بعضی عادات غریزی هستند مثلا برای پخش کردن رژلب، لب‌هایتان را به هم فشار می‌دهید یا روی گردن و مچ دست‌تان عطر می‌زنید، درست است؟ نمی‌خواهیم بگوییم همه‌ی این غرایز اشتباه هستند اما حداقل عطر زدن روی مچ دست یا گردن درست نیست. هیچ دلیل علمی وجود ندارد که نشان دهد چرا ما عطر را بر روی ضربان روی مچ یا گردن می‌زنیم.

در ادامه مطلب با مجله تخفیفان همراه باشید و برای مشاهده‌ی آخرین تخفیف‌های زیبایی و آرایشی به صفحه اصلی تخفیفان مراجعه کنید.

حالا بوی عطر می‌دهم؟

پری رومانووسکی یک شیمیدان لوازم آرایشی و موسس The Beauty Brains می‌گوید اسپری کردن بر مچ یا گردن کاملا سنتی است و تقریبا هیچ تاثیری بر بو و شدت عطر ندارد. «باور سنتی وجود دارد که نقاط نبض بدن گرمای اضافی تولید می‌کنند و می‌توانند بوی خوش را بیش‌تر کنند.»

براساس گفته‌های رومانووسکی گرما می‌تواند نوسانات مواد تشکیل‌دهنده در عطر را افزایش دهد و در نتیجه مولکول‌ها زودتر تبخیر شوند و بوی خوش عطر شدیدتر می‌شود. اما اگر نقاط نبض شما گرم‌تر از سایر بخش‌های بدن باشد این اتفاق رخ می‌دهد و جفری اسکوسلر به عنوان متخصص قلب و عروق می‌گوید درواقع چنین نیست.

اسکوسلر می‌گوید «شما می‌توانید نبض‌تان را در بخش‌های نسبتا سطحی بدنتان حس کنید، اما دمای بدن  کاملا تنظیم شده است.» این حرف به این معنا است که اگرچه رگ‌ها به سطح پوست شما نزدیک هستند دمای واقعی بدن کاملا متفاوت است.

ریموند مت سازنده و طراح عطر در موسسه‌ی پرات می‌گوید عمل اسپری کردن بر مچ و گردن تقریبا در دهه‌ی ۱۹۰۰ پیش از آن که عطرپاش‌ها ایجاد شوند، رواج یافت. بعد از آن بطری‌هایی با درپوش کریستالی (Dior Poison) تولید شدند و خانم‌ها درپوش را روی مچ خود می‌مالیدند و سپس مچ‌شان را به گوش‌هایشان می‌مالیدند. به دلیل روشی که آن عطرها تولید می‌شدند عطرها به اندازه کافی سنگین و قوی بودند که عطرشان بر بدن حفظ شود، اما آن گذشته بود و حالا فرق دارد.

رومانووسکی می‌گوید امروزه عطر‌ها با عنصر بالا، وسط و پایین ساخته می‌شوند و شما تنها عنصر بالا، معمولا مرکبات، را استشمام می‌کنید که بعد از چند دقیقه از بین می‌رود در حالی که عناصر گلدار، میوه‌ای و سبز وسط برای چند ساعت باقی می‌مانند. عناصر پایه، رایحه‌ی مشک و صنوبر، به اطراف پخش می‌شوند و دیرتر تبخیر می‌شوند.

 مت می‌گوید به طور کلی، عطرهای با غلظت چربی بیش‌تر، رایحه‌ی قوی‌تری دارند. روغن‌های عصاره‌ای، بعد از آن رایحه‌ی ادو پرفیوم (eau de parfum) و سپس ادو تویلته (eau de toilette) بیش‌ترین غلظت را دارند (هر چه غلظت بیش‌تر باشد عطر گران‌تر است). محصولات اسپری عناصر بالای بیش‌تری دارند در حالی که لوسیون‌ها رایحه‌ی ملایم‌تر، اما ماندگاری بیش‌تری دارند.

مت توصیه می‌کند اگر می خواهید عطر ماندگاری بیش‌تری داشته باشد آن را در سراسر بخش بالای ساعدتان یا در مو و یقه‌ی پیراهن‌تان اسپری کنید. او می‌گوید «مردم افشانه‌ی عطر را به مچ خود نزدیک می‌کنند و کمی روی آن می‌پاشند و تصور می‌کنند چون نبض نقطه‌ی گرمی است معجزه می‌کند اما چنین چیزی اتفاق نمی‌افتد.»

واقعیت این است که اسپری کردن در موها و الیاف بهتر است زیرا روغن موجود در عطر به درون ساختار فیبر نفوذ می‌کند و زمان بیش‌تر طول می‌کشد تا تبخیر شود. فقط هنگام اسپری در ابریشم و الیاف نازک دقت کنید. امروزه عطرها به اندازه کافی قوی شده و پیشرفت کرده‌اند که به اطراف پخش شوند (پس مردم می‌توانند آن‌ها را استشمام کنند) و جایی که شما عطر می‌زنید خیلی تفاوت ایجاد نمی‌کند. اما اگر می‌خواهید مردم بوی شما را استشمام کنند سعی کنید در بالای ساعد، لباس یا موهایتان عطر بزنید.

منبع: Greatist

کانال تلگرام تخفیفان