در چند سال اول زندگی کودکان همه چیز برای آن‌ها تازگی دارد و  تمام مدت در حال یادگیری هستند. آن‌ها باید یاد بگیرند چطور بدنشان را تکان دهند، چطور از اشیاء استفاده کنند و چطور زبان را بفهمند و از آن استفاده کنند. این فرآیند یادگیری خسته کننده است. در این بخش ۱۵ واقعیت درباره‌ی فرآیند یادگیری نوزادان و آنچه در مغزشان می‌گذرد را شرح می‌دهیم. با مجله تخفیفان تا انتهای این مطلب همراه باشید.

۱- از دوران جنینی شروع به یادگیری می‌کنند.

بخشی از مغز نوزادان که مسئول پردازش صدا است در طول سه ماهه سوم بارداری شروع به کار می‌کند و نوزادان بعد از تولد آنچه را که در دوران جنینی شنیده‌اند به یاد دارند. برای مثال یک پژوهش نشان می‌دهد نوزادان سوئیسی ۳۰ ساعت بعد از تولد می‌توانند بین مصوت‌های سوئیسی و مصوت‌های ناآشنای زبان‌های دیگر تمایز قائل شوند. یک پژوهش دیگر نشان می‌دهد هنگامی که مادران باردار به یک موسیقی با کلمات ساختگی گوش می‌کنند، نوزادان بعد از تولد آن کلمه و مشتقات آن را تشخیص می‌دهند.

۲- دو روز بعد از تولد مانند بزرگسالان شروع به پردازش زبان می‌کنند.

نوزادان تنها چند روز پس از تولد، مانند بزرگسالان از مهارت‌های پردازش زبان استفاده می‌کنند. افراد هجا‌های آغازی و انتهایی کلمات را به وضوح به یاد می‌‍سپارند و به آن‌ها با دقت بیش‌تری گوش می‌کنند زیرا آن‌ها اغلب زمان فعل یا جمع و مفرد بودن اسم را مشخص می‌کنند. یافته‌های تحقیقی در سال ۲۰۱۵ نشان می‌دهد کودکان پیش از آن که بتوانند صحبت کنند -در روز اول پس از تولد- از این ویژگی استفاده می‌کنند و حتی هنگامی که بین یک هجاها یا یک ناپیوستگی کوچک در صدا که ممکن است نشاندهنده‌ی یک کلمه متفاوت یا دو کلمه جدا باشد، ۲۵ میلیون ثانیه فاصله باشد، باز هم بین آن‌ها تفاوت قائل می‌شوند.

۳- تکان دادن زبانشان به شنوایی آن‌ها کمک می‌کند.

یافته‌های یک تحقیق بر روی کودکان ۶ ماهه نشان می‌دهد، کودکان برای تفاوت قائل شدن بین صداها باید زبانشان را تکان دهند. روانشناسان و متخصصان شنوایی سنجی متوجه شدند هنگامی که پستانک مانع حرکت زبان نوزادان می‌شد، آن‌ها قادر نبودند بین دو صدای متفاوت تفاوت قائل شوند.

۴- تقلید مهم است.

هنگامی که نوزادان می‌بینند بزرگسالان از یک عضو خاص بدنشان چطور استفاده می‌کنند، بخشی از مغزشان که با آن حرکت خاص ارتباط دارد شروع به فعالیت می‌کند. مطالعه‌ای بر روی کودکان ۱۴ ماهه نشان داد هنگامی که آن‌ها یک بزرگسال را می‌بینند به یک اسباب بازی دست یا پا می‌زند، آن بخش از مغز کودک که با حرکت دست یا پا ارتباط دارد فعال می‌شود. این حرکت عصبی ممکن است به کودکان در یادگیری و تقلید حرکات بزرگسالان و انجام آن حرکت توسط خودشان کمک کند.

۵- تماس به آن‌ها در درک کلمات کمک می‌کند.

یافته‌های مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۴ توسط دانشگاه پوردو (Purdue University) نشان می‌دهد کودکان بین تماس و صداهایی که در زمان تماس می‌شنوند، ارتباط برقرار می‌کنند. هر وقت محقق کلمه‌ی بی‌معنی «دوبیتا» را می‌گفت همزمان زانوی نوزاد را لمس می‌کرد. یک بار دیگر هنگام گفتن کلمه‌ی بی‌معنی« لِپوگا» آرنج کودک لمس شد. نتایج این مطالعه نشان داد نوزادان کلمه‌ی«دوبیتا» را که با تماس یاد گرفته یودند از میان زنجیره‌ای از کلمات تشخیص دادند و نشاندهنده‌ی این نکته است که تماس به یادگیری آن‌ها کمک می‌کند.

۶- مهارت‌های اجتماعی به آن‌ها کمک می‌کند زبان‌های جدیدی کسب کنند.

مطالعات متعدد نشان داده‌اند تعامل اجتماعی برای کسب زبان اولیه‌ی کودکان بسیار مهم است. یک مطالعه بر کودکان ۱۰ماهه‌ای که اسپانیایی یاد می‌گرفتند، نشان داد هنگامی که کودکان مربی‌شان و اسباب‌بازی که با دقت نگه داشته بود را دنبال می‌کردند، پاسخ مغزشان به این واکنش تقویت می‌شود. به عبارت دیگر، تعامل اجتماعی آن‌ها، توانایی یادگیری درس‌ها را برای آن‌ها افزایش می‌داد. تحقیق دیگری نشان داد یادگیری کودکان از طریق تعامل با انسان‌ها بهتر و بیش‌تر است نسبت به یادگیری از طریق ویدئو یا ضبط صوت.

۷- خیلی زود موسیقی یاد می‌گیرند.

‍۱۵ واقعیت دوست‌داشتنی درباره یادگیری نوزادان

کودکان قبل از یادگیری زبان، صداهایی به کار می‌برند که مانند موسیقی تکراری و ریتمیک است. روانشناسان در سال ۲۰۱۲ در مجله‌ی مرزها در روانشناسی (Frontiers in Psychology) شرح دادند «در حالی که موسیقی و زبان ممکن است به لحاظ شناختی و عصبی در بزرگسالان متمایز باشند ما تصور می‌کنیم از دیدگاه یک کودک، زبان زیر مجموعه‌ای از موسیقی است». نویسندگان این مقاله تصور می‌کنند درک کودک از موسیقی به موازات کسب اولیه‌ی زبان در آن‌ها اتفاق می‌افتد و این مسئله به درک ما از پیشرفت انسان کمک می‌کند.

۸- موسیقی برای ارتباط برقرار کردن به آن‌ها کمک می‌کند.

در سال ۲۰۱۲ مطالعه‌ای بر روی کودکان یک ساله نشان داد کلاس‌های وسیقیِ تعاملی، منجر به ارتباط برقرار کردن بهتر در آن‌ها می‌شود. کودکان در کلاس‌های موسیقی به سرعت یاد گرفتند با والدینشان آواز بخوانند و ساز‌های ضربتی اجرا کنند. این کودکان در مقایسه یا یک گروه کنترل شده، نشان دادند نسبت به سازهای موسیقی و نت‌ها حساسیت بیش‌تری دارند و زودتر مهارت‌های ارتباطی مانند دست تکان دادن برای خداحافظی یا اشاره به شی که می‌خواهند را یاد گرفتند.

۹- خندیدن به آن‌ها کمک می‌کند.

‍۱۵ واقعیت دوست‌داشتنی درباره یادگیری نوزادان

تقریبا در ۱۸ ماهگی کودکان حس خنده و شوخ‌طبعی دارند. یک مطالعه‌ی جدید نشان داده خندیدن به کودکان در یادگیری وظایف جدید کمک می‌کند. در این تحقیق به ۵۳ کودک یاد داده شد یک اردک اسباب بازی را با یک شن‌کش مقوایی درست کنند. کودکانی که در مقابل تلاش محقق برای درست کردن اردک می‌خندید نسبت به یک گروه کنترل شده، در انجام این کار بهتر عمل کردند. تقریبا ۹۵ درصد کودکانی که خندیدند با موفقیت توانستند این کار را انجام دهند.

۱۰- تعجب مهم است.

‍۱۵ واقعیت دوست‌داشتنی درباره یادگیری نوزادان

به تازگی یک مطالعه نشان داده هنگامی که کودکان تعجب می‌کنند، بهتر یاد می‌گیرند. هنگامی که اشیاء به شیوه‌ای غیرمعمول عمل کنند مثلا هنگامی که به نظر می‌رسد یک توپ از دیوار گذشته است، کودکان ۱۱ ماهه توجه بیش‌تری نشان می‌دادند و تلاش می‌کردند بیش‌تر یاد بگیرند. آن‌ها به توپ دست می‌زدند و سعی می‌کردند استحکام آن را بسنجند و به این طریق درباره‌ی دنیا چیزهای بیش‌تری یاد می‌گیرند. هنگامی که توپ به روش معمولی و قابل پیش‌بینی عمل کند آن‌ها به توپ توجه نمی‌کنند و سعی نمی‌کنند چیزی یاد بگیرند.

۱۱- مغز آن‌ها با انتظارات شکل می‌گیرد.

نوزادان خیلی زود یاد می‌گیرند با توجه به تجارب قبلی خود مسائل را پیش‌بینی کنند. مطالعه‌ای بر روی کودکان ۷-۵ ماهه نشان داد بخشی از مغز که به محرک‌های دیداری پاسخ می‌دهد، به انتظار دیدن اشیا نیز پاسخ می‌دهد. محققان به گروهی از کودکان الگویی از تصاویر و صداها را نشان دادند –صدای جغجغه یا بوق به همراه یک صورت خندان سرخ- هنگامی که تصاویر را نشان ندادند و فقط صدا وجود داشت، بخشی از مغز کودکان که مسئول پاسخ دیداری است هنوز فعال بود.

۱۲- خوابیدن ضروری است.

اگر کودکان ساعات خواب کافی نداشته باشند احتمالا آنچه را که یاد می‌گیرند فراموش می‌کنند. نوزدادن در سال اول زندگی دائما در حال یادگیری هستند و همچنین دائما می‌خوابند، آن‌ها به ندرت چهار ساعت مداوم بیدار هستند. در یک آزمایش  محققان به کودکان یاد دادند چطور یک عروسک خیمه‌شب‌بازی را جا به جا کنند و یک زنگوله‌ی مخفی را پیدا کنند، کودکانی که بلافاصله بعد از یادگیری خوابیدند، در به یاد آرودن این یادگیری بهتر عمل کردند. این یافته‌ها با نتایج تحقیقاتی که نشان می‌دهند هنگامی که بزرگسالان می‌خوابند حافظه‌شان بهتر عمل می‌کند، ارتباط دارد.

۱۳- می‌توانند از حیوانات یاد بگیرند.

‍۱۵ واقعیت دوست‌داشتنی درباره یادگیری نوزادان

فکر می‌کنید نوزادتان تنها به شما توجه و گوش می‌کند؟ یک تحقیق در سال ۲۰۱۳ نشان می‌دهد نوزادان از صداهای میمون لمور نیز یاد می‌گیرند. در این تحقیق در حالی که به کودکان ۳ ماهه تصاویری از دایناسورها نشان داده می‌شد صداهایی مثل صدای فریاد میمون‌های لمور و صدای انسان به صورت معکوس پخش می‌شد. آزمایشات قبلی نشان داده بودند هنگامی که صدای صحبت کردن انسان پخش می‌شود نوزادان دسته‌بندی دایناسورها را بهتر یاد می‌گیرند؛ اما صدایی که به صورت معکوس پخش شود به یادگیری نوزادان کمک نمی‌کند. با این حال صدای جیغ و فریاد میمون‌های لمور، اگرچه نوزادان زبان آن‌ها را نمی‌فهمند فرآیند یادگیری را در نوزادان تحریک می‌کند.

۱۴- قبل از تولد یاد می‌گیرند بعضی از طعم‌ها و بو‌ها را دوست داشته باشند.

حواس نوزادان پیش از تولد شروع به کار می‌کند و آن‌ها از دوران جنینی یاد می‌گیرند از بعضی مزه‌ها و بو‌ها لذت می‌برند. یک پژوهش نشان می‌دهد که مادرانی که در سه ماهه آخر بارداریشان آب هویج می‌نوشند کودکانشان از طعم هویج لذت بیش‌تری می‌برند نسبت به کودکانی که در دوران جنینی و شیردهی در معرض طعم هویج قرار نگرفته‌اند. یک تحقیق دیگر نشان می‌دهد نوزادانی که مادرانشان در طی بارداری انیسون (گیاهی با طعمی مثل شیرین بیان) مصرف می‌کنند بلافاصله پس از تولد و در روز چهارم تولد، بوی آن را ترجیح می‌دادند. اما کودکان در گروه کنترل شده یا به این بو تنفر نشان داده یا واکنشی نشان نمی دادند.

۱۵- برای آن‌چه یاد می‌گیرند محدودیت‌هایی وجود دارد.

در حالی که توانایی نوزادان برای کسب اطلاعات جدید فوق‌العاده است، آن‌ها نمی‌توانند معجزه کنند. بعضی موسسات آموزشی ادعا می‌کنند می‌توانند به کودکان ۳ ماهه خواندن و نوشتن بیاموزند، اما تحقیقی در سال ۲۰۱۴ بر روی نوزادان و والدینشان نشان داد دی.وی.دی‌ها و دیگر وسایل آموزشی که برای کودکان زیر ۱۸ ماه تولید می‌شوند در افزایش توانایی خواندن آن‌ها تاثیری ندارند. اما این وسایل آموزشی به گونه‌ای عمل می‌کنند که والدین تصور می‌کنند کودکشان در حال یادگیری است.

منبع: MSN

کانال تلگرام تخفیفان