ممکن است فکر کنید کارهای روزمره شما دست و پای شما را برای خلاق بودن بسته است؛ اما ما در این مقاله به شما خواهیم گفت که در واقع، بیش از آن‌چه گمان می‌کنید، فرصت برای خلاق بودن دارید. هم‌چنین به شما خواهیم آموخت که چگونه بدون کم کردنن از بازدهی کارتان، خلاقیت داشته باشید. با مجله تخفیفان تا انتهای مطلب همراه باشید.

اما چگونه می‌توان کارهای روزانه را انجام دهیم و وقت کافی برای خلاقیت نیز داشته باشیم؟ ممکن است این کار غیرممکن به نظر برسد. به گفته‌ی الیزابت گیلبرت نویسنده‌ی کتاب «جادو‌ی بزرگ: زندگی خلاقانه فراتر از ترس» شما حتما برای خلاق بودن وقت دارید اما احتمالا وقت‌تان را بیهوده تلف می‌کنید. همچنین او می‌گوید برای خلاقیت نیاز نیست اشتیاق شدیدی را پرورش دهید یا ساعت‌ها در میان جنگل در یک کلبه وقت بگذرانید. در ادامه چند توصیه از گیلبرت برای اینکه وقت لازم برای خلاق بودن داشته باشیم را با هم می‌خوانیم.

بیش از آن‌چه فکر می‌کنید، زمان برای خلاق بودن دارید

تمرکز بر حس کنجکاوی، نه احساسات

گیلبرت می‌گوید اگر احساس کردید در مسیر خلاقیت هستید، این حس باید با احساسی همراه باشد که گویی علاقه خود را از دست داده‌اید. برای اینکه شعله‌ی خلاقیت را روشن کنید بهتر است نظرات احساسی را کنار بگذارید و به حس کنجکاویتان توجه کنید. کنجکاوی بهترین روش ایجاد حس رضایت است. وقتی به دنبال چیزهایی هستید که حس کنجکاوی شما را تحریک می‌کنند مجبور نیستید اسمتان را عوض کنید یا از کار استعفا دهید؛ اگر برای دنبال کردن کارهایی که نسبت به آن‌ها کنجکاوید زمان اختصاص دهید، زودتر از آنچه تصور کنید جرقه‌های خلاقیت در شما روشن می‌شوند.

کار و خلاقیت در کنار هم

همه‌ی ما به نوعی دوست داریم کارهای روزانه‌مان را رها کنیم و به دنبال علایقمان برویم، اما زندگی به ندرت امکان این کار را به ما می‌دهد. گیلبرت می‌گوید شما باید یاد بگیرید همزمان هم خلاق باشید و هم کارهایتان را انجام دهید و درآمد داشته باشید. اداره و کنترل کردن مسئولیت‌های مادی مانند پرداخت قبوض لازم است، اما به این معنا نیست که نباید به بخش خلاق زندگیتان امکان بروز بدهید. می‌توانید صبح‌ها نیم ساعت زودتر بیدار شوید و به کاری که می‌خواهید مثلا کتاب نوشتن یا ایده‌ی تجاری جدیدتان بپردازید.

بیش از آن‌چه فکر می‌کنید، زمان برای خلاق بودن دارید

خلاقیت: کاری هر روزه

گیلبرت می‌گوید برای خلاق بودن زمان تعیین کنید برای این کار لازم است برای مثال آخر هفته به مهمانی نروید یا سریال مورد علاقه‌تان را تماشا نکنید یا صبح‌ها کمی زودتر بیدار شوید. او می‌گوید: «روزی یک ساعت زمان زیادی است؛ تصور کنید اگر روزی یک ساعت فرانسه بخوانید، بعد از مدتی چقدر زبان فرانسه‌ی شما بهتر خواهد شد؟ این گام‌های کوچک هر روزه بسیار مهم هستند.»

توصیه‌ی انیشتین

گیلبرت می‌گوید اگر در مسیر خلاقیت هستید بهتر است توصیه‌های دانشمند بزرگی همچون انیشتین را گوش کنید، انیشتین این کار را «بازی ترکیبی» می‌نامید. هنگامی که انیشتین به مشکل ریاضی برمی‌خورد ویلون می‌نواخت؛ او معتقد بود این کار کانال‌ها مختلفی را در ذهن باز می‌کند و خلاقیت او را تحریک می‌کند. گیلبرت می‌گوید تا به حال متوجه شده‌اید وقتی رانندگی می‌کنید یا دوش می‌گیرید ایده‌های جدیدی به ذهنتان خطور می‌کند؟ به این دلیل است که استراحت می‌کنید و ذهن‌تان برای ایده‌های جدید باز است. بازی ترکیبی ممکن است آشپزی، پیاده‌روی، سفالگری یا هر چیز دیگری باشد.

منبع: Inc

کانال تلگرام تخفیفان