چرا ما به کتاب خواندن نیاز داریم؟ آیا می‌دانید افراد کتاب‌خوان شادتر و موفق‌تر هستند؟ مزیت کتابخوانی چیست؟

احتمالا شما بر روی اهداف حرفه‌ایتان تمرکز کرده‌اید؛ بنابراین اگر کتاب بخوانید احتمالا کتاب‌های مربوط به حرفه‌تان را می‌خوانید، درست است؟ اما به شما توصیه می‌کنیم اگر می‌خواهید موفق‌تر باشید کتاب‌های داستانی بخوانید زیرا این کتاب‌ها علاوه بر اینکه از طریق داستان شما را با دنیای دیگری آشنا می‌کنند، باعث بهبود شخصیت شما می‌شود. در واقع قرن‌ها است که از کتاب، شعر و انواع نوشته‌ها به عنوان روشی در درمان انسان‌ها استفاده می‌شود.

در این مقاله ۹ مزیت کتاب‌خوانی را با هم مرور می‌کنیم. با مجله تخفیفان همراه باشید.

۹ مزیت کتابخوانی که شما را شادتر و خلاق‌تر می‌کند

 ۱- همدردی: تصور باعث درک می‌شود.

برای درک دیگران و افزایش حس همدردیتان، بهترین کار خواندن داستان است. مطالعات متعدد نشان می‌دهند داستان‌های تصویری، بخشی از مغز که مسئول درک بهتر دیگران است را فعال می‌کند و باعث می‌شود با دید تازه‌ای به دنیا نگاه کنید.

ریموند مار تحقیقات ۸۶ fMRI را بررسی کرد و متوجه شد همپوشانی قابل‌توجهی در شبکه‌های مغز  برای درک داستان‌ها وجود دارد و این شبکه‌ها تعاملات با سایر انسان‌ها را کنترل می‌کنند. به‌ویژه این شبکه‌ها تعاملاتی که در آن‌ها تلاش می‌کنیم افکار و احساست دیگران را بفهمیم را کنترل می‌کنند. دانشمندان از این توانایی مغز برای ساخت نقشه‌ی نیات افراد به نام «تئوری ذهن» استفاده می‌کنند.

هنگامی که با آرزوها و ناکامی‌های شخصیت‌ها آشنا می‌شویم، انگیزه‌های پنهان آن‌ها را حدس می‌زنیم و رویارویی‌شان با دوستان، دشمنان، همسایه‌ها و معشوقه‌ها را دنبال می‌کنیم، فرصت منحصر به فردی برای به کار گرفتن این توانایی ایجاد می‌شود. زیرا هنگامی که درباره‌ی یک موقعیت یا احساس می‌خوانیم تقریبا به گونه‌ای است که گویی خودمان آن حس را داریم. همانطور که شرکت فَست (Fast Company) گزارش می‌دهد:

«دو محقق از دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس، مغز خوانندگان داستان‌های تخیلی را اسکن کرده و متوجه شدند که افراد مورد آزمایش از صداها، حرکات، مزه‌ها و مناظری که در داستان با آن مواجه می‌شدند شبیه سازی ذهنی تصویری ایجاد می‌کردند. در اصل مغز آن‌ها به گونه‌ای واکنش می‌داد گویی آن‌ها واقعا در اتفاقاتی که می‌خوانند زندگی می‌کنند.»

۲- استراحت: کتاب‌خوانی برای استرس بسیار موثر است.

مغز شما نمی‌توانید ۷ روز هفته و ۲۴ ساعت در بهترین حالت عمل کند. همه‌ی ما گاهی نیاز به استراحت داریم تا بعد از آن عملکردمان مجددا بهتر شود.

تونی شوارتز این مسئله را یکی از عناصر نادیده گرفته شده در زندگی ما می‌نامند: حتی سریع‌ترین ماشین‌ها نیز اگر در ۱- ۲ توقف برای استراحت نایستد، در مسابقه برنده نمی‌شوند، این مسئله برای ما هم صدق می‌کند. اگر در طول روز نقاط توقف نداشته باشیم شانس اینکه بهترین عملکرد را داشته باشیم کاهش می‌یابد.

خواندن داستان‌های تخیلی یکی از بهترین روش‌های استراحت ذهنی است. نیویورکر گزارش می‌دهد:

«اثبات شده است که کتاب‌خواندن مغز ما را در یک حالت خلسه‌ی لذت‌بخشی مانند مدیتیشن قرار می‌دهد و همان مزایای سلامتیِ آرامش عمیق و آرامش درونی را به همراه می‌آورند. خواندن منظم باعث بهبود خواب، کاهش میزان استرس، افزایش عزت‌نفس و کاهش افسردگی نسبت به کسانی که کتاب نمی‌خوانند، می‌شود.»

پژوهش‌ها در دانشگاه ساسکس نشان می‌دهد که خواندن موثرترین راه برای غلبه بر استرس است و نسبت به روش‌های دیگر مانند گوش کردن به موزیک و صحبت کردن تاثیر بیش‌تری دارد. بعد از ۶دقیقه خواندن بی‌صدا، ضربان قلب شرکت کنندگان پایین آمد و فشار در ماهیچه‌هایشان تا ۶۸% کاهش یافت. روانشناسان معتقدند خواندن تاثیر زیادی دارد زیرا تمرکز ذهنی بر داستان، نوعی حواس‌پرتی ایجاد می‌کند که باعث کاهش استرس و فشار بدن می‌شود.

۳- خواب: خواندن منظم خواب را بهتر می‌کند.

در واقع استراحت ذهنی که خواندن ایجاد می‌کند، محیط مناسبی برای خواب شما فراهم می‌کند.

برای داشتن یک الگوی خواب مناسب، بهترین راه ایجاد یک عادت قبل خواب مناسب است. یکی از روش‌ها این است که قبل از خواب فعالیتی داشته باشید که کاملا شما را از کارهایی که در طول روز انجام داده‌اید جدا کند.

جوئل مدیرعامل شرکت بافر (Buffer) عادت دارد قبل از خواب به پیاده‌روی برود و بعد از برگشتن مستقیم به تخت می‌رود و کتاب می‌خواند. او می‌گوید این کار به او کمک می‌کند تا از کارهای روزانه جدا شده و به اندازه‌ای بخوابد که برای کارهای روز بعد سرحال باشد.

همچنین تیم فریز که نویسنده است  به نیروی کتاب خواندن قبل از خواب اعتقاد دارد و می‌گوید: «قبل از خواب کتابهای غیر داستانی نخوانید زیرا شما را ترغیب به برنامه‌ریزی برای آینده می‌کنند. به خوانندگان کتاب‌های غیر داستانی توصیه می‌کنم کتاب‌های بروکلین بی‌مادر (Motherless Brooklyn) و غریبه در یک سرزمین عجیب و غریب (Stranger in a Strange Land) را بخوانند.»

۴- بهبود روابط: کتاب‌ها یک شبیه‌ساز واقعیت هستند.

زندگی پیچیده است. گاهی چالش‌ها و روابط بین فردی راه‌حل‌های ساده‌ای که ‌می‌خواهیم ندارند. چگونه این واقعیت را قبول کنیم؟ با استفاده از داستان می‌توانیم ایده‌های جدیدی برای تغییرات، احساسات پیچیده و ناشناخته پیدا کنیم.

کیت اُتلی استاد بازنشسته روانشناسی شناختی در دانشگاه تورنتو، به نیویورک تایمز می‌گوید خواندن، به نوعی واقعیت را شبیه‌سازی می‌کند که «همانطور که شبیه‌سازی‌های کامپیوتر بر کامپیوترها عمل می‌کنند، خواندن نیز بر ذهن خوانندگان عمل می‌کند.»

آیلین گان که نویسنده است، خواندن داستان‌های علمی-تخیلی را پیشنهاد می‌کند زیرا به ما کمک می‌کنند تغییرات را راحت‌تر قبول کنیم: «آنچه داستان‌های علمی-تخیلی انجام می‌دهند به ویژه داستان‌هایی که درباره‌ی آینده هستند، به ما کمک می‌کنند بفهمیم که همه چیز تغییر می‌کند و ما می‌توانیم با این تغییرات زندگی کنیم. تغییرات در اطراف ما اتفاق می‌افتند. احتمالا این روزها به ویژه در بعضی نقاط دنیا، تغییرات سریع‌تر از چهارصد یا پانصد سال گذشته رخ می‌دهند.»

۵- حافظه: کتاب‌خوان‌ها در آینده کمتر دچار زوال عقلی می‌شوند.

همه‌ی ما می‌دانیم داستان شنیدن بهترین راه به خاطر سپردن اطلاعات برای بلند مدت است. اکنون شواهدی به دست آمده که نشان می‌دهد کتاب‌خوان‌ها در مقایسه با سایر افراد در مراحل بعدی زندگی‌شان، آهسته‌تر دچار زوال حافظه می‌شوند. به ویژه در آینده کتاب‌خوان‌ها در مقایسه با همسالان خود، ۳۲% آهسته‌تر دچار زوال عقلی می‌شوند.

علاوه بر کندتر بودن زوال عقلی در این افراد، نتایج یک پژوهش در سال ۲۰۰۱ که در مجله‌ی  آکادمی ملی علوم منتشر شده (National Academy of Sciences)، نشان می‌دهد کسانی که بیش‌تر کتاب می‌خوانند کم‌تر علائم بیماری آلزایمر را نشان می‌دهند.

۶- فراگیری: داستان‌ها ذهن شما را باز می‌کنند.

آیا خواندن کتاب هری پاتر باعث می‌شود قدرت تحمل ما بیش‌تر و ذهن ما باز‌تر شود؟ نتایج یک مطالعه نشان می‌دهند بله. این مطالعه که در مجله روانشناسی اجتماعی کاربردی منتشر شده، آزمایش کرده که آیا رمان هری پاتر می‌تواند به عنوان وسیله‌ای برای بهبود نگرش‌ها نسبت به گروه‌های بدنام استفاده شود یا نه.

بعد از ۳ آزمایش که در آن دانش‌آموزان بخش‌هایی از کتاب درباره‌ی تبعیض را خواندند، نگرششان درباره‌ی هر چیزی از مهاجران تا دانشجویان همجنسگرا تغییر کرد.

میک گزارش می‌کند «محققان معتقدند این کتاب باعث می‌شود توانایی خوانندگان آن برای درک دیدگاه گروه‌های اقلیت افزایش یابد، آن‌ها همچنین معتقدند بچه‌های کوچک‌تر با کمک یک معلم می‌توانستند درک کنند که حمایت مداوم هری از جادوگرانی که خون جادوگری نداشتند کنایه‌ای از تعصب در زندگی واقعی بود.» بدون شک کتاب می‌تواند ذهن شما را باز کند.

۷- لغات: کتاب‌خوان‌ها از واژگان بیش‌تری استفاده می‌کنند.

۹ مزیت کتابخوانی که شما را شادتر و خلاق‌تر می‌کندهمه‌ی ما به کلماتی نیاز داریم که به ما کمک می‌کنند افکار و احساساتمان را بهتر بیان کنیم و با دیگران ارتباط برقرار کنیم. در سال ۲۰۱۳ دانشگاه اموری (Emory University)، مغز افرادی که کتاب (به ویژه کتاب پمپئی نوشته‌ی رابرت هریس) را خواندند با مغز کسانی که کتاب نخوانده بودند مقایسه کردند. مغز کسانی که کتاب خوانده بودند در مقایسه با گروه دیگر، در مناطق خاصی به ویژه در قشر گیجگاهی سمت چپ فعالیت بیش‌تری نشان داد، قشر گیجگاهی سمت چپ مغز با درک زبان ارتباط دارد.

وب سایت  testyourvocab.com میلیون‌ها نفر را آزمایش کرده و به این نتیجه رسیده‌اند که کتاب‌ خواندن دایره‌ی لغات را افزایش می‌دهد. آنچه کم‌تر انتظار می‌رفت این بود که نوع خواندن تا چه میزان تفاوت ایجاد می‌کند: احتمالا خوانندگان داستان به میزان چشمگیری دایره لغات بزرگ‌تری دارند.

این مطالعه نشان می‌دهد: « یکی از فرضیه‌های ما این بود که خواندن داستان در مقایسه با کتاب‌های غیر داستانی، دایره لغات را بیش‌تر افزایش می‌دهد، این فرضیه به نظر درست است زیرا در داستان‌ها در مقایسه با کتاب‌های غیر داستانی، از کلمات متنوع‌تری استفاده می‌شود، بنابراین انتظار نداشتیم این تاثیر برجسته باشد.»

۸- خلاقیت: داستان تردیدها و مجهولات را می‌پذیرد (جایی که خلاقیت رشد می‌کند).

اغلب در فیلم‌ها ما پایان شاد را ترجیح می‌دهیم. متوجه شده‌اید داستان می‌تواند بسیار گنگ‌تر باشد؟ این همان شرایط مناسب برای خلاقیت است. یک پژوهش که در مجله‌ی تحقیق خلاقیت (Creativity Research Journal) منتشر شده، از دانشجویان خواسته شد یک داستان کوتاه تخیلی یا یک مقاله‌ی غیر داستانی بخوانند و سپس احساسات موردنیاز برای ثبات و اطمینان، اندازه‌گیری شد.

محققان متوجه شدند خوانندگان داستان در مقایسه با کسانی که مقاله غیر داستانی خواندند، نیاز کم‌تری به «انسداد شناختی» (cognitive closure) داشتند. و اضافه کردند: «این یافته‌ها نشان دادند که  به طور کلی خواندن ادبیات داستانی می‌تواند منجر به روش‌های بهتر پردازش اطلاعات از جمله خلاقیت شود.»

۹- لذت: کتاب خواندن شما را شادتر می‌کند.

همه‌ی عواملی که در بالا ذکر کردیم عالی هستند؛ اما یکی از بزرگ‌ترین دلایلی که شما کتاب می‌خوانید چیست؟ مطمئنا چون شما از خواندن کتاب لذت می‌برید و باعث می‌شود شادتر باشید. بررسی ۱۵۰۰ خواننده‌ی بزرگسال در بریتانیا نشان داد که ۷۰% آن‌ها می‌گویند کتاب خواندن زندگی آن‌ها را بهبود داده و به آن‌ها احساس خوبی می‌دهد.

یافته‌های دیگر این پژوهش نشان می‌دهند که کسانی که مرتبا کتاب می‌خوانند به طور میانگین شادتر و از زندگی راضی‌تر هستند و احتمالا بیش‌تر احساس می‌کند کاری که در زندگی انجام می‌دهند باارزش است.

حتی با وجود ظهور اینترنت، گوشی‌های هوشمند و بسیاری از اختراعات دیگر، میزان کتاب خواندن برای لذت نسبتا ثابت باقی مانده است.

منبع: Inc

کانال تلگرام تخفیفان