نشریه نیویورک‌تایمز در پایان هر سال، کتاب‌های برتر را به انتخاب نویسندگان و سردبیران خود معرفی می‌کند. اگر شما هم از افراد علاقمند به مطالعه هستید، می‌توانید از بین این کتاب‌ها، لیستی برای مطالعه در سال جدید میلادی انتخاب کنید. در ادامه این مطلب از بخش کتاب و ادبیات با مجله تخفیفان همراه باشید تا با ۱۰ کتاب برتر سال ۲۰۱۵ آشنا شویم. می‌توانید آخرین تخفیفان‌های هنری را نیز در وب‌سایت اصلی تخفیفان مشاهده کنید.

۱۰ کتاب برتر سال ۲۰۱۵

۱- در (The Door) نوشته Magda Szabo

10 کتاب برتر سال 2015

کتاب در مورد قصه دو زن در قرن بیستم در مجارستان است که با طنزی تلخ، به وقایع فرهنگی مجارستان و نیز روند زندگی افراد در قرن بیستم می‌پردازد. نویسنده کتاب در سال ۲۰۰۷ از دنیا رفته است.

۲- مجموعه داستان راهنمایی برای پاک کردن زن‌ها (A Manual for Cleaning Women: Selected Stories) نوشته Lucia Berlin

10 کتاب برتر سال 2015نویسنده این کتاب نیز تا قبل از مرگش در سال ۲۰۰۴، داستان‌های کوتاهی در مجلات و ژورنال‌ها چاپ می‌کرده است. مجموعه ۴۳ داستان کوتاه وی به‌دست Stephen Emerson در این کتاب جمع‌آوری شده است. Berlin یک نویسنده الکلی بود و ۴ فرزند داشت. داستان‌های او مانند قصه‌هایی هستند که یک زن برای مردی که به تازگی با او آشنا شده است در یک گاراژ خلوت تعریف می‌کند.

۳- طرح کلی (Outline) نوشته Rachel Cusk

10 کتاب برتر سال 2015

داستان لطیف، غیرمتعارف و هوشمندانه کتاب طرح کلی در مورد یک زن مطلقه است که در یونان سفر می‌کند و به عنوان راوی داستان، با ما صحبت می‌کند و یا مشاهداتش از محیط و افراد پیرامون را تعریف می‌کند. راوی داستان اتفاقات عاشقانه، فریب‌ها، غرور و حماقت افراد پیرامون خود را به زیبایی روایت می‌کند.

۴- حراج (The Sellout) نوشتهPaul Beatty

10 کتاب برتر سال 2015

داستان این کتاب در مورد جوان سیاه‌پوستی است که مدرسه را ترک می‌کند و شروع به ماجراجویی می‌کند. داستان کتاب بسیار هیجان‌انگیز و جذاب است و طنزی ظالمانه دارد.

۵- داستان بچه گم‌شده: کتاب چهارم، مجموعه رمان‌های ناپلی، بلوغ و پیری (The Story of the Lost Child: Book 4, The Neapolitan Novels: “Maturity, Old Age”) نوشته Elena Ferrante

10 کتاب برتر سال 2015قسمت چهارم از یک مجموعه رمان که داستان کلی دو دوست را در تقابل با فقر، جاه‌طلبی، خشونت و مبارزه سیاسی روایت می‌کند. در این قسمت، دو دوست داستان یعنی النا و لیلا وارد سن بلوغ، ازدواج و بچه‌داری شده‌اند.

۶- میان دنیا و من (Between the World and Me) نوشته Ta-Nehisi Coates

10 کتاب برتر سال 2015ششمین کتاب از لیست ۱۰ کتاب برتر سال ۲۰۱۵، به صورت نامه‌هایی است که یک سیاه‌پوست به فرزند نوجوانش می‌نویسد. او در این نامه‌ها سعی می‌کند به فرزندش بیاموزد که چگونه به عنوان سیاه‌پوست در کشوری که به برده‌داری مشهور است زندگی کند.

۷- امپراطوری کتان: یک تاریخ چهانی (Empire of Cotton: A Global History) نوشتهSven Beckert

10 کتاب برتر سال 2015

شکر در قرن ۱۸ و نفت در قرن بیستم باعث تحولات عظیمی در صنعت شدند. اما کتان عامل تاثیرگذار قرن نوزدهم بود. در این کتاب با تاریخ تغییر و تحولات این صنعت عظیم که به دست برده‌ها شکل گرفته است پرداخته می‌شود.

۸- ش مثل شاهین (H Is for Hawk) نوشته Helen Macdonald

10 کتاب برتر سال 2015

نویسنده کتاب که شاعر، مورخ و به نوعی پرورش‌دهنده شاهین است، در این کتاب که به نوعی خاطره‌نویسی نیز هست، داستان پرورش شاهین به دست خودش را روایت می‌کند. نویسنده پس از مرگ پدرش، دنیازده می‌شود و به پرورش شاهین روی می‌آورد و همین کار نقاط مخفی شخصیتی خودش را نیز آشکار می‌کند.

۹- اختراع طبیعت (The Invention of Nature: Alexander von Humboldt’s New World) نوشته Andrea Wulf

10 کتاب برتر سال 2015نوینسنده در این کتاب به بررسی نظریه‌های طبیعی Alexander von Humboldt، نظریه‌پرداز بزرگ قرن می‌پردازد و تجربیات شخصی خود از طبیعت را نیز در بررسی این نظریات اعمال می‌کند. نظریه کلی کتاب بر این عقیده است که زمین، یک تک‌ارگانیسم پیوسته است که اعمال انسان‌ها می‌تواند به طرز فاجعه‌باری آن را نابود کند.

۱۰- یکی از ما (One of Us: The Story of Anders Breivik and the Massacre in Norway) نوشته Asne Seierstad

10 کتاب برتر سال 2015نویسنده این کتاب مستندگونه، به بررسی وقایع سال ۲۰۱۱ اسکاندیناوی در زمان زندگی مجرم بزرگ یعنی Anders Behring Breivik می‌پردازد که در ۲۲ جولای ۲۰۱۱، ۷۷ نفر را که بیشتر آنها نوجوان بودند را در اعتراض به حقوق زنان به قتل رساند. تراژدی غم‌انگیزی در کتاب موج می‌زند که بسیار واقعی است و اثری از خیال‌بافی یا داستان‌پردازی در آن دیده نمی‌شود.

منبع: The New York Times

کانال تلگرام تخفیفان