شهوت، حرص و یا جنون. برای جنایاتی که رخ می‌دهد دلایل زیادی وجود دارد. در حالی که مردم بسیاری از جرم و جنایت‌ها را به سرعت فراموش می‌کنند، البته به جز کسانی که مستقیما با آن جنایات ارتباط دارند، بعضی جنایایت سال‌ها در یادها می‌مانند و مردم راجع به آن صحبت می‌کنند.

در این مقاله ۱۳ جنایت وحشتناک، تکان‌دهنده و اسرارآمیز در تاریخ آمریکا را مرور می‌کنیم. بزرگترین جنایات تاریخ آمریکا که هر کدام راز و رمزها و همین‌طور عواقب و تاثیرات خاص خود را داشته‌اند. با مجله تخفیفان همراه باشید.

۱۳ مورد از تکان‌دهنده‌ترین و بزرگترین جنایات تاریخ آمریکا

۱۳ مورد از تکان‌دهنده‌ترین و بزرگترین جنایات تاریخ آمریکا

۱- ترور آبراهام لینکلن، ۱۴ آوریل ۱۸۶۵

تکان‌دهنده‌ترین جنایات در تاریخ امریکا

در تاریخ ۱۴ آوریل ۱۸۶۵، لینکلن بعد از مراسم دومین تحلیفش برای دیدن کمدی معروف «پسرعموی امریکایی‌مان» به سالن تئاتر فورد در واشنگتن دی‌سی رفت و یکی از تکان‌دهنده‌ترین ترورها در تاریخ امریکا در آنجا رخ داد. هنگام تماشای تئاتر جان وایکلس بوث که یک هنرپیشه‌ی مخالف لینکن بود، مخفیانه پشت سر رئیس جمهور رفت و به پشت سر او شلیک کرد. صبح روز بعد لینکلن در اثر این ضربه جان خود را از دست داد.

بوث که در گذشته در سالن تئاتر فورد برنامه اجرا کرده بود با صحنه‌ی جنایت کاملا آشنا بود. همچنین او مدت‌ها بود لینکلن را تعقیب می‌کرد. او به شدت مخالف الغای برده‌داری بود و خواستار خارج شدن جنوب از سلطه‌ی لینکلن بود.

شایعاتی وجود داشت مبنی بر اینکه بوث عضو شوالیه‌های پنهان در حلقه‌ی طلایی (Golden Circle) است که اعضای آن از مخالفان سرسخت اتحادیه بودند. در ابتدا او قصد داشت رئیس‌حمهور را ربوده و در مقابل آزادیش، خواهان آزاد کردن هزاران سرباز هم‌پیمانش شود.، اما با تغییر در برنامه‌ی سفر لینکلن، نقشه‌اش عملی نشد.

بعد از ۴ مارس ۱۸۶۵ و در دومین مراسم تحلیف لینکلن، بوث پشت سر رئیس‌جهور ایستاده بود. ماه بعد جنگ داخلی پایان یافت و چند روز پس از آن بوث یکی از بزرگترین رؤسای‌جمهور امریکا را به قتل رساند.

۲- ساکو و وانزتی، ۱۵ آوریل ۱۹۲۰

تکان‌دهنده‌ترین جنایات در تاریخ امریکا

«زنده باد آنارشیست» این‌ها آخرین کلماتی بودند که نیکولا ساکو هنگامی که در ۲۳ آگوست ۱۹۲۷ به وسیله‌ی صندلی الکتریکی اعدام شد، به زبان آورد. ساکو و بارتلمو وانزتی از مهاجران ایتالیایی و پیرو مکتب آنارشیست بودند که متهم شدند در آوریل ۱۹۲۰، نگهبان و مامور پرداخت یک کارخانه‌ی کفش در جنوب برینتری در ایالت ماساچوست را کشته و ۱۶۰۰۰ دلار را ربوده بودند.

این دو با حمایت فعالان نظامی آنارشیست لوئیجی گالنی به هم پیوستند و در ۱۹۱۷ برای شرکت نکردن در جنگ جهانی اول به مکزیکو گریختند. محاکمه‌ی آن‌ها توجه‌ی جهانیان را به خود جذب کرد. هر دوی آن‌ها در ارتباط با سرقت در کارخانه‌ی کفش دستگیر شده بودند اگرچه هرگز این جنایت را نپذیرفتند و علیرغم تناقض در شهادت شهود و شواهد شبهه‌انگیز، توسط هیئت منصفه گناهکار اعلام شدند.

این محاکمه که به غیرعادلانه به نظر می‌رسید با اعتراضات گسترده‌ای روبرو شد و سرانجام فرماندار ماساچوست کمیسیون بررسی مجدد را تشکیل داد ولی آن‌ها نیز حکم هیئت منصفه را تایید کردند. اکنون کتاب‌ها و مقالات بسیاری که درباره‌ی این محاکمه نوشته شده، نشان می‌دهند ساکو گناهکار بوده اما در مورد وانزتی هنوز تردید وجود دارد.

۳- قتل‌عام روز سنت والنتاین، ۱۴ فوریه ۱۹۲۹

تکان‌دهنده‌ترین جنایات در تاریخ امریکا

برای جنایات سازمان یافته در امریکا، به ویژه برای گانگسترهایی مثل آل کاپون صورت زخمی و جورج موران، ممنوعیت یک فرصت مناسب بود. این دو گانگستر رقیب یکی از معروف‌ترین اتفاقات و جنایات سازمان‌یافته در امریکا را رهبری کردند که در روز ولنتاین ۱۹۲۹ منجر به کشته شدن ۶ نفر از افرادشان و یکی از مردم عادی شد.

یکی از افراد مهم کاپون به نام جک مک‌گورن معروف به «مسلسل» معتقد بود پیش از اینکه او برای کشتن موران و افرادش برنامه‌ریزی کند، موران دو بار قصد داشته او را به قتل برساند. او با گفتن اینکه می‌تون از یک قاچاقچی ویسکی ارزان خرید، موران را به پارکینگی در خیابان ۲۱۲۲ کلارک شمالی برد. موران به آنجا رفت اما در حادثه‌ی آن روز او کشته نشد. براساس گزارشات گوناگون او یا دیر به محل حادثه رسیده و یا ماشین پلیس را در آنجا دیده و پنهان شده است.

ماشین پلیسی که موران دیده ساختگی و بخشی از نقشه‌ی مک‌گورن بود. در آن روز چهار نفر وارد پارکینگ شدند، دو نفر یونیفورم پلیس و دو نفر لباس شخصی پوشیده بودند؛ نقشه به خوبی اجرا شد.

قتل‌عام روز سنت ولنتاین به عنوان نقطه عطفی برای مبارزه با گانگسترها در شیکاگو شناخته شده است. در آن زمان ویلیام راسل رئیس پلیس شهر اظهار داشت‌ «ناقوس مبارزه با گانگستری را در شیکاگو به صدا درمی‌آوریم.»

۴- دزدیده شدن لیندبرگ کوچولو، ۱ مارس ۱۹۳۲

تکان‌دهنده‌ترین جنایات در تاریخ امریکا

دزدیدن شدن چارلز لیندبرگ ۲۰ ماهه یکی از مرموزترین جنایات قرن بیستم بود.

در سال ۱۹۲۷، لیندبرگ اولین کسی بود که مسیر نیویورک تا پاریس را با یک هواپیمای تک موتوره از فراز اقیانوس اطلس بدون توقف پیموده بود و پس از آن جایزه ۲۵۰۰۰ دلاری اُرتیگ (Orteig Prize) لژیون دونور فرانسه و مدال افتخار امریکا را دریافت کرد. همه او را به عنوان قهرمان امریکا می‌شناختند.

به همین دلیل هنگامی که در سال ۱۹۳۲ پسر کوچکش دزدیده شد، این مسئله بازتاب گسترده‌ای پیدا کرد. کودک از تخت خود در طبقه‌ی دوم خانه در نیوجرسی ربوده شد و در آنجا یادداشتی قرار داشت که آدم‌ربایان خواستار ۵۰۰۰۰ دلار بودند؛ خانواده‌ی لیندبرگ بلافاصله با پلیس تماس گرفتند.

چند روز بعد، آدم‌ربایان در یادداشت جدیدی، ۲۰۰۰۰ دلار درخواست کردند. اتفاقات بعدی بسیار عجیب بودند برای مثال یک معلم بازنشسته داوطلب شد دو بار با آدم‌ربایان کذایی ملاقات و مذاکره کند. در دومین ملاقات، این معلم پول را به آدم‌رباها تحویل داده و یادداشتی از آن‌ها گرفت که در آن گفته شده بود می‌توانند بچه را در قایقی در سواحل تاکستان مارتا پیدا کنند.

اما بچه آنجا نبود.

دو ماه پس از آدم‌ربایی جسد بچه در جنگلی در نزدیکی خانه‌ی لیندبرگ در نیوجرسی پیدا شد. نیویورک تایمز گزارش کرد «به احتمال زیاد او در شب آدم‌ربایی کشته شده است». سپس اف.‌بی‌.آی شروع به بررسی موضوع کرد و در ۱۹ سپتامبر ۱۹۳۴ برونو ریچارد هاپتمن را دستگیر کرد. این مرد آلمانی ۱۳۷۵۰ دلار از پول باج را در پارکینگ خانه‌اش پنهان کرده بود. او به اتهام اخاذی و سپس قتل و آدم‌ربایی تحت تعقیب قرار گرفت. محاکمه‌اش در ژانویه‌ی ۱۹۳۵ شروع شد و در ۱۳ فوریه هیئت منصفه او را گناهکار اعلام کردند. در ۳ آوریل ۱۹۳۶ با صندلی الکتریکی اعدام شد.

نظرات گوناگونی درباره‌ی این آدم‌ربایی وجود دارد از جمله دست داشتن پرستار بچه یا معلم بازنشسته در این جنایت. بعضی نیز معتقدند به دلیل موقعیت و شهرت لیندبرگ، هاپتمن عادلانه محاکمه‌ نشد.

۵- ترور پرزیدنت جان اف کندی، ۲۲ نوامبر ۱۹

تکان‌دهنده‌ترین جنایات در تاریخ امریکا

ترور پرزیدنت کندی احتمالا یکی از معروف‌ترین و جنجال‌برانگیزترین جنایات تاریخ امریکا است.

کمیسیون وارن که مسئول تحقیق درباره‌ی این جنایت بود متوجه شد یک سرباز نیروی‌دریایی به نام لی هاروی اسوالد ۲۴ ساله، به تنهایی از طبقه‌ ششم انبار کتاب تگزاس در دالاس به کندی شلیک کرده است. اما از نظر بسیاری از منتقدان یافته‌های کمیسیون وارن، شبهات و سوالات بیش‌تری درباره‌ی این ماجرا ایجاد کرد.

اسوالد از کودکی با مادرش در نیواورلئان زندگی می‌کرد، در جوانی شیفته‌ی کمونیسم شد و تلاش کرد در مسکو زندگی کند اما به او حق اقامت در آنجا داده نشد. بعد از شلیک به کندی، اسوالد از ساختمان فرار کرد و یک پلیس را در مسیر خود به قتل رساند. هنگامی که سرانجام دستگیر شد جمله‌ی معروف خود «من فقط یک طعمه‌ام» را گفت.

این جمله‌ی او به همراه قتلش توسط جک روبی که صاحب یک کاباره‌ی محلی بود، نظریه‌های بی‌شماری درباره‌ی گناه‌کار بودن او مطرح کرد. چطور اسوالد این حمله را برنامه‌ریزی کرد؟  آیا او برای دولت کوبا کار می‌کرد؟ یا روس‌ها؟

امریکا یکی از جوان‌ترین و محبوب‌ترین رؤسای جمهورش را از دست داد و با مرگ اسوالد شاید معمای قتل او هیچگاه حل نشود.

۶- چارلز منسن و «خانواده‌اش»، اواخر دهه‌ی ۱۹۶۰

تکان‌دهنده‌ترین جنایات در تاریخ امریکا

در آگوست ۱۹۶۹، شرون تیت، همسر باردار رومن پولانسکی در خانه‌اش همراه با چهار نفر دیگر به قتل رسید. او توسط افراد «خانواده‌ی منسن» که از دستورات منسن پیروی می‌کردند، کشته شد.

منسن در ۸ آگوست ۱۹۶۹ به افرادش دستور داده بود همه‌ی افرادی را که در خانه‌ای که در گذشته ملچر در آن زندگی می‌کرده، به قتل برسانند (منسن و تری ملچر، تهیه‌کننده، دوست بودند). منسن ۴ نفر از افرادش را به آنجا فرستاد تا ۵ نفر ازجمله تیت را بکشند. همچنین منسن چند روز قبل از آن به یکی از پیروانش دستور داده بود فرد دیگری را بکشد.

در سال ۱۹۷۱ منسن به دلیل ارتکاب به قتل ۷ نفر گناهکار شناخته و محکوم به مرگ شد، اما هنگامی که کالیفرنیا در سال ۱۹۷۲ مجازات اعدام را تعلیق کرد، مجازات منسن نیز به طور خودکار به حبس ابد تغییر کرد. اگرچه شش سال بعد مجددا ایالت کالیفرنیا مجازات مرگ را تصویب کرد اما این مسئله بر حکم منسن تاثیر نداشت.

۷- ترور مارتین لوتر کینگ جونیور، ۴ آوریل ۱۹۶۸

تکان‌دهنده‌ترین جنایات در تاریخ امریکا

حتی در اوایل زندگی کینگ کاملا واضح بود او دارای توانایی مبارزه برای حقوق مساوی است. کینگ در ۱۹۲۹ در آتلانتا به دنیا آمد و از آن زمان شاهد نابرابری‌ها در امریکای جنوبی تحت سلطه‌ی قوانین سرکوب‌گرایانه‌‌ی جیم کرو بود.

برخلاف سایر رهبران حقوق مدنی آن زمان، کینگ در جنبش خود روش بدون خشونت گاندی را به کار برد. او صراحتا نابرابری نژادی و جنگ ویتنام را مورد انتقاد قرار می‌داد و این امر باعث شد بسیاری به او احترام بگذارند و از طرف دیگر با تهدیدات بسیاری نیز روبرو شد. اما این تهدیدات مانع رفتن او به واشنگتن دی.سی  و انجام سخنرانی معروفش «من رویایی دارم» نشدند.

اما در حالی که کینگ مردم را وارد عصر جدیدی از برابری و مساوات می‌کرد جنایتکاری به نام جیمز ارل ری از زندان فرار کرد. در ۴ آوریل ۱۹۶۸، هنگامی که کینگ در بالکن اتاقش در هتلی در ممفیس ایستاده بود به او شلیک شد و از گردن و چانه‌ی او گذشت. یک ساعت بعد اعلام شد کینگ کشته شده است.

سرانجام ری دستگیر و به قتل اعتراف کرد. بعدها او ادعا کرد مردی به نام رائول مغز متفکر این جنایت بوده است. گذشته‌ی ری و اشاره‌ی او به فردی به نام رائول باعث طرح سوالات بیشماری شد.

۸- دزدی از هتل واترگیت، ۱۷ ژوئن ۱۹۷۲

تکان‌دهنده‌ترین جنایات در تاریخ امریکا

هتل واترگیت پیش از این اتفاق در ۱۷ ژوئن ۱۹۷۲، هتل شناخته‌شده‌ای در واشنگتن دی.سی نبود، در آن روز ۵ مرد که سعی کرده بودند به دفتر کمیسیون ملی حزب دموکرات وارد شوند، کمی پس از حادثه دستگیر شدند.

حزب دموکرات در حال اجرای برنامه‌های کاندیدش جورج مک گاورن در مقابل رقیبش ریچارد نیکسون بود. گاورن در انتخابات شکست خورد اما رسوایی واترگیت و پوشش نتایج آن در دو سال بعد باعث بدنامی دولت نیکسون شد.

دو گزارشگر رونامه‌ی واشنگتن پست مدارک مربوط به دستگیری ۵ متهم و مقامات بالاتر را پیگیری کردند. در ۹ آگوست ۱۹۷۴ واشنگتن پست که این مسئله را دنبال می‌کرد، در مقاله‌ای در صفحه‌ی اولش نوشت «ریچارد میلهوس نیسکون شب گذشته اعلام کرد ظهر امروز به عنوان سی و هفتمین رئیس جمهور ایالات متحده استعفا خواهد داد.»

نیکسون اظهار داشت‌ «عمیقا متاسفم برای صدمات و اتفاقاتی که منجر به این تصمیم شد.» جرالد فورد معاون پرزیدنت نیکسون، جرائم او را عفو کرد، اما شهرت نیکسون به شدت خدشه‌دار شد.

۹- مرگ سید و نانسی، ۱۲ اکتبر ۱۹۷۸

تکان‌دهنده‌ترین جنایات در تاریخ امریکا

یکی از معروف‌ترین داستان‌های غم‌انگیز و عاشقانه‌ی عصر حاضر با قتل خونینی در هتل چلسی نیویورک پایان یافت. جان سیمون ریچی، معروف به سید ویشس، عضو گروه بانفوذ بریتانیایی پانک‌راک به نام Sex Pistols بود. نانسی اسپانگن به گفته‌ی مادرش «بچه‌ای بود که تقریبا از زمان تولدش مشکل داشت». او منزل والدینش را در پنسیلوانیا ترک کرد و سرانجام به بریتانیا جایی که امیدوارد بود وارد صحنه‌ی پانک شود، رفت.

سید و نانسی همدیگر را ملاقات کرده و خیلی زود نامزد شدند. گروه Sex Pistols بعد از یک تور در امریکا در سال ۱۹۷۸ منحل شد، اعتیاد سید و نانسی به هروئین بیش‌تر شد و ریچی رفتار تند و خشونت‌آمیزی با نانسی داشت.

سرانجام در ۱۲ اکتبر پلیس وارد اتاق آن‌ها در هتل چلسی شد و با جسد نانسی در حالی که در شکمش چاقو فرو رفته بود، روبرو شد.

ریچی که سرگردان در سالن پیدا شد به اتهام قتل نانسی دستگیر شد اما روز بعد با وثیقه آزاد شد. اما مجددا در دسامبر هنگامی که به یک موسیقیدان دیگر حمله کرده بود، به زندان بازگشت و باز با وثیقه آزاد شد. کمتر از یک روز بعد از آزادی‌اش به دلیل مصرف بیش از حد هروئین درگذشت.

۱۰- دزدی موزه گاردنر ، ۱۸ مارس ۱۹۹۰

تکان‌دهنده‌ترین جنایات در تاریخ امریکا

در ۱۸ مارس ۱۹۹۰ بزرگترین دزدی سرقت اموال خصوصی در تاریخ امریکا رخ داد.

هنگامی که اهالی بوستون سرگرم مراسم روز سنت پاتریک بودند، دو مرد که یونیفورم پلیس به تن داشتند نگهبانان موزه‌ی ایزابلا استوارت گاردنر را متقاعد  کردند به آن‌ها اجازه دهند وارد موزه شوند، سپس دست و پای نگهبانان را بستند و ۱۳ اثر هنری از جمله یک اثر ورنر، یک اثر مانت، پنج اثر دگا و ۳ اثر رامبراند را ربودند.

این آثار بیش از ۳۰۰ میلیون دلار ارزش دارند. اگرچه تحقیقات گسترده‌ای صورت گرفت اما سارقان هرگز دستگیر نشدند و هیچ کدام از آثار نیز تاکنون پیدا نشده‌اند. موزه‌ی گاردند ۵ میلیون دلار برای اطلاعاتی که منجر به پیدا شدن نقاشی‌ها شود، پرداخت می‌کند.

۱۱- قتل نیکول براون سیمپسون و رونالد گولدمن، ۱۲ ژوئن ۱۹۹۴

تکان‌دهنده‌ترین جنایات در تاریخ امریکا

اورنتال جیمز سیمپسون معروف به اُ.جی یکی از بهترین بازیکنان فوتبال امریکا بود. هنگامی که در سال ۱۹۹۲ همسر سابق سیمپسون به همراه یکی از دوستانش به طرز وحشیانه‌ای در یکی از محلات گران قیمت بنتوود در لس‌آنجلس کشته شدند. در ابتدا بسیاری از مردم با او همدردی کردند.

اما پلیس به سرعت بازجویی از سیمپسون را شروع کرد. کارآگاهان در صحنه‌ی جنایت یک دستکش خونی و ردپای خونی پیدا کرده بودند. جستجوی خانه‌ی سیمپسون منجر به کشف لکه‌های خون در ماشین، جوراب و ماشین او شد.

پلیس از سیمپسون خواست خود را به پلیس تسلیم کند اما او در هیچ جایی پیدا نشد. در یک تعقیب و گریز که به صورت مستقیم از تلویزیون پخش شد، پلیس سیمپسون را تا خانه‌اش تعقیب و سرانجام او تسلیم پلیس شد. شش ماه بعد، یکی از محاکمه‌هایی رخ داد که می‌توان آن را «محاکمه‌ی قرن نامید». در طی ۴ ساعت، هیئت منصفه سیمپسون را بی‌گناه اعلام کرد. تا امروز این جنایت یکی از معروف‌ترین جنایات تاریخ امریکا بوده است.

۱۲- بمب‌گذاری شهر اوکلاهاما، ۱۹ آوریل ۱۹۹۵

تکان‌دهنده‌ترین جنایات در تاریخ امریکا

۱۹ آوریل برای امریکا تاریخ مهمی است. ۱۹ آوریل ۱۷۷۵، «انفجاری در سراسر دنیا شنیده شد»، در آن روز جنگ انقلابی در ماساچوست آغاز شد.

در ۱۹ آوریل ۱۹۹۳، ماموران فدرال به کمپ فرقه‌ی داودیان در واکو (Waco) تگزاس یورش برده و با به آتش کشیدن آنجا جان بیش از ۷۰ نفر را گرفتند.

در ۱۹ آوریل ۱۹۹۵، یکی از سربازان سابق ارتش ایالات متحده به نام تیموتی مک‌وی سوار یک کامیون با ۲ ۱/۲ تن از مواد منفجره دست ساز به ساختمان فدرال آلفرد پی. مورا رفت و با منفجر کردن آنجا ۱۶۸ را کشته و ۸۰۰ نفر را زخمی کرد. مک‌وی برای انتقام به قتل‌عام فرقه‌ی داودیان در واکو تگزاس این کار را انجام داد و معتقد بود عاملان این جنایت در ساختماس فدرال هستند.

او ۱۶ کودک را مرکز نگهداری کودکان و بیش از ۱۵۰ نفر دیگر را به قتل رساند. او در ۱۱ ژوئن ۲۰۰۱ اعدام شد.

۱۳- قتل لاسی پترسون، ۲۴ دسامبر ۲۰۰۲

تکان‌دهنده‌ترین جنایات در تاریخ امریکا

لاسی پترسون درست قبل از کریسمس سال ۲۰۰۲ به قتل رسید. در هنگام قتل او ۸ ماهه فرزند اولش را باردار بود.

همسرش اسکات پترسون در شب کریسمس گم شدن او را گزارش کرد و گفت آخرین بار صبح آن روز هنگامی که برای ماهیگیری بیرون می‌رفته، او را دیده است. از همان ابتدا پلیس متوجه شد مسئله‌ی عجیبی در بازجویی‌ها وجود دارد. چند روز بعد زنی به نام آمبر فری، با پلیس تماس گرفت و گفت یک ماه است با پترسون آشنا شده و با تحقیقات بیش‌تر پلیس متوجه شد پترسون همسرش را بیمه‌ی عمر ۲۵۰۰۰۰ دلاری کرده بود.

در آوریل جسد نوزاد کوچکی در خلیج سانفرانسیسکو پیدا شد و روز بعد در فاصله‌ای کمتر از ۵ مایل از جایی که پترسون ماهیگیری می‌کرد جسد زنی پیدا شد. چند روز بعد پلیس او را در حالی که ۱۵۰۰۰ دلار به همراه داشت در سن‌دیگو دستگیر کرد.

بعد از تشخیص هویت اجساد، پترسون متهم به قتل همسر و فرزندش شد. بعد از ماه‌ها تحقیق و ۵ ماه محاکمه، پترسون محکوم به اعدام شد و اکنون دز زندان ایالتی سنت کوینتین کالیفرنیا منتظر اعدام است. او هنوز ادعا می‌کند بی‌گناه است.

منبع: Business Insider

کانال تلگرام تخفیفان