همانطور که آلبرت انیشتین گفته: دنیایی که ما خلق کرده‌ایم، محصول فکر ماست. تا فکر ما تغییر نکند، دنیای ما هم تغییری نخواهد کرد. هر فکری که از ذهن ما می‌گذرد، آینده ی ما را می‌سازد و چون همه‌ی کارهای ما به اندیشه‌مان وابسته است، اگر فکرمان را تغییر ندهیم نمی‌توانیم هیچ چیز را تغییر دهیم.

ذات یک ذهن موفق در این نیست که به چه چیزی فکر می‌کند، بلکه در چگونگی فکر کردن آن نهفته است. پس، پیش از هر چیز باید بر روی چگونه فکر کردن تمرکز نمود و تمرکز به روی محتوای فکر را به حداقل برسانیم.

در اینجا ۱۲ تا از افکار منفی و سمی که ممکن است بیش از حد فکر شما را به خود مشغول کرده باشند را بیان می‌کنیم، در صورتی که شما نیز این افکار را دارید باید به سرعت آن‌ها از ذهن خود پاک کنید.

تا انتهای مطلب با مجله تخفیفان همراه باشید و افکار منفی که موانعی بر راه پیشرفت شما هستند را بیش‌تر بشناسید.

۱- مقایسه ی خود با دیگران

هنگامی که ذهن شما دائما درگیر مقایسه باشد، وارد نبردی شده‌اید که هرگز در آن برنده نخواهید شد. برای انگیزه‌ی رقابت تنها در آینه به خود بنگرید.

۲- عدم اعتماد به دیگران

وقتی به کسی اعتماد نداشته باشید، حتی به خودتان، حرکت رو به جلو دشوار خواهد شد. اعتماد امری شکننده است، که به راحتی می‌شکند و از بین می‌رود و در این صورت به سختی برمی‌گردد. اعتماد کردن اعتماد بیش‌تری با خود به همراه خواهد آورد، پس حداقل برای شروع سعی کنید به خودتان اعتماد کنید.

۳- نگرانی برای حرف مردم

تا وقتی که نگران این باشید که دیگران چه فکری می‌کنند، فکر دیگران اختیار و اراده را از شما سلب خواهد کرد. غمگین‌ترین افراد کسانی هستند که به افکار مردم درباره‌ی خود اهمیت می‌دهند. برای موفق شدن، هر کاری که دوست دارید انجام بدهید تا مردم راجع به موفقیت شما حرف بزنند.

۴- به مشکلات امکان غلبه بر خود را دادن

بیش از حد فکر کردن هر موقعیتی را به مشکل تبدیل می‌کند. مشکل، خود مشکل نیست؛ مشکل این است که همواره فکر کنید مشکل دارید و درگیر فکر و خیال و وهم شوید و به آن‌ها اجازه دهید بر شما غلبه کنند. این افکار  را رها کنید.

۵- تصور در کنترل داشتن اتفاقات

ما دوست داریم تصور کنیم هر آن چه اتفاق می‌افتد در کنترل‌مان است. شما نمی‌توانید همه چیز را کنترل کنید، و البته نمی‌توانید واکنشتان را به مسائل نیز کنترل کنید. این باور که همه چیز در زندگی در کنترل ماست یک توهم است؛ واکنش ما به فکرهایمان ابزاری برای ایجاد تغییر است.

۶- عدم باور به خود

تردید، رویاهای بیش‌تری را نابود می‌کند تا شکست. عدم باور به خود مسائل را وارونه جلوه می‌دهد و شرایط را بدتر ار آن چه هست، می‌کند. پیش از آن که تردید رویاهایتان را نابود نماید بذر عزت نفس را در ذهن خود بکارید.

۷- اجازه تحکم به افکار منفی

هنگامی که فقط افکار منفی در ذهن شما هستند، ریشه‌ی مثبت‌نگری را در ذهن خود خشک خواهید کرد. تمرین کنید تا بتوانید در هر موقعیتی نیمه‌ی پر لیوان و خوبی‌ها را ببینید. مثبت‌اندیشی یک انتخاب است، و موفقیت به کیفیت فکر ما وابسته است.

۸- در گذشته ماندن

اگر زمان خود را صرف فکر کردن به گذشته و تصمیمات اشتباه می‌کنید، ناخودآگاه به روش قدیمی خود واکنش نشان خواهید داد و همان قربانی قدیمی خواهید بود و با این کار آینده‌ی خود را نابود می‌کنید. موفقیت در فهم گذشته است نه گرفتاری در باتلاق آن.

۹- احساس ضعف در برابر چالش‌ها

فراموش نکنید هر چالشی را که بگذرانید قوی‌تر و هوشمندتر خواهید شد. به چالش‌ها اجازه ندهید شما را بشکنند بلکه بگذارید چالش‌ها شما را بسازند.

۱۰- عدم چشم‌پوشی از اشتباهات

اگر تصور می‌کنید خراب کردن و اشتباه نمودن آخر خط است، دوباره فکر کنید و به خود اجازه‌ی اشتباه کردن دهید. اتفاقات خوب زمان می برند و ما اغلب باید در مسیر رسیدن اتفاقات خوب و رسیدن به موفقیت درس‌هایی یاد بگیریم.

۱۱- مدام فکر کردن به چیزهایی که می‌خواهید ولی ندارید

اگر مدام به این فکر می‌کنید که چیزی که می‌خواهید را به دست نمی‌آورید، به یاد داشته باشید که انسان‌های زیادی هستند که آن چه شما اکنون دارید را هرگز به دست نخواهند آورد.

۱۲- احساس گیجی و گم شدن

اگر فکر می‌کنید راه خود را گم کرده‌اید، شاکر داشته‌هایتان باشید. فراموش نکنید زندگی نباید بی‌نقص بوده تا لذت‌بخش باشد و موفقیت همیشه به سراغ کسانی که در پی آن هستند، نخواهد آمد. گاهی همین گم شدن به ما کمک می‌کند آن چه بیش‌تر به آن نیاز داریم را پیدا کنیم.

اگر می‌خواهید در زندگی و کار به موفقیت برسید، پیش از هر چیز باید با افکار منفی و مسموم ذهن‌تان مقابله کنید زیرا بیش‌تر آن چه ما می‌سازیم زاییده‌ی ذهن ما است.

منبع: Inc

کانال تلگرام تخفیفان