درست خوردن نه تنها برای بدن مفید است بلکه کمک می‌کند در محل کار احساس بهتری داشته باشید. اسکات نش به عنوان مدیرعامل فروشگاه مواد ارگانیک MOM درباره‌ی اینکه چطور درست خوردن بر موفق‌تر شدن تاثیر دارد، اطلاعات مفیدی دارد؛ او در ۲۲ سالگی هنگامی که با عدم موفقیت در کالج مواجه شد، کار خود را با ۱۰۰ دلار در پارکینگ خانه‌ی مادرش شروع کرد. امروزه فروشگاه MOM با بیش از ده‌ها شعبه، به هزاران نفر کمک می‌کند با خوردن مواد غذایی سالم، تندرست‌تر باشند. نش می‌گوید مردم درخواست‌های زیادی دارند و ما تلاش می‌کنیم این درخواست‌ها را با ۱۴۰۰۰ ماده‌غذایی از میان سالم‌ترین و مغذی‌ترین محصولات در صنعت غذایی پاسخ دهیم.

نش که یکی از اعضای فعال سازمان رؤسای جوان (YPO) است تنها به سلامت بدنی مشتریانش توجه نمی‌کند؛ او به تازگی سیاست کلی شرکتش را بر ارزش‌های جدیدی از ذهن‌آگاهی کلی از جمله محافظت از بدن قرار داده است. نش معتقد است افرادی که از نظر جسمی و روانی سالم‌تر هستند و بین زندگی کاری و شخصیشان تعادل وجود دارد شادتر بوده و در کار موفق‌تر هستند.

نش توضیح می‌دهد که شما در محل کار نیز مانند خارج از آنجا زنده و همان انسان خارج از محل کار هستید، پس ما در MOM به کارمندان علاوه بر وظایفشان چیزهای دیگری نیز آموزش می‌دهیم. ما تلاش می‌کنیم سپاسگزار بودن را تمرین کنیم و بین نفس خود و داشتن اهداف و علایق تعادل ایجاد کنیم و یاد می‌گیریم با کمک به رشد دیگران، خودمان رشد می‌کنیم.

با عمل به این توصیه‌ها متوجه می‌شوید تغذیه سالم بر بهبود حالات روحی و بازده کاری شما تاثیر می‌گذارد. با مجله تخفیفان تا انتهای مطلب همراه باشید.

۱- کالری ننوشید آن را بخورید.

ممکن است نوشیدن دو لیوان شیر و یک لیوان آب پرتقال تا حدودی بتواند کالری روزانه شما را فراهم کند اما باید در کنار آن‌ها مواد غذایی دیگر نیز بخورید و همانطور که می‌دانید به گفته‌ی نش «آب بهترین نوشیدنی برای رفع عطش است.»

۲- غلات سبوس‌دار مصرف کنید.

غلات سبوس‌دار مانند نان، پاستا و حتی خمیر پیتزا مواد مغذی بیش‌تری دارند و برای مدت بیش‌تری احساس سیری می‌کنید. نش می‌گوید این کار تغییر ساده‌ای است که این روزها می‌توانید انجام دهید. غلات سبوس‌دار علاوه بر اینکه مانع خوردن اسنک‌ها می‌شوند، به آهستگی تجزیه شده و مدت بیش‌تری انرژی را در بدن شما آزاد می‌کنند و برخلاف کربوهیدرات‌های ساده هستند که سریع‌تر به قند تبدیل می‌شوند.

۳- صبحانه و ناهار را با هم ترکیب کنید.

نش می‌گوید من فهمیدم خوردن یک وعده‌ی غذای سالم در حدود ساعت ۱۱ که گرسنه هستم باعث می‌شود تا شام احساس گرسنگی نکنم. من معمولا یک ظرف بزرگ سالاد کلم و گاهی یک کاسه سبزیجات بخارپز شده و پلو می‌خورم و خوش شانسم که در زیر دفتر کارمان آشپزخانه‌ای داریم که غذاهای ارگانیک می‌پزد، شما هم می‌توانید به رستوران‌های خوب نزدیک محل کار بروید یا از خانه غذا بیاورید.

۴- در بشقاب یا کاسه کوچک غذا بخورید.

براساس مطالعات دانشگاه کورنل، ظرف بزرگ باعث می‌شود تصور کنید کم غذا خورده‌اید ولی ظرف‌های کوچک حتی اگر غذای کمی در آن باشد باعث می‌شود حس کنیم زیاد غذا خورده‌ایم. آن‌ها پیشنهاد می‌کنند سبزیجات و دیگر غذاهای سالم در ظرف‌های بزرگ سرو شوند تا افراد تشویق به غذا خوردن شوند در حالی که غذاهای غیر سالم در ظرف‌های کوچک سرو شوند تا عادت‌های بد غذاییمان را با این ترفند راضی نگه داریم.

۵- غذاهای سالم را برای یک هفته جمع کنید.

نش می‌گوید من گاهی یک ظرف بزرگ سوپ سالم یا یک لازانیای بزرگ با رشته‌های گندم سبوس‌دار و سبزیجات درست می‌کنم تا برای کل هفته غذای سالم به اندازه‌ی کافی داشته باشم. وقتی سالاد درست می‌کنم آنقدر درست می‌کنم که همه‌ی خانواده‌ی برای ۲-۳ روز سالاد بخوردند.

۶- مواد غذیی ناسالم در سبد خرید قرار ندهید.

هنگام خرید در برابر خرید مواد غذایی ناسالم مقاومت کنید. نش توضیح می‌دهد من گاهی می‌بینم فرزندانم و حتی گاهی من و مادرشان نمی‌توانیم در برابر خرید غذاهای ناسالم مقاومت کنیم. برای مثال من گاهی ۲-۳ ظرف بستنی شیر نارگیل می‌خرم و آن‌ها در کمتر از دو روز خورده می‌شوند. این یک عادت تغذیه‌ی بد است بنابراین من فقط هفته‌ای یک بار این بستنی را می‌خرم.

۷- بعد از زمان خاصی در شب، دیگر چیزی نخورید.

هنگامی که در اواخر شب غذا می‌خورید متابولیسم بدن شما به کار کردن ادامه می‌دهد گویی به بدنتان می‌گویید «بیا سوخت اضافه، به کار کردن ادامه بده». وقتی می‌خوابید متابولیسم بدنتان در حال کار است و بدنتان را در حالت گرسنگی قرار می‌دهد. روز بعد در حالی که بسیار گرسنه هستید از خواب بیدار شده و هر چیزی که می‌خورید تبدیل به چربی می‌شود. به علاوه وقتی این کار را می‌کنید بدنتان به درستی انرژی نمی‌سوزاند. نش می‌گوید من متوجه شدم رعایت قوانین بسیار راحت‌تر است بنابراین بعد از ساعت ۸ شب دیگر چیزی نمی‌خورم مگر اینکه در مهمانی یا مراسمی باشم که غذا سرو می‌کنند. زیرا اگر از این قانون پیروی نکنم بدون فکر کردن کم‌کم از هر چیز خوردنی که وجود دارد می‌خورم.

۸- موفقیت‌تان را مجسم کنید.

براساس مجله‌ی Psychology Today تمرین ذهنی مانند تمرین جسمی موثر است و اگر هر دوی آن‌ها با هم انجام شوند بسیار موثرتر از انجام یکی از آن‌ها به تنهایی است. نش می‌گوید هر روز برای یک دقیقه چشم‌هایتان را ببندید و خودتان را تصور کنید که غذاهای سالم می‌خورید، خوب به نظر می‌رسید و احساس سلامت می‌کنید، این کار باعث می‌شود فکرتان عوض شود و دیگر نگویید «خیلی سخت است» بلکه بگویید «من می‌خواهم این کار را انجام بدهم زیرا می‌خواهم احساس خوبی داشته باشم.»

۹- برچسب‌های روی بسته‌ها را بخوانید.

نش توضیح می‌دهد هنگامی که برچسب‌های را می‌خوانید میزان فیبر و چربی آن‌ها را در هر وعده بررسی کنید. در گذشته من کل بسته‌ی کلوچه‌ی بادام زمینی که تصور می‌کردم سالم است را می‌خوردم اما وقتی برچسب آن را خواندم متوجه شدم هیچ فیبری ندارد و میزان چربی آن نیز زیاد است.

منبع: Inc

کانال تلگرام تخفیفان