اسکار وایلد در جایی چنین گفته است که: «هیچ وقت عاشق کسی که با شما مثل یک انسان پیش پا افتاده و معمولی رفتار می‌کند، نشوید.»

وقتی جوان بودم این موعظه‌های اسکار وایلد را گوش نمی‌دادم در حقیقت به حرف هیچ‌کس گوش نمی‌دادم و عاشق افراد اشتباهی می‌شدم. افرادی که با من به درستی رفتار نمی‌کردند و من هم برایم مهم نبود چون عاشق آن‌ها می‌شدم.

در گذر زمان همان‌طور که سنم بالاتر رفت و عاقل‌تر شدم، احترام و رفتار درست طرف مقابل هم برایم مهم‌تر شد و در انتخاب‌هایم دقیق‌تر شدم و سخت‌گیری بیش‌تری در پیدا کردن فرد مورد علاقه‌ام به کار ‌بردم. این موضوع باعث شد مسائل پیچیده‌تر و انتخاب سخت‌تر شود که البته چیز چندان بدی هم نبود.

همه فکر می‌کنند این موضوع که عاشق شدن در سنین بالاتر سخت‌تر است، یک مشکل است ولی در این‌جا چند دلیل می‌آوریم که نشان می‌دهند این موضوع چندان هم بد نیست. با مجله تخفیفان همراه باشید.

۱- خودتان را دوست دارید.

در گذر زمان همان‌طور که بزرگ می‌شویم و مشکلات زندگی را پشت سر می‌گذاریم، متوجه می‌شویم که برای قرار گرفتن در راه درست و زندگی مثبت باید خودمان را دوست داشته باشیم.

دوست داشتن خود باعث می‌شود تا خودمان را در اولویت قرار دهیم که این یک موضوع خوب است. البته بدیهی است که همه باید برای دیگران هم ارزش و احترام قائل شوند و حتی برای آن‌ها فداکاری کنند ولی این‌کار بدون در نظر گرفتن خودمان امکان پذیر نیست.

خیلی از مردم از کسانی که فقط متوجه خودشان هستند خجالت می‌کشند و دور می‌شوند. شما باید از این افراد دوری کنید.

باید به دنبال کسی باشید که قدر شما را بداند و این توانایی شما را که خودتان را در اولویت قرار می‌دهید، تحسین کند. گرچه این کار زمان‌بر است ولی انتخاب‌های شما را محدود می‌کند و از تلف کردن وقت با آدم اشتباهی جلوگیری می‌کند.

۲- یک زندگی کامل دارید.

اگر برای مدت طولانی مجرد بوده‌اید، احتمالا زندگی خود را با سایر مسائل مفید پر کرده‌اید. خوش‌گذرانی، ورزش، تعطیلات و سفر، دیدار خانواده و پیشرفت‌های کاری تمام وقت شما را پر می‌کند.

حتی ممکن است از رابطه‌های قبلی خود فرزندی داشته باشید که خود وقت و انرژی زیادی می‌گیرد. زندگی شما پر از مسائل مختلف است و وقت کمی برای ملاقات یک فرد جدید و عاشق شدن دارید. باید بدانید که داشتن این چنین زندگی پرباری فوق‌العاده است. کنترل زندگی شما دست خودتان است و اگر بخواهید با کسی آشنا شوید، می‌توانید برنامه ریزی کنید و اولویت‌های خود را جابه‌جا کنید و هر قدر دوست دارید برای یک فرد دیگر زمان بگذارید.

۳- از خودتان محافظت می‌کنید.

هر کدام از ما حداقل یک‌بار شکست عاطفی را تجربه کرده‌ایم و از طرف کسی دوستش می‌داشتیم ضربه خورده‌ایم. بهبود این زخم‌های احساسی زمان‌بر و طاقت فرساست و طبیعی است که می‌خواهیم تا جای ممکن دوباره خود را در این موقعیت آسیب پذیری قرار ندهیم. محافظت از خود ذاتا یک خصیصه بد نیست بلکه برعکس، نشانگر هوشمندی است. ما فقط نمی‌خواهیم با عجله وارد رابطه‌ای شویم که ممکن است دوباره در آن از نظر روحی آزار ببینیم. کسی که از خود محافظت می‌کند، در مورد انسان‌هایی که وارد زندگیش می‌شوند سخت‌گیر است. هر قدر بیش‌تر مواظب خود باشیم کم‌تر احتمال دارد تا عاشق یک انسان بازنده و نادرست شویم.

۴- از آزادی عمل خود لذت می‌برید.

این‌که اختیار زمان و عمل انسان دست خودش باشد بسیار لذت بخش است. در زمانی که تنها هستید، چه یک آخر هفته باشد چه یک شب کنار شومینه، در حقیقت به پیشرفت روان و شناخت خود کمک می‌کنید.

این موضوع بسیار مفید است و به ما کمک می‌کند تا انسان بهتری باشیم. گرچه هر انسانی در زندگی به همراه و همدل نیاز دارد ولی لازم نیست همه فضا و وقت خود را با آن‌ها تقسیم کنیم.

این موضوع بسیار قابل احترام است و هر کسی که برای تنهایی خود ارزش قائل باشد حاضر است تا به تنهایی شما هم احترام بگذارد و به شما فضا بدهد. اگر چنین فردی را پیدا کردید بدانید که در راه درست قرار دارید.

۵- وقت خود را برای احمق‌ها هدر نمی‌دهید.

در گذر زمان یاد گرفته‌اید که بعضی افراد فقط وقت شما را تلف می‌کنند و رابطه احساسی با آن‌ها هیچ نتیجه مثبتی ندارد. بر اساس تجربه این انسان‌ها را زود می‌شناسید و خیلی سریع آن‌ها را از زندگی خود حذف می‌کنید.

این موضوع خیلی خوب و شگفت انگیز است. عقل و خرد یک هدیه الهی است و راه شما را برای پیدا کردن همسر ایده‌آل خود در زندگی، از احمق‌ها پاک می‌کند.

۶- استقلال دارید.

وقتی تنها هستید یاد می‌گیرید که از خود محافظت کنید. چون کار می‌کنید استقلال مالی دارید و به عنوان یک همدم و همدل دوستان خوب و خانواده خود را دارید. زمانی می‌رسد که می‌فهمید نیازی به آشنایی با کسی ندارید و به تنهایی هم زندگی خوبی دارید. در این زمان دیگر انتخاب با خودتان است و می‌توانید هرطور که دوست دارید زندگی کنید. می‌توانید تنها باشید یا اگر واقعا دوست دارید می‌توانید عاشق شوید.

۷- یک رابطه پر معنی می‌خواهید.

چرا عاشق شدن در سنین بالاتر مشکل‌تر استهمان‌طور که سن ما بالا می‌رود دنبال رابطه‌ای می‌گردیم که پر معنی و با ارزش باشد. می‌خواهیم از نظر احساسی با فرد مقابل خود در یک جایگاه باشیم. می‌خواهیم با هم تفاهم داشته باشیم و همانقدر که از نظر فیزیکی به هم جذب می‌شویم از نظر احساسی هم قدر یکدیگر را بدانیم.

دیگر رابطه‌های سطحی برایمان کافی نیستند و نمی‌خواهیم با اولین کسی که می‌بینیم دوست شویم و امیدوار باشیم که همه چیز خوب پیش برود. مثل یک فرد عاقل و بالغ، چیز بیش‌تری می‌خواهیم.

تجربه و خرد دو دارایی ارزشمند هستند که در عاشق شدن بسیار به کار می‌آیند.

درست است که عاشق شدن با بالا رفتن سن سخت‌تر می‌شود ولی آیا واقعا رابطه‌هایی که در جوانی داشته‌ایم عشق بوده‌اند یا فقط یک شیفتگی سطحی؟ وقتی سن بالاتر می‌رود عاشق شدن سخت می‌شود زیرا انسان دنبال عشق واقعی می‌گردد، که هر چند زمان‌بر است ولی ماندگار‌تر و پر ارزش‌تر است.

به همین خاطر عجله نکنید، زمان بگذارید و دنبال عشق واقعی زندگی خود بگردید. حداقل می‌دانید که وقتی او را پیدا کنید، برای همیشه با خوشی پیش هم خواهید ماند.

منبع: Lifehack

کانال تلگرام تخفیفان