اصلا عجیب نیست که بسیاری از مدیران هنوز معتقدند شبکه‌های اجتماعی برای کار آن‌ها مناسب نیست؛ اما بازاریابی از طریق شبکه‌های اجتماعی برای بازاریابان مزیت‌های بسیاری دارد، برای مثال افزایش تعامل و تاثیر بر تصمیم‌گیری پیش از تماس برای فروش و افزایش شهرت شرکت.

در ادامه مطلب با مجله تخفیفان همراه باشید و برای مشاهده‌ی آخرین تخفیف‌ها به صفحه اصلی تخفیفان مراجعه کنید.

براساس گزارش موسسه‌ی  Content Marketing، بازاریابی از طریق شبکه‌های اجتماعی به شرکت‌ها در شناخت و افزایش آگاهی نسبت به برندشان کمک کرده و مهارت آن‌ها را در زمینه‌ی کاری‌شان نشان می‌دهد. مک‌کینسی خاطر نشان می‌کند که شبکه‌های اجتماعی مکانی مناسب برای بازاریابانی است که می‌خواهند در دنیای پررقابت امروز توجه خود را به نیاز‌ها و مشکلات مشتریان نشان دهند. همچنین آن‌ها می‌توانند به این وسیله به سوالات مشتریان پاسخ دهند و واکنش عاطفی به برندشان را تحت‌تاثیر قرار دهند.

البته همه‌ی شبکه‌های اجتماعی حول محور محصولات شرکت‌ها نیستند اما مشتریان و کارشناسان درباره‌ی محصولات یا شرکت‌های تجاری مرتبط در این شبکه‌ها صحبت می‌کنند و بازاریابان می‌توانند از این اطلاعات برای بهینه‌سازی خدمات و محصولات خود استفاده کنند. نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد ۶۲% شرکت‌کنندگان در تحقیق بعد از خواندن نظرات مثبت درباره‌ی یک محصول یا خدمات یک شرکت، اقدام به خرید آن محصول یا استفاده از خدمات شرکت کرده‌اند.

به علاوه تعداد افرادی که تجارب خود در مورد محصولات را به اشتراک می‌گذارند در حال افزایش است. نتایج تحقیقی دیگر نشان می‌دهد تقریبا همه‌ی شرکت‌کنندگان (۹۷%) هنگام تصمیم‌گیری برای خرید، اعتماد بیش‌تری به محتوای ایجاد شده توسط کاربران یا نظرات کارشناسان دارند.

از همه مهم‌تر شرکت‌های تجاری از طریق شبکه‌های اجتماعی افزایش فروش داشته و برندشان معروف‌تر می‌شود. برای مثال شرکت مرسک لاینف یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های کشتیرانی در زمینه‌ی حمل‌ونقل دریایی، برای بخش بازاریابی خود در شبکه‌های اجتماعی فعال است و بیش از ۳۰ اکانت محلی و جهانی در شبکه‌های اجتماعی دارد. این شرکت از شبکه‌های اجتماعی مختلف نظیر فیسبوک، لینکدین، توییتر و اینستاگرام استفاده می‌کند و از طریق یکی از پست‌های اینستاگرام خود از یک شرکت روسی سفارش کار گرفت.

پس شرکت‌های تجاری باید به این نکته توجه کنند که به جای نادیده گرفتن شبکه‌های اجتماعی، حضور فعالی در آن‌ها داشته باشند. در اینجا به چند نکته برای شروع کار اشاره می‌کنیم.

۱- مزایای بازاریابی از طریق شبکه‌های اجتماعی را با نگرانی و اهداف سازمان و شرکت خود همسو کنید. چون بسیاری از مدیران عالی‌رتبه تمایل زیادی به ارزش قائل شدن برای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی ندارند، از کلماتی مثل فالوور (followers) یا تعامل (engagement) استفاده نکنید. به جای آن به آن‌ها نشان دهید چطور شبکه‌های اجتماعی برای دستیابی به اهداف تجاری شرکت مانند تسهیل ارتباط با مشتری و جذب مشتری، موثر هستند. این همان کاری است که راپاپورت انجام داد؛ او در مصاحبه‌ی اخیر خود گفته «اگر در جلسات درباره‌ی تعداد فالوورها و میزان تعاملات حرف می‌زدم، احتمالا مدیرانم می‌گفتند باشه خوبه ۱۰۰۰۰۰ نظر و فالوور، به دلار چقدر میشه؟» راپاپورت برای کسب اعتبار، معیارهای شبکه‌های اجتماعی را به صورت فرصت‌های فروش و جذب مشتری نشان می‌دهد.

۲- مخاطبان و اهداف اصلی را بشناسید و برای به دست آوردن آن‌ها تلاش کنید. از شبکه‌های اجتماعی چه چیزی می‌خواهید؟ اهدافتان را مشخص کنید و مخاطبان اصلی را بشناسید. به یاد داشته باشید که کانال‌های شبکه‌های اجتماعی و محتوایی که به اشتراک گذاشته می‌شود در دنیای تجارت بسیار متفاوت و متنوع است پس فرضیات خود را تنها براساس مطالعات موردی در این زمینه قرار ندهید. برای تضمین موفقیت، بازاریابان شرکت‌های تجاری باید ابتدا فهرستی از شبکه‌های اجتماعی و قابلیت‌های آن‌ها تهیه کنند. جایی که مشتریان بالقوه در آنجا قرار دارند را مشخص کنید و پیش از آن که استراتژی‌های لازم برای تبلیغ برند و تحت‌تاثیر قرار دادن مشتریان را اتخاذ کنید، موضوعات و بحث‌هایی که مشتریان در این شبکه‌ها دارند را بررسی کنید.

۳- به سرعت تبلیغات فروش را شروع نکنید. در دنیای تجارت، شرکت‌های معروف، شبکه‌های اجتماعی خود را بر ایجاد آگاهی نسبت به برندشان، جذب فروشندگان به حراجی‌ها یا قدرت دادن به حامیان برندشان، متمرکز می‌کنند. شرکت‌های تجاری باید با مشتریان اصلی خود تعامل داشته و اطلاعات لازم و باارزش را در اختیار آن‌ها قرار دهند. هنگامی که زمان مناسب فرا رسید و بستر مناسب فراهم شد، فروش اتفاق می‌افتد.

۴- تحلیل‌ها را مشخص و آن‌ها پیگیری کنید. به جای اینکه صرفا از روش‌های معمول KPIs و ابزارهای پیگیری برای برندهای تجاری برای مصرف‌کنندگان استفاده کنید ، بازاریابان باید استاندارهای مناسبی برای اجناس خاص پیدا کنند. در ایجاد و گسترش این استانداردها به یاد داشته باشید تاثیر خرید شرکت‌های تجاری از شرکت تجاری دیگر بیش‌تر از خرید مصرف‌کنندگان از شرکت تجاری است، زیرا یک خرید ممکن است صدها هزار دلار ارزش داشته باشد. همان طور که راپاپورت می‌گوید این به خاطر لایک‌ها و به اشتراک‌گذاری‌ها نیست بلکه در نهایت به دلیل افزایش میزان مکالمات فروش و سود است.

منبع: Harvard Business Review

کانال تلگرام تخفیفان