شما جوان و سالم هستید و تعجب می‌کنید که چرا با وجود این شرایط باید نگران مسئله‌ای مثل سرطان باشید. شواهد علمی نشان می‌دهند عادت‌های سالم و روش زندگی صحیح خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد و بهترین روش دفاعی در مقابل سرطان هستند. آمارها نشان می‌دهد بیش از یک سوم از سرطان‌ها در امریکا با پیروی از راهکارهای جلوگیری از سرطان قابل پیشگیری هستند؛ این راهکارها شامل وزن مناسب، ورزش منظم، استفاده از ضد آفتاب و سیگار نکشیدن هستند.

۱۰ روش پیشگیری از سرطان

در این بخش چند توصیه‌ی دکتر آلفا پاتل مدیر انجمن جامعه‌ی سرطان امریکا درباره‌ی روش‌های پیشگیری از سرطان را با هم مرور می‌کنیم. تا انتها با مجله تخفیفان همراه باشید.

۱- ضد آفتاب

10 توصیه برای جلوگیری از سرطان

اشعه‌ی خورشید حتی در هوای ابری، به ویژه هنگامی که در نزدیکی آب، برف، شن و سطوحی هستید که اشعه‌ی UV خورشید را منعکس و تشدید می‌کنند، در مدت ۱۵ دقیقه پوست را می‌سوزاند. در ساعات پیک (از ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر) یعنی ساعاتی که اشعه‌ی خورشید قوی‌تر و مخرب‌تر است، دقت بیش‌تری کنید. اگر نمی‌توانید لباس آستین بلند یا شلوار بپوشید از ضد آفتاب SPF 15 یا بیش‌تر در آن نقاط استفاده کنید. باید بر جعبه‌ی ضد آفتابی که استفاده می‌کنید کلمه‌ی «broad-spectrum» (طیف گسترده) نوشته شده باشد، این کلمه به این معنا است که ضد آفتاب جلوی اشعه‌های  UVA و UVB را می‌گیرد و فراموش نکنید از عینک آفتاب برای محافظت از چشم استفاده کنید.

۲- ورزش

move more

پاتل می‌گوید ورزش بیش‌تر برای پیشگیری از سرطان بسیار مفید است. تحقیقات نشان می‌دهند ۱۵۰ دقیقه ورزش ملایم مانند پیاده‌روی سریع یا ۷۵ دقیقه ورزش شدید در طول هفته، خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد. اخیرا مطالعه‌ای نشان داده خطر ابتلا به سرطان ریه و روده‌ی بزرگ در بیش از ۱۷۰۰۰ مرد با انجام ورزش‌های بدنسازی کاهش یافته و همچنین این ورزش‌ها طول عمر مردانی که مبتلا به سرطان ریه، پروستات یا روده‌ی بزرگ بودند را افزایش داد. بعلاوه تحقیقات نشان می‌دهد حتی با وجود ورزش کردن، نشستن طولانی مدت در دفتر کار، هنگام رانندگی یا تماشای تلویزیون خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد.

۳- وزن

10 توصیه برای جلوگیری از سرطان

علاوه بر ورزش کردن، حفظ وزن مناسب یکی دیگر از روش‌های پیشگیری از سرطان است. صرفنظر از فعالیت‌های فیزیکی یا رژیم غذایی، چاق بودن یا اضافه وزن داشتن (BMI 25یا بالاتر از آن) باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان پنکراس، روده‌ی بزرگ، کبد، کلیه،انواع لنفوم و میلوم (تومور بدخیم سلول هاى مغز استخوان) می‌شود.

پاتل می‌گوید فعالیت بدنی و وزن مناسب نقش مهمی در بهبود حساسیت به انسولین، متابولیسم گلوکز و پاسخ ایمنی دارند که این موارد با سرطان ارتباط دارند. خطر ابتلا به سرطان در افرادی با BMI بالاتر از ۲۵ که ورزش می‌کنند و افرادی با BMI پایین‌تر از ۲۵ که ورزش نمی‌کنند نسبت به افرادی با BMI کمتر که مرتبا ورزش می‌کنند، بسیار بیش‌تر است.

۴- رژیم غذایی

10 توصیه برای جلوگیری از سرطان

غذاهای گیاهی سالم‌تر و بهتر هستند. سبزیجات و میوه‌ها منبع اصلی تامین آنتی‌اکسیدان بدن هستند، این مواد شیمیایی از بدن در مقابل ذرات سرطانی (رادیکال‌های آزاد) محافظت می‌کنند. تحقیقات بر روی اثر مکمل‌های آنتی‌اکسیدان برای پیشگیری از سرطان ادامه دارد. در مقابل کارشناسان معتقدند رژیم غنی از میوه و سبزیجات بهترین راه برای تامین مواد ضدسرطان مانند  بتا کاروتن (در هویج، اسفناج، سیب زمینی شیرین، هلو و فلفل سبز)، لیکوپن (در گوجه فرنگی)، ویتامین C (در طالبی، مرکبات، آناناس، کلم بروکلی، گل کلم و فلفل) و ویتامینE  (در سبزی های برگ دار) است. انجمن سرطان امریکا توصیه می‌کند در هر وعده‌ غذایی از میوه وسبزیجات استفاده کنید، انواع میوه و سبزیجات را بخورید و تنها آبمیوه (به جای نوشیدنی‌های گازدار) بنوشید. هر روز حداقل دو و نیم فنجان سبزیجات و میوه‌های مختلف (تازه، یخ‌زده و کنسرو) مصرف کنید.

۵- مصرف گوشت

10 توصیه برای جلوگیری از سرطان

مصرف ماهی، مرغ و حبوبات بهتر از گوشت قرمز (گوشت گاو، گوشفند یا خوک) است. پاتل می‌گوید تحقیقات نشان می‌دهند مقادیر زیادِ چربی اشباع‌شده در گوشت قرمز خطر ابتلا با سرطان را بالا برده و پختن زیاد گوشت باعث آزاد شدن برخی مواد سرطان‌زا می‌شود.  همچنین مطالعات نشان می‌دهند بعضی ترکیبات خاص در گوشت قرمز به روده‌ی بزرگ آسیب می‌رساند که درنهایت ممکن است منجر به سرطان روده‌ی بزرگ شود. در صورتی که گوشت قرمز مصرف می‌کنید، تکه‌های کوچک و باریک انتخاب کنید و از سرخ کردن یا کباب کردن آن بپرهیزید. همچنین گوشت‌های فرآوری شده مانند گوشت‌های دودی یا نمک‌سود (یعنی ژامبون، بیکن، گوشت ادویه زده و دودی شده شانه گاو، کالباس، سوسیس، هات داگ) استفاده نکنید. مواد نگهدارنده و افزودنی‌های موجود در این گوشت‌ها باعث تولید مواد سرطان‌زا می‌شود.

۶- غلات

10 توصیه برای جلوگیری از سرطان

علاوه بر نان، پاستای سبوس‌دار، برنج قهوه‌ای، بلغور جو دوسر، ذرت بو داده، جو، گندم سیاه، و کوینولا با کربوهیدرات‌های تصفیه شده مصرف کنید. رژیم غذایی سرشار از فیبر نه تنها به حفظ وزن متناسب کمک می‌کند بلکه غلات غنی از مواد ضدسرطان و دیگر ترکیبات گیاهی از جمله فنل، لیگنان ها، و ساپونین هستند که این مواد با کاهش خطر ابتلا به سرطان ارتباط دارند. همچنین بعضی تحقیقات نشان می‌دهند رژیم فیبردارِ سرشار از غلات در کاهش خطر سرطان روده‌ی بزرگ موثر است.

۷- پختن گوشت

10 توصیه برای جلوگیری از سرطان

کباب کردن، پختن و سوزاندن گوشت قرمز، مرغ یا ماهی با حرارت زیاد ممکن است باعث تشکیل آمین هتروسیکلیک (HCA) شود. این ترکیبات خطر ابتلا به سرطان معده و روده‌ی بزرگ را افزایش می‌دهند. پس توصیه می‌شود از سوزاندن یا پختن گوشت با دمای زیاد بپرهیزید. دمای کباب‌پز را کم کنید و پس از هر بار استفاده، آن را تمیز کنید تا از سوختن مواد شیمیایی که به آن چسبیده‌اند جلوگیری شود. همچنین توصیه می‌شود قبل از پخت گوشت، آن را در سرکه یا آبلیمو و گیاهانی نظیر روزماری، نعنا، ترخون و مریم گلی قرار دهید زیرا تحقیقات نشان می‌دهند این مواد احتمال تشکیل HCA کاهش می‌دهند.

۸- الکل

10 توصیه برای جلوگیری از سرطان

تحقیقات نشان می‌دهند  خطر ابتلا به سرطان در افرادی که مصرف الکل کمتری دارند در مقایسه با کسانی که مرتبا الکل می‌نوشند، کم‌تر است و مصرف الکل یکی از عوامل اثبات شده در سرطان سر و گردن، کبد و مری است. می‌دانید چرا؟ فرآیند طبیعی بدن از متابولیسم الکل، سلول‌های مخربی تولید می‌کند که خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد. بعلاوه مطالعات نشان می‌دهند الکل، توانایی بدن برای جذب مواد ضدسرطان نظیر ویتامین A، C و E را کاهش می‌دهد.

۹- سیگار

10 توصیه برای جلوگیری از سرطان

از مصرف تنباکو به هر شکلی مانند سیگار، پیپ، جویدن تنباکو و قلیان بپرهیزید. تنباکو حاوی ۷۰۰۰ ماده‌ی شیمیایی است که ۲۵۰ ماده‌ی آن مضر هستند و ۱۳ ماده‌ی آن با ابتلا به سرطان ارتباط دارند. به علاوه دود تنباکو برای افراد سیگاری و غیرسیگاری به یک اندازه مضر است. سیگار کشیدن یکی از علل اثبات شده‌ی سرطان ریه، مری، حنجره، دهان، گلو، کلیه، مثانه، پانکراس، معده و لوسمی میلوئید حاد است.

۱۰- غربالگری

screen light

آزمایشات سلامتی معمول، با توجه به سن، معمولا شامل آزمایش تیروئید، دهان، سرطان پوست و همچنین سرطان در غدد لنفاوی یا بیضه است. ۵۰سالگی، سال غربالگری برای مردان است. با بالا رفتن سن، مردان هر ۱۰ سال باید مرتبا کولونوسکوپی یا هر ۵ سال کولونوگرافی CT (کولونوسکوپی مجازی) انجام دهند. همچنین پزشکان توصیه می‌کنند مردان در سن ۵۰سالگی درباره انجام آزمایش سرطان پرستات با پزشکشان صحبت کنند، اگر سابقه‌ی بیماری خانوادگی دارید درباره‌ی آن با پزشکتان صحبت کنید.

مواردی که در ادامه گفته می‌شود هنوز شواهدی محکمی برای اثبات آن‌ها پیدا نشده است:

خوردن سیر: تحقیقات نشان می‌دهند ترکیبی به نام آلیوم در سیر خطر ابتلا به سرطان روده را کاهش می‌دهد.

امگا ۳: اسید چرب امگا ۳ که در ماهی و برخی مغزها و دانه‌ها وجود دارد باعث پیشگیری و آهسته شدن سرعت رشد سرطان در حیوانات می‌شود اما هنوز شواهدی برای تاثیر آن در انسان دیده نشده است.

محدود کردن استفاده از گوشی همراه: بعضی شواهد نشان می‌دهند (پاتل یادآور می‌شود هنوز اثبات نشده است) استفاده‌ی بیش از حد از گوشی همراه، خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد. مطالعات نشان می‌دهند بدن می‌تواند امواج رادیویی که تلفن‌های همراه منتشر می‌کنند را جذب کند، اما هنوز شواهدی دال بر مضر بودن این امواج پیدا نشده است.

منبع: MSN

کانال تلگرام تخفیفان