تردمیل یکی از وسایل پرکاربرد ورزشی در باشگاه‌ها و حتی منازل است. افرادی که می‌خواهند وزن کم کنند، به عنوان یکی از مفیدترین ورزش‌ها، دویدن روی تردمیل را انتخاب می‌کنند. بعلاوه ورزشکاران حرفه‌ای نیز برای حفظ تناسب اندام و یا آمادگی برای مسابقات سرعت با ماراتن، دویدن روی تردمیل را در برنامه‌ی هفتگی ورزشی خود جای می‌دهند. نحوه و دفعات استفاده از این دستگاه، به منظور رسیدن به هدف مورد نظر ورزشکار بسیار مهم است.

در ادامه مطلب در مجله تخفیفان به نکاتی کاربردی در استفاده از این وسیله در تمرینات اشاره می‌کنیم که برای هر دو دسته ورزشکاران آماتور و حرفه‌ای مناسب است. در ضمن تخفیفان‌های تفریحی و ورزشی وبسایت اصلی تخفیفان نیز پیشنهادات هیجان‌انگیزی برای ورزشکاران ارائه می‌دهند. می‌توانید برای اطلاع از آخرین تخفیف‌های سالن‌های ورزشی و باشگاه‌ها و استخرها، این صفحه از وبسایت تخفیفان را مشاهده کنید.

متخصصان ورزشی بر این باورند که ترکیب سرعت‌های مختلف در استفاده از تردمیل، بسیار مفیدتر از دویدن با سرعت ثابت و طولانی بر روی این دستگاه است. هم‌چنین شیب‌دهی به دستگاه در فواصل متناوب هم می‌تواند در تمرین ورزشی افراد بسیار مفید باشد. اما این‌که از کدام‌یک از این روش‌ها استفاده کنید، به برنامه ورزشی شما بستگی دارد.

اگر یک دونده‌ی آماتور هستید و به تازگی قصد استفاده از این دستگاه را دارید، بهتر است ابتدا به مدت ۴ هفته و ۴ روز در هرهفته، به مدت ۳۰ دقیقه بر روی تردمیل به آرامی بدوید. پس از این مدت می‌توانید سرعت‌های مختلف را امتحان کنید. این که چه نوع تناوب سرعتی داشته باشید به خود شما بستگی دارید. ابتدا با سرعت کم شروع کنید، وقتی آماده بودید کمی سرعت را افزایش دهید و وقتی احساس خستگی کردید مجددا سرعت را کاهش دهید و یا بر روی دستگاه راه بروید تا نیروی خود را بازیابی کنید. اگر به یک برنامه‌ی مشخص برای افزایش و کاهش نیاز دارید، بهتر است با نسبت ۱ به ۱، سرعت را افزایش و کاهش دهید. به طور مثال ۱ دقیقه دویدن آرام و ۱ دقیقه دویدن سریع.

در مورد شیب‌دهی به صفحه تردمیل نیز عجله نکنید. این کار را به آرامی و ابتدا با سرعت‌های کم نزدیک به راه رفتن شروع کنید.

اگر قصد دارید با دویدن عضله‌های خود را تقویت کنید، شیب دادن به دستگاه بهترین راه حل است. پیاده‌روی و دویدن روی شیب، به بهترین نحو به شما کمک می‌کند که عضلات خود را تقویت کنید. برای این منظور ابتدا با سرعت شروع به راه رفتن کنید، سپس به آرامی شیب را حدود ۵ تا ۷ درصد زیاد کنید. به یاد داشته باشید که نباید دسته‌های دستگاه را بگیرید بلکه باید دستان خود را به طور طبیعی حرکت دهید. زمانی که آماده بودید، سرعت را به اندازه‌ای که در آن راحت باشید افزایش دهید و به مدت ۳۰ ثانیه در این سرعت بدوید، سپس شیب را صفر کرده و به مدت ۲ دقیقه با سرعت آرام ریکاوری کنید و این روند را ۵ بار تکرار کنید. اگر این زمان استراحت زیاد است، نسبت ۱ به ۱ را امتحان کنید.وقتی به آمادگی کامل رسیدید، می‌توانید زمان دویدن را به ۶۰ ثانیه افزایش داده و فقط ۲۰ ثانیه استراحت کنید.

نکته قابل توجه این است که هرجا احساس درد در زانو داشتید، شیب را کم کنید چرا که دویدن و راه رفتن روی شیب بسیار برای درد زانو مضر است.

اگر قصد چربی‌سوزی دارید، استفاده از شیب، بیشتر از سریع‌دویدن برای کم‌کردن وزن مفید است. بهتر است از برنامه‌های پیش‌فرض دستگاه که برای شبیه‌سازی تپه یا شیب تنظیم شده‌اند استفاده کنید و در مورد سرعت نیز همان افزایش و کاهش متناوب سرعت را امتحان کنید.

اگر برای یک مسابقه‌ی سرعت آماده می‌شوید، کاملا مشخص است که دویدن سریع، بهترین راه حل برای شماست. بهتر است که در مدت کوتاه با سرعت بسیار زیاد بدوید و یا یک برنامه‌ی بلندمدت اجرا کنید و کمی سریع‌تر از سرعت میانگین خودتان بدوید. به طور مثال برای ۱۰ تا ۲۰ ثانیه کمی سریع‌تر از سرعت میانگین بدوید و سپس به مدت ۲ دقیقه با میانگین سرعت همیشگی به تمرین ادامه دهید و مجددا این روند را تکرار کنید.

در پایان به این نکته توجه داشته باشید که تمرینات را برای خود دشوار نکنید و فشار بیش از حد به بدن خود وارد نکنید. نسبت ۱ به ۱ را فراموش نکنید و با هفته‌ای یک‌بار تمرین، تمرینات خود را شروع کنید.

منبع: Greatist

کانال تلگرام تخفیفان