دلایلی زیادی وجود دارد که مردم شروع به دویدن می‌کنند برای مثال کاهش استرس و افزایش انرژی؛ از همه مهم‌تر دویدن قلب شما را سالم نگه می‌دارد، روحیه را بهتر می‌کند، کسلی و ضعف را رفع و به کاهش وزن کمک می‌کند. اما با توجه به هدفتان از ورزش کردن، با سرعت زیاد دویدن تنها راه برای سلامتی نیست.

در ادامه با مجله تخفیفان همراه باشید و برای اطلاع از آخریم تخفیف‌های سلامتی و پزشکی به سایت اصلی تخفیفان مراجعه کنید.

پیاده‌روی یا دویدن؟

در حالی که پیاده‌روی می‌تواند بسیاری از مزیت‌هایی دویدن را برای سلامتی داشته باشد، تحقیقات نشان می‌دهند دویدن برای کاهش وزن تاثیر بیش‌تری دارد. علت آن می‌تواند این نکته باشد که با دویدن نسبت به پیاده‌روی معمولی یا با تردمیل ۲.۵ برابر بیش‌تر انرژی مصرف می‌شود. برای مثال کسی که ۱۶۰ پوند وزن دارد با ۸mph دویدن، بیش از ۸۰۰ کالری انرژی در ساعت می‌سوزاند در حالی که با ۳.۵ mph پیاده‌روی تنها ۳۰۰ کالری می‌سوزاند.

نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد هنگامی که مقدار انرژی یکسانی سوزانده می‌شود (یعنی زمان بیش‌تری پیاده‌روی کنید)، باز هم با دویدن وزن بیش‌تری از دست می‌دهید. این تحقیق نشان می‌دهد دونده‌ها نه تنها وزن بیش‌تری از دست می‌دهند بلکه شانس بیش‌تری برای حفظ دور کمر و  BMI بدن خود دارند.

به علاوه دویدن بیش از پیاده‌روی هورمون‌های اشتها را تنظیم می‌کند. در یک تحقیق شرکت‌کنندگان بعد از پیاده‌روی یا دویدن به یک رستوران دعوت شدند در آنجا افرادی که پیاده‌روی کرده بودند ۵۰ کالری بیش از آن چه سوزانده بودند مصرف کردند و دونده‌ها ۲۰۰ کالری کم‌تر از آن چه سوزانده بودند غذا خورند. محققان تصور می‌کنند این مسئله ممکن است به این دلیل باشد که در دونده‌ها سطح هورمون اشتهایYY افزایش می‌یابد و در نتیجه اشتها کاهش می‌یابد.

آیا پیاده‌روی مانند دویدن ورزش مناسبی است؟

اما صرف‌نظر از کاهش وزن، پیاده‌روی جوانب مثبت خاصی دارد. محققان داده‌های سازمان National Runners’ Health Study و National Walkers’ Health Study بررسی کرده و متوجه شدند افرادی که به میزان یکسانی کالری مصرف می‌کنند از نظر سلامتی در شرایط یکسانی هستند و صرف‌نظر از دویدن یا پیاده‌روی، در این افراد خطر فشار خون بالا، کلسترول بالا و دیابت کاهش یافته و قلب و عروق آن‌ها سالم‌تر است.

دویدن نیز جوانب منفی دارد برای مثال دویدن استرس بیش‌تری به بدن وارد می‌کند و خطر آسیب‌دیدگی نظیر آسیب به زانوی دونده، کشش عضلات، شکستن یا مو برداشتن ساق پا را افزایش می‌دهد.

برنامه‌ریزی

هنگامی که نمی‌توانید بدوید، برای کاهش وزن پیاده‌روی ورزش موثر و مفیدی است. تحقیقات نشان می‌دهند پیاده‌روی روی تردمیل در حالی که لباس ضخیم پوشیده‌اید متابولیسم بدن و شدت ورزش را افزایش می‌دهد و اگر شیب تردمیل را افزایش دهید پیاده‌روی موثرتری خواهید داشت. نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد پیاده‌روی با سرعت کم (۱.۷ mph) روی تردمیل و با شیب ۶ درجه برای افراد چاق روشی مناسب برای کنترل وزن است و خطر آسیب به اندام‌های تحتانی را کاهش می‌دهد و اگر به تدریج سرعت را کم کنیم تقریبا همیشه موثر است. یک مطالعه نشان می‌دهد کسانی که پیاده‌روی تند می‌کنند نسبت به کسانی پیاده‌روی آهسته می‌کنند خطر مرگ در آن‌ها کاهش می‌یابد.

مهم نیست چه سرعتی مناسب‌تر است، به زبان بدن‌تان گوش کنید و انتخاب یک ورزش مناسب و گرم کردن بدن روش‌هایی برای جلوگیری از آسیب هستند. با این کار می‌توانید زمان بیش‌تر روی تردمیل بدوید و زمان کمتری صرف دویدن برای رفتن به دکتر کنید.

نکات پایانی

دویدن ۲.۵ برابر بیش از پیاده‌روی کالری می‌سوزاند. همچنین دویدن اشتها را کنترل می‌کند و دونده‌ها نسبت به کسانی که پیاده‌روی می‌کنند وزن بیش‌تری از دست می‌دهند. اما به یاد داشته باشید دویدن برای همه مناسب نیست و خطر آسیب و صدمه در هنگام دویدن بیش‌تر است.

منبع: Greatist

کانال تلگرام تخفیفان