من دیدن دریاچه‌ها را دوست دارم و دریاچه‌های بسیاری هم دیده‌ام. در بسیاری از آن‌ها شنا هم کرده‌ام و به نظرم بعضی دریاچه‌ها حتی جادویی هستند ولی هیچ‌وقت در زندگی‌ام دریاچه‌ای را ندیده‌ام که باعث شود با خودم فکر کنم این منظره زیباترین مکانی است که دیده‌ام! بعدا فهمیدم که دلیل این موضوع این است که از دریاچه‌های درست دیدن نمی‌کرده‌ام و واقعا بعضی از آن‌ها هستند که می‌توانند حیرت انسان را برانگیزند.

اگر شما هم فکر نمی‌کردید دریاچه‌ها می‌توانند تا این حد فوق‌العاده باشند، با مجله تخفیفان همراه باشید و تصاویر شگفت‌انگیز‌ترین دریاچه های جهان را تماشا کنید. از دریاچه‌های رنگارنگ سنگال و استرالیا‌ی غربی گرفته تا دریاچه‌ای یخ‌زده در روسیه و تا دریاچه پر از باکتری در یلو‌استون (Yellowstone) که بی‌نهایت زیبا و به همان اندازه مرگبار است.

عجیب‌ترین و دیدنی‌ترین دریاچه های جهان

۱- دریاچه رتبا در سنگال، غرب آفریقا – [Lake Retba in Senegal, West Africa]

عجیب‌ترین و دیدنی‌ترین دریاچه های جهان

به عکس این دریاچه در زیر نگاه کنید. اشتباه نمی‌کنید! این دریاچه واقعا صورتی رنگ است. به اندازه رنگ شربت معده صورتی است! تعبیر زیباتر این است که بگوییم به رنگ گل رز است به همین خاطر به نام لاک رز (Lac Rose) هم شهرت دارد. علت این رنگ عجیب، مقدار زیاد جلبک سالینا است. در طول فصل‌های خشک سال یعنی از نووامبر تا ژوئن این دریاچه از همیشه صورتی‌تر و درخشان‌تر می‌شود.

شنا کردن در این دریاچه مشکلی ندارد ولی چون غلظت نمک آن زیاد و نزدیک به غلظت نمک دریای مرده است نباید زیاد در آب بمانید. نمک این دریاچه در حدی است که یک گروه محافظت از ماهی‌ها برای آن تاسیس شده است. حالا تصور کنید که آب آن با پوست شما چه می‌کند!

۲- دریاچه بایکال در سیبری، روسیه – [Lake Baikal in Siberia, Russia]

عجیب‌ترین و دیدنی‌ترین دریاچه های جهان

دریاچه بایکال در سیبری بزرگ‌ترین (و حتی به گفته بعضی محققین قدیمی‌ترین) دریاچه آب شیرین دنیاست.

در طول زمستان به طرز حیرت انگیزی، آب این دریاچه تماما یخ می‌بندد. هم‌چنین آب این دریاچه بسیار پاک و تمیز است که همین موضوع باعث می‌شود تا یخ تشکیل شده روی سطح آن به رنگ‌های آبی و سبز باشد و منظره فوق‌العاده زیبایی را ایجاد کند.

اگر به این ناحیه سفر می‌کنید تا زیبایی‌های دریاچه یخ زده را در زمستان ببینید یا از آفتاب سیبریایی در تابستان لذت ببرید، یادتان باشد حتما از کوه‌های اطراف که خانه قبایل بوریات هستند هم، دیدن کنید.

۳- دریاچه گرند پریزماتیک در وایومینگ، ایالات متحده آمریکا – [Grand Prismatic Lake in Wyoming, USA]

عجیب‌ترین و دیدنی‌ترین دریاچه های جهان

دریاچه گرند پریزماتیک اسپرینگ در پارک ملی یلواستون در ایالات متحده آمریکا واقع شده است. اسم این دریاچه خیلی به خود آن می‌آید! گرند پریزماتیک یعنی منشوروار بزرگ. ساختار و مواد داخل آب این دریاچه باعث شده‌اند تا عملکردی شبیه به یک منشور داشته باشد. همانطور که در عکس زیر می‌بینید رنگین کمانی از رنگ‌های مختلف به شکل دوایر متحدالمرکز از سطح آن گسترش یافته‌اند و به سمت ساحل دریاچه کشیده شده‌اند. رنگ‌های زیبای این دریاچه به خاطر حضور باکتری‌های نوری به وجود آمده‌اند، اما حتی با این حال، این مکان از نظر شیمیایی استریل است!

۴- دریاچه پینک  در استرالیای غربی – [Pink Lake in Western Australia]

عجیب‌ترین و دیدنی‌ترین دریاچه های جهان

این دریاچه و دریاچه رتبا در سنگال خصوصیات مشابه زیاد دارند، هردو صورتی رنگند و علت این هم در هر دو رشد جلبک‌ سالینا در آب آن‌هاست و حضور این جلبک در هر دو باعث بالا رفتن غلظت نمک آن‌ها شده است.

البته این دریاچه چون در استرالیا واقع شده است نسبت به پسر عموی آفریقایی خود، بیشتر در دسترس گردشگران قرار دارد که یک نکته مثبت محسوب می‌شود.

۵- دریاچه گرین در تراگوس، اتریش – [Green Lake in Tragoess, Austria]

عجیب‌ترین و دیدنی‌ترین دریاچه های جهان

از دید یک انسان عادی، دریاچه گرین در اتریش (که در زبان آلمانی به آن گرونر یا Grüner می‌گویند) هیچ تفاوتی با دریاچه‌های کوه‌های آلپ ندارد؛ گرچه بسیار زیباست ولی به همان اندازه معمولی به نظر می‌رسد ولی از دید یک غواص این دریاچه بسیار متفاوت و حیرت انگیز است.

علت این است که در طول تابستان و به خاطر گرم شدن هوا، برف‌ها آب می‌شوند و سطح آب دریاچه بالا می‌آید و پارک اطراف آن به زیر آب می‌رود و دنیای شگفت انگیزی را در زیر آب ایجاد می‌کند. عمق دریاچه گرین که در ماه دسامبر فقط ۶ فوت است، در ماه ژوئن به ۳۶ فوت می‌رسد و در نتیجه پارکی که در زمستان‌ها معمولی به نظر می‌رسد در تابستان به کلی در این دریاچه غرق می‌شود.

بعد از شنیدن عجایب این دریاچه‌ها، حتما دوست دارید به یکی از آن‌ها سر بزنید.

البته شاید دانستن این‌که شنا در این دریاچه‌ها ممکن است باعث مرگ شما بشود، کمی از انگیزه شما کم کند ولی حقیقت این است که حالا که می‌دانید این مکان‌های شگفت انگیز وجود دارند، دیگر سایر دریاچه‌ها برای شما مثل قبل نیستند.

منبع: About.com

کانال تلگرام تخفیفان