این تعطیلات کاملا غیرمنتظره بود اما در کریسمس ۱۹۱۴، دو طرف در جنگ جهانی اول برای صلح موقت اسلحه‌هایشان را بر زمین گذاشتند. زمان این صلح بسیار کوتاه بود اما تاثیر عمیقی داشت.

تا انتهای مطلب با مجله تخفیفان همراه باشید و یا برای مشاهده‌ی آخرین تخفیف‌ها، به سایت اصلی تخفیفان مراجعه کنید.

تعطیلات کریسمس در جنگ جهانی اول

آرامش مطلق در جبهه‌ی غرب

این تصویر مربوط به سال ۱۹۴۱ و اوایل جنگ است. در آن زمان سربازان جوان هنوز نسبت به دشمنان خود احساس خشم نداشتند.

در این تصویر سنگرهای جنگی فرانسوی را می‌بینید که دو طرف بدون استفاده از پیام یا افسران به راحتی با هم در حال گفتگو هستند. تنها کافی بود کمی بلند صحبت کنند تا صدای هم را بشنوند.

تعطیلات کریسمس در جنگ جهانی اول

سربازان در حال رفت و آمد

در اوایل جنگ جهانی اول، سربازانِ دو طرف برنامه‌ی روزانه‌ی مشابهی داشتند.

سربازان تمام روز در حال جنگ بودند و غروب‌ها غذا می‌خوردند و نامه‌هایشان را دریافت کرده یا می‌فرستادند. تقریبا غروب زمانی بود که به طور غیررسمی جنگ متوقف می‌شد و سربازان می‌توانستند غذا بخورند، کتاب یا نامه بخوانند و حتی می‌توانستند برای کمک به زخمی‌ها به میدان جنگ برگردند.

تعطیلات کریسمس در جنگ جهانی اول

زبان انگلیسی به عنوان زبان میانجی

سربازان هر دو طرف، تمام بعدازظهر مشغول بازی و با صدای بلند آواز خواندن بودند.

هنگام آوازخواندن سربازان دو طرف با صدای بلند با هم آواز می‌خواندند. ارتباط خوبی که در این زمان‌ها وجود داشت همراه با حضور سربازان انگلیسی در جبهه‌ها باعث ایجاد کمی دوستی در میان «دشمنان» شد. آلمان‌ها و فرانسوی‌ها نمی‌توانستند در میان خطوط جبهه با هم صحبت کنند؛ اما آلمانی‌ها می‌توانستند کمی انگلیسی صحبت کنند و بنابراین می‌توانستند با متحدان انگلیسی خود در جبهه‌ها ارتباط برقرار کنند. روزنامه‌ها، داستان‌ها، و سیگار دائما در بعد از ظهرها در میان دو جبهه ردوبدل می‌شد.

تعطیلات کریسمس در جنگ جهانی اول

شکست بوروکراسی

با نزدیک‌شدن کریسمس در جنگ جهانی اول، گروه‌های مختلف زنان و نمایندگان پاپ درخواست کردند که برای یک روز به طور رسمی نیروهای دو طرف دست از جنگ بکشند. این درخواست رد شد؛ اما آتش‌بس  غیررسمی که در خطوط‌مقدم صورت گرفت، تا فصل تعطیلات تمدید شد.

تعطیلات کریسمس در جنگ جهانی اول

روابط دوستانه سربازان دو جبهه در کریسمس

روابط دوستانه‌ای که قبلا غروب‌ها در بین سربازان دو طرف دیده می‌شد، برای تعطیلات کریسمس سال ۱۹۱۴، در تمام طول روز ادامه داشت. در طول این زمان نیروهای دو طرف روابطی داشتند که گویی هیچ دشمنی بین آن‌ها نیست و غذایشان را با هم تقسیم می‌کردند و با شنیدن داستان‌های هم می‌خندیدند.

تعطیلات کریسمس در جنگ جهانی اول

مهمانی در دوران جنگ

کنسرت‌های موسیقی، مهمانی‌های کوچکی که در آن‌ها میوه و غذاهای زیادی وجود داشت و مراسم مذهبی مشترکی در تمام طول جبهه‌های غرب به مدت هفت روز در کریسمس سال ۱۹۱۴ برگزار می‌شد.

تعطیلات کریسمس در جنگ جهانی اول

مخالفان تعطیلات

اما تعداد مخالفان تعطیلات کم بود.

بعضی از افسران عالی‌رتبه در نیروهای دو طرف تلاش می‌کردند شادی و نشاط را در جبهه‌ها از بین ببرند، آن‌ها اغلب با نوشتن نامه‌های شکایت‌آمیز به ستادمرکزی از مقامات بالاتر درخواست می‌کردند به وضعیت نشاطی که در جبهه‌ها حاکم بود، رسیدگی کنند. یکی از کسانی مخالف تعطیلات و شادی بود آدولف هیتلر جوان بود.

تعطیلات کریسمس در جنگ جهانی اول

خاص‌ترین صلح در نوع خود

این صلح کوتاه مدت بود و کمتر از یک هفته به طول انجامید. هنگامی که روزنامه‌ها و مردم در سال جدید اخبار صلح موقت را شنیدند، این تعطیلات تمام شده بود.

بعد از آن، جنگ جهانی اول هر روز خشن‌تر و خونین‌تر شد و این تعطیلات دیگر تکرار نشد.

تعطیلات کریسمس در جنگ جهانی اول

تعطیلات به یادماندنی

جنگ جهانی اول ۴ سال به طول انجامید و در این جنگ ۳۷ میلیون نفر نظامی و غیرنظامی جان خود را از دست دادند و کشورهای زیادی به طور کلی نابود شدند.

اما برای لحظات کوتاه صلح در طول کریسمس سال ۱۹۱۴، ماهیت خوب وجودی انسان خود را نشان داد؛ ماهیتی که ای کاش برای سال‌ها و برای تمام سال‌های جنگ حفظ می‌شد.

منبع: AllDay

کانال تلگرام تخفیفان