در حالی که برخی افراد صبح زود از خواب بیدار می‌شوند، لباس‌های ورزشی خود را می‌پوشند و ورزش می‌کنند، برخی دیگر نمی‌توانند پیش از ظهر ورزش کنند. بهترین زمان برای ورزش کردن همان قدر که به تمایل افراد بستگی دارد به وضعیت فیزیولوژیکی بدن هم بستگی دارد. ما به این دلیل ورزش می‌کنیم که سلامت باشیم و حس بهتری پیدا کنیم اما اگر ماهیچه‌هایمان در صبح گرفته باشند یا دیر وقت ورزش کنیم و خوابمان مختل شود، آن وقت ورزش تاثیر معکوسی خواهد داشت.

در ادامه مطلب با مجله تخفیفان همراه باشید و برای مشاهده‌ی آخرین تخفیف‌های تفریحی و ورزشی به صفحه اصلی تخفیفان مراجعه کنید.

مزیت‌های ورزش در بعد از ظهر

مطالعات نشان می‌دهند اگر هر روز در زمان خاصی ورزش کنید بدنتان برای ورزش در آن ساعت تنظیم می‌شود، پس اگر هر روز ساعت ۴ بعد از ظهر ورزش کنید در نهایت با ورزش در آن ساعت نسبت به سایر ساعات در طی روز عملکرد یهتری خواهید داشت. این تحقیقات نتایج پیشین در مورد ورزش در زمان خاص باعث عملکرد بهتر، مصرف اکسیژن بیش‌تر و خستگی کم‌تر، را تایید می‌کنند. اما برنامه‌ریزی برای ورزش، پیچیده‌تر از تنها انتخاب یک ساعت خاص است.

دمای بدن شما، عاملی مهم در تعیین کیفیت ورزش است. اگر بدن سرد باشد ممکن است منجر به خشک شدن یا رگ به رگ شدن ماهیچه‌ها شود اما هنگامی که دمای بدن بالا است ماهیچه‌ها انعطاف‌پذیرتر هستند. به طور کلی دمای بدن در طول روز افزایش می‌یابد بنابراین قدرت و تحمل ماهیچه‌ها در بعد از ظهر به بیش‌ترین حد خود می‌رسد یعنی زمانی که دمای بدن به بالاترین میزان می‌رسد. همچنین در بعد از ظهر زمان عکس‌العمل بدن سریع‌تر است و فشار خون و ضربان قلب به پایین‌ترین حد خود می‎رسد. همه‌ی این عوامل باعث عملکرد بهتر و کم شدن احتمال آسیب دیدگی در هنگام ورزش می‌شود.

سطح هورمون‌ها نیز در تعیین زمان مناسب برای ورزش نقش دارند. در خانم‌ها و آقایان هورمون تستوسترون برای رشد و تقویت ماهیچه‌ها ضروری است و هنگام ورزش در بعد از ظهر نسبت به ورزش صبحگاهی بدن مقدار بیش‌تری تستوسترون تولید می‌کند. به علاوه هورمون کورتیزول که به ذخیره‌ی چربی و کاهش بافت ماهیچه‌ای کمک می‌کند در صبح به بیش‌ترین میزان خود می‌رسد و در طول روز و ورزش عصرگاهی کاهش می‌یابد. اما کسانی که صبح زود ورزش می‌کنند بدانند که ورزش صبحگاهی نیز فواید خاص خود را دارد.

ورزش صبحگاهی

گاهی صبح ورزش کردن بهتر است زیرا در ساعات دیگر روز ممکن است کارها و مسئولیت‌هایی داشته باشیم که مانع ورزش کردن شوند. به علاوه ممکن است در طول روز آنقدر خسته شوید که بعد از آن حوصله و توان ورزش کردن نداشته باشید.

از سوی دیگر ورزش صبحگاهی باعث می‌شود احساس خواب‌آلودگی و کرختی صبح از بین برود. در حالی که ورزش کردن در بعد از ظهر (معمولا بعد از ۸ شب) به دلیل افزایش ضربان قلب و دمای بدن ممکن است باعث مختل شدن خواب شود، در حالی که مطالعه‌ای نشان می‌دهد ورزش در ساعت ۷ صبح (درمقایسه با ۱ تا ۷ بعد از ظهر) به افراد کمک می‌کند خواب شبانگاهی بهتر و راحت‌تری داشته باشند.

در نهایت این که نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد ۴۵ دقیقه ورزش ملایم صبحگاهی (مانند پیاده‌روی تند یا تردمیل) به کاهش اشتها مستقیما بعد از ورزش کمک می‌کند. همچنین تحقیقات نشان می‌دهند ورزش با معده‌ی خالی (کاری که در صبح راحت‌تر از شب انجام می‌دهیم) ۲۰ درصد بیش‌تر چربی‌های بدن را می‌سوزاند.

نکات پایانی

در نهایت این که، صرف نظر از زمان ورزش کردن، داشتن برنامه‌ای ثابت و واقع‌بینانه بسیار مهم است. اگر صبح‌های ورزش می‌کنید فراموش نکنید قبل از ورزش ماهیچه‌هایتان را گرم کنید زیرا به دلیل خواب شب، در اول صبح ماهیچه‌ها سرد هستند. اگر بعد از ظهر ورزش می‌کنید همیشه طبق برنامه عمل کنید و تصور کنید قرار ملاقاتی است که حتما باید بروید، دوستی برای ورزش کردن پیدا کنید و کیف ورزشی‌تان را در اداره یا ماشین نگه داریدکه بهانه‌ای برای ورزش نکردن نداشته باشید.

منبع: Greatist

کانال تلگرام تخفیفان