سوپ مار کبرا و مرغ سوخاری کنتاکی از جمله غذاهای مورد علاقه‌ی بعضی از دیکتاتورهای جهان در قرن بیستم بوده است.

ویکتوریا کلارک و ملیسا اسکات در کتاب «غذای دیکتاتورها: راهنمایی بد برای سرگرم کردن ستم‌کاران»، اطلاعات جالبی درباره‌ی عادات غذایی دیکتاتورها و ترس آن‌ها از مسمومیت غدایی بازگو می‌کنند. همچنین دستور پخت بعضی غذاها در این کتاب گفته شده است.

در این بخش عادات غذایی عجیب بعضی از این دیکتاتور ها را با هم مرور می‌کنیم. با مجله تخفیفان تا انتهای مطلب همراه باشید.

کیم جونگ ایل عاشق سوپ باله کوسه و سوپ گوشت سگ بود.

kim-jong-il-loved-shark-fin-soup-and-dog-meat-soup

بنابر گزارشات، غذاهای محبوبِ کیم جونگ ایل، سوپ باله کوسه، چربی گوشت گوسفند و سوپ گوشت سگ بود. او معتقد بود این غذاها به او مصونیت و قدرت می‌بخشد. گفته می‌شد که او یکی از مشتریان اصلی مشروبات الکلی هنسی نیز بوده است.

گروهی از زنان همه‌ی دانه‌های برنج مورد استفاده کیم جونگ ایل را بررسی می‌کردند.

he-had-a-team-of-women-make-sure-all-the-rice-grains-served-to-him-were-identical

کیم جونگ ایل بین سال‌های ۱۹۹۴ تا ۲۰۱۱ رهبر کره شمالی بود. در زمان حکومت او  وضعیت اقتصادی کره‌ی شمالی به شدت بحرانی و بی‌ثبات بود و مردم از قحطی و خشکسالی رنج می‌بردند. گفته می‌شود که او گروهی از زنان را به استخدام خود درآورده بود تا دانه‌‌های برنجی که برای او سرو می‌شد را از نظر اندازه، رنگ و شکل بررسی کنند تا تفاوتی با هم نداشته باشند.

هیتلر گیاه‌خوار بود و تا آخر عمرش فقط پوره سیب‌زمینی و سوپ می‌خورد.

hitler-was-a-vegetarian-and-by-the-end-of-his-life-ate-only-mashed-potatoes-and-broth

گیاه‌خواری هیتلر نشات گرفته از دلایل ایدئولوژیکی بوده است؛ اما این موضوع ممکن است به این دلیل باشد که او معتقد بود رژیم غذایی بدون گوشت، نفخ مزمن و یبوست او را درمان می‌کند. تا پایان جنگ جهانی دوم، هیتلر فقط پوره سیب‌زمینی و سوپ می‌خورد.

هیتلر تیمی متشکل از ۱۵ نفر داشت که پیش از او غذا را می‌چشیدند اگر هیچ یک بعد از ۴۵ دقیقه نقش بر زمین نمی‌شدند آن غذا برای او سرو می‌شد.

hitler-had-a-team-of-15-food-tasters-if-none-of-them-dropped-dead-after-45-minutes-then-the-food-would-be-considered-ok-to-eat

هیتلر پیشوای آلمان نازی بود که در طی جنگ جهانی دوم، به نیروی نظامی، بخش بزرگی از اروپا و شمال افریقا را اشغال کرد. او قصد داشت یهودی‌ها، همجنس‌بازان، کولی‌ها و دیگران را نابود کند. هیتلر به دلیل وحشت شدیدش برای مسموم شدن با غذا، تیمی ۱۵ نفره برای چشیدن غذا داشت. اگر هیچ کدام  بعد از ۴۵ دقیقه نقش بر زمین نمی‌شدند هیتلر آن غذا را می‌خورد.

ژوزف استالین عاشق غذاهای سنتی گرجستانی بود.

joseph-stalin-loved-traditional-georgian-cuisine

استاین یکی از طرفداران غذاهای سنتی گرجستانی بود که با گردو، سیر، آلو، انار و شراب درست می‌شدند.

یکی از آشپزهای شخصی ژوزف استالین، پدربزرگ ولادیمیر پوتین به نام اسپیریدون پوتین بود.

one-of-stalins-personal-chefs-was-vladimir-putins-grandfather-spiridon-putin

استالین از اواسط دهه ۲۰ میلادی تا زمان مرگش در سال ۱۹۵۳ رهبری شوروی سابق را بر عهده داشت. وی صنعتی شدن و اشتراکی شدن را در دستور کار قرار داد که این کار همزمان با قحطی گسترده، اردوگاه‌های کار اجباری گولاگ و «پاکسازی بزرگ» شد. غذای او با دقت طی ۶ ساعت توسط آشپزهای شخصی‌اش آماده می‌شد که یکی از آن‌ها، پدر بزرگ ولادیمیر پوتین به نام اسپیریدون پوتین بود.

بنیتو موسولینی عاشق سیر بود و عقیده داشت غذاهای فرانسوی «مزخرف» هستند.

benito-mussolini-loved-garlic-and-thought-french-food-was-worthless

او عاشق سالاد سیری بود که با روغن و آب‌لیموی تازه آماده شده باشد. او معتقد بود غذاهای فرانسوی «مزخرف» هستند.

موسولینی ترجیح می‌داد در خانه و کنار خانواده‌اش غذا بخورد. همه باید پیش از رسیدن او سر میز می‌نشستند.

mussolini-liked-to-eat-at-home-with-his-family-everyone-had-to-be-seated-before-his-arrival

بنیتو موسولینی حزب فاشیست ایتالیا را از دهه ۲۰ میلادی تشکیل داد و قدرت را به دست گرفت. او در جریان جنگ جهانی دوم به هیتلر پیوست، اما مدتی بعد از قدرت خلع و اعدام شد. موسولینی ترجیح می‌داد در خانه و در کنار همسرش راشل و پنج فرزندش غذا بخورد. در خانه‌ی موسولینی، غذا ساعت مشخصی سرو می‌شد و همه باید پیش از ورود او، سر میز حاضر باشند.

عیدی امین هر روز ۴۰ پرتقال می‌خورد و زمان تبعیدش در عربستان سعودی از خوردن مرغ سوخاری کنتاکی لذت می‌برد.

idi-amin-reportedly-ate-up-to-40-oranges-a-day-and-enjoyed-kfc-while-in-exile-in-saudi-arabia

عیدی امین عاشق بز بریانی، کاساو و نان ارزن بود. بنابر گزارشات، او روزانه ۴۰ پرتقال می‌خورد و معتقد بود آن‌ها «ویاگرای طبیعت» هستند. بعدها هنگامی که در عربستان سعودی در تبعید به سر می‌برد، عاشق خوردن پیتزا و مرغ سوخاری کنتاکی بود.

امین برای مدتی عاشق تمام عادات غذایی بریتانیایی از جمله چای بعد از ظهر شده بود.

for-a-while-amin-loved-all-things-british-including-afternoon-tea

او از طریق کودتای نظامی، رئیس جمهور منتخب را کنار زد و خود را به عنوان رئیس جمهور جدید معرفی کرد. او هشت سال ظالمانه حکومت کرد و حدود ۳۰۰ هزار نفر را قتل‌عام کرد. برای مدتی، عیدی امین عاشق همه‌ی عادات بریتانیایی شد و حتی از چای بعدازظهر لذت می‌برد. حتی شایعاتی مبنی بر آدم خوار بودن عیدی امین مطرح شده بود.

پل پوت عاشق سوپ مار کبرا بود.

pol-pot-liked-cobra-stew

پل پوت از گوشت گوزن، خرس وحشی، مار، میوه تازه، کنیاک و شراب چینی لذت می‌برد. حتی گفته می‌شود که سوپ مار کبرا نیز از غذاهای محبوب او بوده است.

پل پوت عاشق غذاهای لوکس بود، در حالی رعایا تنها سوپ برنج می‌خوردند.

he-enjoyed-luxurious-meals-while-peasants-were-allowed-only-rice-soup

پل پوت، رهبر جنبش کمونیستی خِمِرهای سرخ در کامبوج «برنامه مهندسی اجتماعی» که کاری ظالمانه و ضد روشنفکری بود را اجرا کرد و طی آن بیش از  ۲ میلیون کامبوجی اعدام شدند یا بر اثر کار زیاد و گرسنگی جان خود را از دست دادند. پل پوت عاشق غذاهای لوکس بود، در حالی که سایر مردم کامبوج تنها می‌توانستند آب و سوپ برنج بخوردند.

نیکولای چائوشسکو لازانیای سبزیجات و سالاد ساده دوست داشت.

nicolae-ceauescu-liked-vegetarian-lasagnas-and-simple-salads

چائوشسکو طرفدار غذاهایی مانند لازانیای سبزیجات که با تخم‌مرغ مخلوط در خامه‌ی ترش تزیین شده‌بود، سالادگوجه، پیاز و پنیر فتا، به همراه استیک و کپور به سبک رومانیایی بود.

چائوشسکو غذاهایی که در مراسم رسمی برایش آورده می‌شد را روی زمین می‌انداخت و تا می‌توانست با پا بر روی آن‌ها می‌کوبید.

ceauescu-would-throw-the-food-served-to-him-at-formal-events-onto-the-floor-and-kick-it-as-far-as-possible

نیکولای چائوشسکو، بین سال‌ها ۱۹۶۵ تا ۱۹۸۹ رییس حزب کمونیست رومانی بود. در زمان حکومت او، آزادی بیان و هر نوع مخالفتی با اشد مجازات همراه بود. پلیس مخفی نیز  نظارت دقیقی بر فعالیت‌های داخلی کشور داشت. چائوشسکو آشکارا از خوردن غذاهایی که تزیین نشده بودند اجتناب می‌کرد. چائوشسکو غذاهایی که در مراسم رسمی برایش آورده می‌شد را روی زمین می‌انداخت و تا می‌توانست با پا بر روی آن‌ها می‌کوبید.

رانسیسکو ماسیاس انگوئما عاشق نوعی چای بود که از گیاه حشیش و پوست آن که خاصیت توهم‌زایی داشت، درست می‌شد.

francisco-macas-nguema-liked-tea-made-out-of-the-female-cannabis-plant-and-root-bark-with-hallucinogenic-properties

او عاشق نوعی چای به نام «بهنگ» بود که از برگ‌های گیاه حشیش و ایبوگا نیز در آن استفاده می‌شد و خاصیت توهم زایی داشت.

شایعه شده بود که او آدم‌خوار است و جمجمه‌ها را در یخچال خانه‌اش نگهداری می‌کند.

there-were-rumors-nguema-was-a-cannibal-who-collected-skulls-in-his-fridge

فرانسیسکو ماسیاس انگوئما، نخستین رئیس‌جمهور گینه استوایی، تقریبا یک‌سوم یا دوسوم مردم کشورش (که بسیاری از آن‌ها روشنفکر بودند) را قتل‌عام یا تبعید کرد. در زمان حکومت او، کشورش به «داکائوی افریقا» معروف بود. اطلاعات زیادی درباره‌ی عادات غذایی او وجود ندارد. شایعه شده بود که او آدم‌خوار است و جمجمه‌ها را در یخچال خانه‌اش نگهداری می‌کند.

فرانسوا دووالیه حاکم هاییتی معروف به «پاپادوک»، در اواخر حکومتش، به دلیل ابتلا به بیماری‌های مزمن همسرش مجبور بود با قاشق به او غذا بدهد.

haitian-ruler-franois-papa-doc-duvaliers-wife-had-to-spoon-feed-him-by-the-end-of-his-reign-because-of-his-many-ailments

هیچ چیز دلچسبی درباره‌ی او وجود ندارد. او پیش از به قدرت رسیدنش در اواخر دهه‌ی ۱۹۵۰ میلادی دیابت، مشکلات قلبی و ورم مفاصل داشت و در اواخر دوران حکومتش یعنی سال ۱۹۷۱، همسرش با قاشق به او غذا می‌داد.

سرگرمی دووالیه بعد از شام، رفتن به سیاه‌چال بود تا از یک سوراخ مخفی شکنجه شدن دشمنانش را تماشا کند.

duvaliers-idea-of-after-dinner-entertainment-involved-a-descent-to-a-dungeon--to-watch-through-a-spy-hole-while-his-enemies-were-being-tortured

فرانسوا «پایادوک» دوالیه پیش از به قدرت رسیدن، پزشک بود و با این وعده سر کار آمد که به جمعیت سیاه‌پوستان کشورش هائیتی که سال‌ها استثمار شده بودند، خدمت می‌کند. اما او به سرعت پلیس مخفی را تشکیل داد و حدود ۳۰ هزار نفر از مخالفانش را دستگیر، شکنجه و کشت. به گفته‌ی کلارک و اسکات «تفریح پس از شام او این بود که به سیاه‌چالی برود که دیوارهایش به رنگ قرمز خونی بود و شاهد شکنجه شدن مخالفانش باشد.»

منبع: Business Insider

کانال تلگرام تخفیفان