گنبد گنباکو یکی از معروف‌ترین بناهای هیروشیما است که در برابر بمباران اتمی این شهر مقاومت کرد. این بنا از روز انفجار در سال ۱۹۴۵ تاکنون باقی مانده است. مجله‌ی تایم، گنبد گنباکو را این چنین توصیف کرده است: «برج ایفل هیروشیما، مجسمه‌ی آزادی آن است». گنبد گنباکو زمانی تالار نمایشگاهی بود که به عنوان مرکز همایش‌های شهر عمل می‌کرد. بعد از بمباران اتمی، هفتاد سال پیش، در ششم آگوست ۱۹۴۵، این بنا تنها ساختمان مهمی بود که در نزدیکی محل انفجار باقی ماند.

در سال ۱۹۸۵، مجله‌ی تایم، مقاله‌ای را به این بنا اختصاص داد و این‌چنین درباره‌ی آن توضیح داد: «هنگامی که آفتاب طلوع می‌کند، تنها تیرهای سقف است که باقی مانده. کلاه توری بزرگی بر فراز چهار طبقه‌ی خالی، محصور در دیوارهای خاکستری‌ست. قسمت اعظمی از دیواره‌ی بیرونی‌اش کنده شده و تنها وصله‌هایی از آجر در آن نمایان است. طبقات داخلی هم از بین رفته‌اند و تمام ساختمان را به حیاطی بزرگ مبدل ساخته‌اند. سرسرای جلویی به هیچ‌کجا ختم نمی‌شود. چیزی نیست که راه‌پله‌ی مارپیچی آهنی از بالا برود. ستون اصلی به جانب خود، دراز کشیده و سیم‌ها همچون موهایی وحشی روییده‌اند».

امروزه این گنبد، عنوان میراث جهانی یونسکو و یادبود صلح هیروشیما را عهده‌دار است؛ که علاوه بر ماهیت فیزیکی‌اش، یادآور قدرت مخرب و وحشتناک بمب اتم است.

در ادامه با مجله تخفیفان همراه باشید و تصاویری از گذشته و حال این بنا را ببینید.

گنبد گنباکو

تالار نمایشگاهی تجاری هیروشیما، در حدود دهه‌ی ۱۹۳۰.

گنبد گنباکو بعد از بمباران اتمی هیروشیما

۸ سپتامبر ۱۹۴۵، مردی ایستاده در آوار ساختمانی که زمانی سینما بود. یک ماه پس از انفجار اولین بمب اتمی که توسط آمریکا در ۶ آگوست ۱۹۴۵ در هیروشیما فرود آمد. ساختمان آسیب دیده که در زمینه‌ی تصیویر دیده می‌شود، تالار تجاری و صنعتی استانی هیروشیما است که در حال حاضر به عنوان گنبد بمب اتمی نگه‌داری می‌شود.

گنبد یادبود صلح هیروشیما

نمایی از بنای یادبود صلح، با نام گنبد بمب اتمی در هیروشیما. ۲۴ ژوئن ۲۰۱۵.

گنبد بمب اتمی هیروشیما

پرواز کبوترها بر فراز پارک یادبود صلح هیروشیما در غرب ژاپن، ۶ آگوست ۲۰۱۵، در جریان مراسم گرامیداشت هفتادمین سالگرد بمباران اتمی هیروشیما.

منبع: Time

کانال تلگرام تخفیفان