چگونه در گفتگو‌ها بیش‌تر و بهتر حرف بزنم؟ این سوال را دان چانگ که در گذشته برای صحبت کردن خجالتی بود و اکنون موسس TheFriendFormula.com است پاسخ داده است: همه‌ی ما در مغزمان فیلتری مانند فیلتر قهوه داریم.

موادی که وارد این فیلتر می‌شوند، آب و مواد، نشاندهنده‌ی افکار ما و موادی که خارج می‌شوند، قهوه، کلمات ما را می‌سازند. هنگامی که فکری وارد ذهن ما می‌شود فیلتر ذهن ما تصمیم می‌گیرد که آیا می‌توانیم آن را بیان کنیم یا نباید آن را به زبان بیاوریم.

اما یک مسئله وجود دارد ممکن است فیلتر شما فوق‌العاده فعال باشد و بنابراین به هیچ چیز اجازه‌ی خروج ندهد. این مسئله مانند فیلتر قهوه‌ای است که قهوه درست نکند. بنابراین شما افکار زیادی را فیلتر می‌کنید.

برد بلانتون، روان‌درمانگر امریکایی، می‌گوید «دوری کردن از مردم، نگفتن افکار و احساساتمان به آن‌ها، ما را در زندان نگه می‌دارد؛ هر چه بیش‌تر در این زندان بمانیم سریع‌تر سقوط می‌کنیم.»

به عبارت دیگر با فیلتر کردن، خودمان را در زندان نگه می‌داریم و آن چه در دراز مدت اتفاق می‌افتد این است که آنقدر خود را فیلتر کرده‌ایم که نمی‌توانیم با اعتماد آن چه را که می‌خواهیم بگوییم.

در این شرایط چه باید کرد؟ آن چه به ذهنتان می‌رسد به زبان آورید. افکارتان را به دنیای خارج از ذهنتان بیاورید. هنگامی که با صداقت و با صراحت حرف می‌زنید، نوعی هارمونی در شما ایجاد می‌شود که مردم آن را می‌بینند و این هارمونی به شما امکان می‌دهد با دیگران ارتباط برقرار کنید.

اکنون ممکن است فکر کنید «من هیچ فکری ندارم» ولی این فکر درست نیست. حاضرم با شما شرط ببندم شما افکار زیادی در ذهنتان دارید، فقط عادت کرده‌اید آن‌ها را فیلتر کنید و خودتان را متقاعد کرده‌اید هیچ‌کدام از آن‌ها ارزش گفتن با صدای بلند را ندارند.

اکنون باید بگوییم «چطور» بیش‌تر صحبت کنیم. در اینجا چند تمرین ساده وجود دارد (که می‌توانید به تنهایی انجام دهید) که به شما کمک می‌کنند در موقعیت‌های واقعی بیش‌تر صحبت کنید. وقتی تنها هستید با صدای بلند با خودتان حرف بزنید؛ با این کار ذهنتان یاد می‌گیرد افکارتان را به زبان بیاورید.

در ادامه با مجله تخفیفان همراه باشید و این تمرینات را بیاموزید.

۱- اول از همه جایی خلوت پیدا کنید که کسی صدای شما را نشنود مثلا در حمام یا ماشین. راز این کار این است که نگران شنیده شدن حرف‌هایتان توسط دیگران نباشید.

۲- هنگامی که جای خلوت پیدا کردید اکنون نوبت شما و افکارتان است. به جریان ذهنتان اجازه‌ی فعال شدن بدهید. کاری که باید انجام دهید این است که هر چیزی که به ذهنتان می‌رسد را بیان کنید؛ دقیقا همه چیز را بگویید.

۳- ممکن است عجیب باشد و احتمالا متوجه می‌شوید حتی وقتی تنها هستید خودتان را فیلتر می‌کنید، اما یادتان باشد شما تنها هستید و کسی صدای شما را نمی‌شنود، پس همه چیز را بگویید. با این تمرین شما غیرفعال کردن فیلترتان را یاد می‌گیرید.

۴- هر روز ۵ دقیقه این کار را انجام دهید. در ابتدا کمی سخت است زیرا ممکن است از شنیدن صدای خودتان متنفر باشید اما با گذشت زمان ساده‌تر می‌شود؛ به علاوه راحت‌تر افکارتان را به زبان می‌آورید.

۵- در مرحله‌ی بعد صدای خودتان را هنگام صحبت کردن ضبط کنید. با این کار نسبت به افکار خود آگاه‌تر می‌شوید زیرا با این کار احساس می‌کنید کسی به حرف‌های شما گوش می‌کند و این تمرین واقعی‌تر می‌شود، اما به یاد داشته باشید شما هنوز تنها هستید. برای این کار می‌توانید از کامپیوتر، گوشی موبایل یا هر چیز دیگری استفاده کنید. پس برای ۵ دقیقه افکاری که به زبان می‌آورید را ضبط کنید.

۶- با تمرین بیش‌تر، در صحبت کردن بهتر می‌شوید و بعد از مدتی متوجه می‌شوید که دوست دارید صدای خود را بشنوید و اعتماد لازم برای صحبت کردن را پیدا کرده‌اید و در حتی در جمع و مکان‌های عمومی، صحبت نکردن برایتان سخت می‌شود.

امیدواریم این تمرین به شما کمک کند.

منبع: Inc

کانال تلگرام تخفیفان