کردن، ماجراجویی و شاید کمی هم موفقیت، واقعا هیجان‌انگیز بود. وقتی به عقب برمی‌گردم متوجه می‌شوم من نیز سوالات مختلفی از عکاسانی که کارشان را دوست داشتم، می‌پرسیدم. احساس شادی می‌کنم وقتی می‌بینم من نیز «عکاس» شدم و به سرعت به آن «موفقیتی» که می‌خواستم رسیده‌ام.

وقتی به گذشته نگاه می‌کنم متوجه می‌شوم هیچ کدام از آن کارها مهم نبود. مطمئنا توانایی فنی، یکی از اساسی‌ترین بخش‌های هر حرفه‌ای است. اما بدون داشتن علاقه، توانایی هیچ معنایی ندارد. شما نمی‌توانید علاقه را آموزش دهید. زندگی در جریان است و شما از طریق تجربه است که آن چیزهایی را که باید، یاد می‌گیرید.

علاقه به عکاسی در من وجود داشت و این علاقه به من انگیزه‌ی بسیاری از کارها را می‌داد. تصویر دختری که در حال دویدن در واتیکان بود تا برای مادر در حال مرگش یک روسری بخرد؛ دختری که حس همدردی برای افراد فقیرتر داشت. بدون آن‌که بدانم، این چیزها تا امروز در من باقی مانده‌اند. اکنون که شما یک عکس از «لی جفریز» را می‌بینید، این تصویر چیزی فراتر از زندگی یک بی‌خانمان است. این تصاویر یک گواهی متافیزیکی از انسانیت، ایمان و معنویت هستند. این تصاویر با عشق و ارتباط با آن دختر و افراد بی‌خانمان دیگری که دیدم، به وجود آمده‌اند. اگر می‌خواهید عکاس شوید، درهای قلبتان را باز کنید و تلاش کنید تا به خواسته‌تان برسید.

everybody-wants-to-be-a-photographer-2__880 Everybody-wants-to-be-a-photographer-4__880 everybody-wants-to-be-a-photographer-7__880 everybody-wants-to-be-a-photographer-9__880

عکاسی که بی‌خانمان شدعکاسی که بی‌خانمان شدعکاسی که بی‌خانمان شدعکاسی که بی‌خانمان شدعکاسی که بی‌خانمان شدعکاسی که بی‌خانمان شدعکاسی که بی‌خانمان شدعکاسی که بی‌خانمان شدعکاسی که بی‌خانمان شد

منبع: Boredpanda

کانال تلگرام تخفیفان