تقریبا ۲۰ دقیقه طول می‌کشد تا معده سیر شدن را احساس کند، این جمله چه تاثیری در کاهش وزن دارد؟ کسانی که آهسته غذا می‌خورند مواد غذایی کم‌تری مصرف می‌کنند زیرا معده زمان کافی برای ارتباط با مغز و دریافت پیام سیری را دارد. لیزا مویکوویتزدر این زمینه توصیه‌هایی دارد که در ادامه این نکات را توضیح می‌دهیم.

در ادامه مطلب با مجله تخفیفان همراه باشید تا با این توصیهها آشنا شویم. هم‌چنین برای مشاهده‌ی آخرین تخفیف‌های سلامتی و پزشکی به سایت اصلی تخفیفان مراجعه کنید.

تا به حال برایتان اتفاق افتاده که غذایی که تازه خورده‌اید را فراموش کنید؟ اگر جوابتان به این سوال «بله» است پس شما یکی از میلیون‌ها فردی هستید که دچار «سندروم تند غذا خوردن» هستید. اگرچه تند غذا خوردن ممکن است باعث شود به موقع به جلسات یا قرارهایتان برسید اما مطمئنا به کاهش وزن شما کمکی نمی‌کند. تحقیقات اخیر نشان می‌دهند افرادی که به آهستگی غذا می‌خورند نسبت به کسانی که به سرعت غذا می‌خورند، کالری کم‌تری مصرف می‌کنند و زمان بیش‌تری احساس سیری دارند.

براساس یافته‌های تحقیقی دیگر، هر چه سریع‌تر غذا بخوریم، زمان کم‌تری برای تشخیص احساس سیری به بدنمان می‌دهیم. سرعت خوردن واکنش هورمون پرخوری را برای فرستادن سیگنال به مغز (که به اندازه کافی غذا خورده‌اید) را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد؛ در نتیجه غذای بیش‌تر می‌خوریم و ذخیره چربی اضافه شده یا وزن اضافه می‌کنیم.

همچنین در مطلبی با عنوان ۶ عادت برای کاهش وزن آسان، سریع و ماندگار نکات بیش‌تری در این مورد بخوانید.

از سوی دیگر آهسته غذا خوردن، واکنش هورمون سیری یا بی‌اشتهایی یه نام پپتید (YY (PYY و پپتید گلوکاگون مانند (GLP-1) را افزایش می‌دهد. پس هر چه آهسته‌تر غذا بخوریم زمان بیش‌تری برای درک احساس سیری به بدن خود می‌دهیم. در اینجا به چند استراتژی برای آهسته غذا خوردن اشاره می‌کنیم:

۱- کنترل حجم غذا: اگر غذای کم‌تری جلوی شما باشد احتمال زیاد غذا خوردن کاهش می‌یابد حتی اگر میان‌وعده بخورید.

۲- هر ۲-۳ ساعت غذا خوردن: خوردن وعده‌های غذایی کم و مکرر از زیاد خوردن یا سریع خوردن جلوگیری می‌کند. همچنین خوردن مداوم متابولسم بدن را افزایش می‌دهد.

۳- آب خوردن بین لقمه‌ها: به جای آن که همه‌ی غذا را یکدفعه بخورید بهتر است در طول غذا خوردن جرعه جورعه آب بخورید؛ این کار به آهسته غذا خوردن کمک می‌کند.

۴- جویدن غذا: قبل از قورت دادن غذا آن را ۱۰-۲۰ بار بجویید و با این کار سرعت غذا خوردنتان را کم کنید.

۵- تمرکز بر غذا: هنگام غذا خوردن گوشی موبایل خود را کنار بگذارید، کامپیوترتان را برای ۲۰ دقیقه خاموش کنید. زیرا انجام کارها در هنگام غذا خوردن باعث می‌شود بدن به سختی احساس سیری را درک کند.

منبع: Greatist

کانال تلگرام تخفیفان