زوج کانادایی به نام جاستین و آنا ویلیامز تا کنون به بیش از ۱۰۰ کشور سفر کرده‌اند. از بین همه‌ی این کشورها، جمهوری دمکراتیک خلق کره برای آن‌ها بسیار خاطره‌انگیز بود. شدت کنترل و نظارتی که بر توریست‌ها انجام می‌شد آن‌ها را شوکه کرده بود. همچنین میزان بی‌اطلاعی مردم آن کشور از فرهنگ سایر کشورها برای این زوج بسیار عجیب بود.

جاستین در مصاحبه‌اش با سایت Business Insider گفت: سفر به این کشور مثل سفر به یک دنیای بیگانه بود!

آن‌ها در سال ۲۰۱۲ توسط یک آژانس مسافرتی که با کمپانی بین‌المللی گردشگری دولتی کره در ارتباط بود مقدمات سفر خود فراهم کردند.

در این جا مجموعه ای از تصاویر این سفر را کنار هم گذاشته‌ایم تا شما هم با خاطرات این زوج در این سفر عجیب همراه باشید. تصاویری از محدودیت‌های شدیدی که با آن روبه‌رو شدند تا مناظر حیرت‌آوری که مشاهده کردند.

برای عکس‌های بیشتر می‌توانید از اینستاگرام جاستین ویلیامز دیدن کنید.

خاطرات سفر به کره شمالی از زبان زوج کانادایی

قبل از سفر آنا و جاستین باید در یک جلسه توجیهی اجباری در پکن شرکت می‌کردند. در این جلسه باید‌ها و نباید‌ها را به آن‌ها آموزش دادند. برای مثال این‌که به هیچ وجه نباید از تاسیسات نظامی عکس بگیرند یا این‌که در صورتی اجازه دارند از مجسمه‌های کیم جونگ ایل عکس بگیرند که حتما تمام مجسمه در قاب تصویر باشد. در طول جلسه توجیهی با آمریکایی‌هایی آشنا شدند که قبلا تجربه این سفر را داشتند و آن‌ها هم از همین پروسه عبور کرده بودند.

کره شمالی

وقتی بالاخره برای رفتن آماده شدند، آن‌ها را سوار یک هواپیمای توپولوف دوران اتحاد جماهیر شوروی tu-204 کردند. در طول پرواز به عنوان یک وسیله سرگرمی برای آن‌ها یک مستند راجع به جنگ کره پخش کردند که سربازان کره‌ای را در حال شکست دادن سربازان آمریکایی نشان می‌داد.

کره شمالی

تصویر زیر که از هواپیما گرفته شده‌است؛ پیونگ‌یانگ، پایتخت کره شمالی را نشان می‌دهد. بعد از فرود هواپیما، دوربین‌ و تلفن‌های همراه آن‌ها را گرفتند و بررسی کردند که آیا قابلیت GPS دارند یا نه و پاسپورت‌های آن‌ها را نیز تا هنگام خروج ضبط کردند. آنا می‌گوید: «ترسناک‌ترین قسمت این سفر این بود که می‌دانستیم حتی اگر هم بخواهیم به هیچ وجه نمی‌توانیم از آن‌ کشور خارج شویم.»

کره شمالی

آنا و جاستین با مراقبینی که دولت برای آن‌ها تعیین کرده بود ملاقات کردند. این مراقبین شامل راهنمایانی بود که قوانین را به آن‌ها یادآوری می‌کردند و یک راننده که در طول تمام سفر با آن‌ها همراه بود. یک موضوع عجیب برای این زوج این بود که مراقبین آن‌ها نمی‌دانستند پیتزا چیست.

کره شمالی

یکی از موضوعات جالب توجه این بود که در خیابان‌های پیونگ‌یانگ مرکزی به ندرت ماشین یا هر نوع وسیله نقلیه دیده می‌شد که یکی از دلایل این موضوع فقر شدید مردم کره شمالی است. (البته باید بدانید از زمان سفر آن‌ها یعنی از سال ۲۰۱۲ تا کنون تغییراتی در پیونگ‌یانگ رخ داده است.)

کره شمالی

آن‌ها را به هتل یانگاکدو (Yanggakdo) در جزیره پیونگ‌یانگ بردند. جاستین می‌گوید در این هتل اتباع خارجی را فقط در طبقه ۲۵ام اسکان می‌دادند. صبح به صبح اسکورت‌هایشان به سراغ آن‌ها می‌آمدند و به جز آن اجازه خروج از هتل را نداشتند.

کره شمالی

در تصویر زیر طاق پیروزی را مشاهده می‌کنید. این بنا در سال ۱۹۸۲ به مناسبت هفتادمین سالگرد تولد کیم ایل سونگ افتتاح شد. در آن از ۲۵ هزار بلوک گرانیت استفاده شده است که هر کدام نماد یک روز از زندگی وی تا آن زمان بوده‌اند.

کره شمالی

آنا و جاستین می‌گویند دو چیز در کره شمالی خیلی به چشم می‌آیند. یکی آثار تاریخی عظیم و دیگری پرسنل نظامی.

کره شمالی

آن‌ها هم‌چنین در پیونگ‌یانگ از مجسمه‌های رهبر عزیز (سمت راست) و رهبر کبیر (سمت چپ) دیدن کردند. این مجسمه‌ها تصویر کیم جونگ ایل و پدر او، کیم ایل سونگ را نشان می‌دهند. از آنا و جاستین خواسته شد که در مقابل این مجسمه‌های بزرگ تعظیم کرده و دسته گل‌هایی را در کنار آن‌ها قرار دهند.

کره شمالی

آن‌ها هم‌چنین از بنای یادبود عظیم تاسیس حزب هم در پیونگ‌یانگ دیدن کردند. این بنا یادآور تاسیس حزب کارگر کره در سال ۱۹۴۶ می‌باشد.

کره شمالی

در این سفر آن‌ها را به یک رانندگی چهار ساعته به سمت جنوب و به سمت منطقه غیر نظامی در امتداد مرز کره جنوبی بردند. آنا و جاستین می‌گویند راهی که از آن گذشتند یک بزرگراه بتونی ترسناک، پر از تانک و کاروان‌های نظامی بود ولی در آن چهار ساعت حتی یک وسیله نقلیه غیر نظامی هم در آن مسیر ندیدند.

کره شمالی

مرز کره جنوبی و کره شمالی از خط بتونی بین کلبه‌های آبی که در تصویر زیر می‌بینید شروع می‌شود. یک بار بیل کلینتون رئیس جمهور پیشین آمریکا این ناحیه را که نظامی‌ترین مرز دنیاست، وحشتناک‌ترین مکان روی زمین خواند.

کره شمالی

یکی از پرسنل ارشد نظامی این ناحیه را به آنا و جاستین نشان داد و به آن‌ها توضیح داد جمهوری خلق دموکراتیک کره آمادگی کامل دارد که در صورت لزوم آتش یک جنگ تمام و کمال هسته‌ای را به روی امپریالیست‌های آمریکایی و ژاپنی باز کند.

کره شمالی

آنا و جاستین می‌گویند در آن لحظه آن دو تنها غربی‌های آن سمت مرز بودند و فضا به شدت متشنج و سنگین بود.

کره شمالی

با وجود همه این مسائل امنیتی، محافظان به آن‌ها اجازه دادند تا وارد یکی از کلبه‌های آبی شوند. به عکس زیر نگاه کنید. کره جنوبی دقیقا از پشت سر آن دو نگهبان که پشت سر جاستین می‌بینید، شروع می‌شود.

کره شمالی

وقتی به پیونگ‌یانگ بازگشتند، آن دو را به یک نوع شهربازی بردند که پر از ترن‌های هوایی، ماشین‌های کوبنده بدون کمربند ایمنی و بازی‌های تمرین هدف گیری بود. جاستین می‌گوید که شهربازی برای استفاده عموم نبوده و فقط افراد گلچین شده و نخبه می‌توانستند از آن استفاده کنند ولی با این وجود به آن دو اجازه بازی با وسایل را دادند که البته در هر بازی حداقل نیم جین گارد و محافظ با آن‌ها همراه می‌شد.

کره شمالی

آنا موفق شد قبل از اینکه سرجوخه متوجه شود این عکس را با بعضی از پرسنل نظامی مونث کره شمالی بگیرد.

کره شمالی

سپس آن‌ها را به سالن بولینگ گلدن لین اسکورت کردند. نمادهایی که مردان در عکس به لباس خود سنجاق کرده‌اند «نماد وفاداری» است. نماد وفاداری به تصویر صورت رهبر عزیز مزین شده است و به آنا و جاستین گفته شده است که تمام بزرگسالان کره موظف به پوشیدن آن هستند.

کره شمالی

حتی سالن بولینگ هم پر از پرچم کشور کره است. آنا و جاستین می‌گویند : «تبلیغ دولت در تمام جنبه‌های زندگی در این کشور تزریق شده است.»

کره شمالی

تمام پوسترهای تبلیغاتی که آن دو مشاهده کردند ساخته دست و نقاشی شده بودند. گرچه خریدن این پوسترها برای خارجی‌ها تقریبا غیر ممکن است ولی آنا و جاستین موفق شدند توسط یک رابط در چین یکی از آن‌ها را با خود به خانه ببرند.

کره شمالی

آنا هر سال برای جاستین جشن تولد می‌گیرید، و چون آن سال تولد او مصادف با زمان اقامت آن‌ها در کره بود آنا موفق شد در رستوران چانگ‌ریو هات‌پات (Chongryu Hotpot) یک جشن تولد کوچک همراه با مراقبانشان برای جاستین ترتیب بدهد.

کره شمالی

مراقبان آن دو را به یک مدرسه محلی بردند و آن‌جا را به عنوان یک مدرسه که در سطح آموزش جهانی کار می‌کند معرفی کردند.

کره شمالی

مادامی که آن دو در آن مدرسه بودند کل مدرسه کار خود را تعطیل کرده بود تا برای آن‌ها یک مراسم رقص اجرا کنند.

کره شمالی

در داخل کلاس درس یک بیلبورد از کیم ایل سونگ، رهبر سابق اعظم کره، نصب شده بود.

کره شمالی

آن‌ها همچنان شاهد جشن خیابانی «روز تاسیس حزب» بودند، جشنی که هر ساله در تاریخ ۱۰ اکتبر به مناسبت تاسیس حزب کارگر کره برگزار می‌شود.

کره شمالی

برای جاستین نکته پر رنگ سفرشان، بازدید از خانه مطالعه بزرگ مردم بود. در این ساختمان بیش از ۳۰ میلیون کتاب قرار دارد که بیشتر آن‌ها در وصف خوبی‌های رهبر عزیز و رهبر کبیر نوشته شده‌اند. کیم جونگ ایل و کیم جونگ اون بارها در جلوی درب‌های ورودی خاکستری این ساختمان شاهد رژه‎‌های متعدد نظامی بوده‌اند.

کره شمالی

منبع: Business Insider

کانال تلگرام تخفیفان