حتما تا به حال برایتان پیش آمده است که در مورد تصاویر عجیبی که در رویا دیده‌اید بسیار فکر کنید و یا این سوال را از خود بپرسید که اصلا چرا خواب می‌بینید؟ خواب دیدن و فلسفه رویا و خواب، قرن‌هاست که ذهن فلاسفه را به خود مشغول کرده است. این که چرا رویا می‌بینیم و در خواب چه اتفاقاتی برای ما و مغز ما می‌افتد، سوال بسیاری از نظریه‌پردازان و دانشمندان بوده است. در جند سال اخیر، مطالعات علمی دقیقی بر روی فرایند خواب و رویا دیدن انجام شده است. در ادامه این مطلب از مجله تخفیفان نگاهی به نتایج علمی آزمایش بر روی رویا می‌اندازیم و تعدادی از فلسفه‌ها و نظریات در مورد رویا دیدن را بررسی می‌کنیم.

هم‌چنین برای کسب اطلاعات بیش‌تر در حوزه‌ی خواب به مطالب حالت‌های مختلف خوابیدن و تاثیر آن بر کابوس شبانه و تعبیر خواب: خواب‌هایمان چه معنایی دارند؟ مراجعه کنید.

ابتدا به این سوال می‌پردازیم که : “چرا خواب می‌بینیم؟”

رویا شامل تعدادی تصاویر، افکار و احساساتی است که در زمان خواب آنها را تجربه می‌کنیم. رویاها می‌توانند تصاویر روشن و یا مبهمی باشند، خوشحال‌کننده و یا غمگین و یا ترسناک باشند. می‌توانند مفهوم و معنا داشته باشند یا بی‌معنی و گیج کننده. در حقیقت با این‌که آزمایشات و تحقیقات زیادی در مورد خواب انجام شده است،داشنمندان به نتیجه جامعی نرسیده‌اند و هنوز در حال مطالعه برای درک هدف و عملکرد ذهن و بدن انسان در زمان خواب هستند.

 برخی محققان بر این باورند که رویاها هدف خاصی را دنبال نمی‌کنند. در حالی که برخی دیگر می‌گویند روبا دیدن برای سلامت روحی و جسمی ضروری است. دکتر ارنست هافمن مدیر بخش اختلالات خواب بیمارستان نیوتن ولسلی نتیجه آزمایشاتش را این‌گونه بیان می‌کند: “یکی از کارکردهای احتمالی خواب و رویا دیدن، ارسال اطلاعات جدید به سیستم حافظه است به گونه‌ای که احساسات را آرام کند وبعلاوه شخص را برای اتفاقات ناخوش‌آیند احتمالی آینده آماده می‌کند.

نظریه روانکاوی در مورد رویا

نظریه زیگموند فروید درباره رویا می‌گوید که رویا بازتابی از نیازها، تفکرات و ایده‌های ضمیر ناخودآگاه ما هستند. با توجه به زاویه دید روانکاوانه فروید به شخصیت افراد، انسان‌ها بوسیله غرایز تهاجمی یا جنسیشان که توسط ضمیر خودآگاه سرکوب می‌وند، هدایت می‌شوند و اگرچه این غرایز سرکوب می‌شوند، به هر نحوی از طریق رویا به ذهن ما راه پیدا می‌کنند.

فروید در کتابی با عنوان تفسر رویا عنوان می‌کند که رویاها نمایی از تحقق خواسته‌های سرکوب‌شده افراد هستند. وی هم‌چنین رویا را به دو بخش محتوای نهفته و آشکار تقسیم می‌کند. محتوای آکار همان تصویر و صداهایی است که به طور واضح در خواب می‌بینیم و محتوای نهان، معنی و مفهوم این اطلاعات است.

نظریه فروید یکی از معتبرترین نظریات حاضر در مورد رویا است. البته محققان هنوز نتوانسته‌اند نظریات محتواهای نهان و آشکار را تایید کنند.

مدل سنتز فعال خواب

این مدل توسط دو محقق به نام‌های آلان هابسون و رابرت مک‌کلارلی درسال ۱۹۷۷ عنوان شد. این مدل ،رویا را این‌گونه تشریح می‌کند که مدارهای مغزی به بخش‌های داخلی منتقل می‌شوند. مغز تلاش می‌کند تا معانی این مدارها و سیگنال‌ها را بفهمد بنابراین آنها را تبدیل به تصاویر می‌کند. در نتیجه این مدل می‌گوید رویا تصویر ذهنی سیگنال‌هایی است که مغز در زمان استراحت و خواب بودن تولید می‌کند.

البته هابسون معتقد است که این تصاویر بی‌معنی نیستند. برعکس او معتقد است که رویاها، خلاقانه‌ترین حالت مغز ما هستند که می‌توانند ایده تولید کنند. اگرچه بسیاری از این ایده‌ها ممکن است بی‌فایده و بی‌معنی باشند، اگر تعداد کمی از آنها هم محقق شوند، زمان خواب ما بیهوده نبوده است.

تئوری‌های تحلیل اطلاعات

یکی از تئوری‌هایی که به دلیل خوابیدن می‌پردازد، این‌گونه عنوان می‌کند که خواب به مغز ما اجازه می‌دهد که اطلاعات جمع‌آوری شده در طول روز را تحلیل کند و روی آنها عملیات انجام دهد. طرفداران این نظریه معتقدند که رویا، یکی از نتایج همین فرآیند بررسی اطلاعات هستند. به همین دلیل چون ما در طول روز با اطلاعات مختلفی روبرو هستیم، رویاها پر از تصاویر مختلف و گوناگون هستند و گاهی مرور یکی از اتفاقات روز گذشته هستند.

دیگر نظریات در مورد خواب دیدن

  • یک نظریه بر این اساس است که رویا، تفسیر محرک‌های خارجی مغز ما هستند. به طور مثال صدایی که در رویا می‌شنویم، تفسیر یکی از تفکرات روزمره ما است.
  • یکی دیگر از نظریه‌ها به نوعی سیستم‌های کامپیوتری را برای تفسیر رویا استفاده می‌کند و معتقد است رویا دیدن وظیفه پاک‌سازی و مرتب کردن به‌ هم‌ ریختگی‌های ذهنی ما را به عهده دارند. همان‌طور که حافظه کامپیوترها نیز نیاز به منظم‌سازی دارند.
  • نظریه دیگر خواب دیدن را نوعی روان‌درمانی می‌داند. در این نظریه، فرد می‌تواند در زمان رویا دیدن، در یک فضای مناسب، ارتباطی بین تفکرات و احساسات خود پیدا کند.
  • و نظریه آخر می‌گوید فعالیت مغزی، ارتباطی ضعیف بین ایده‌ها و تفکرات ایجاد می‌کند که بعدا بوسیله احساسات فرد هدایت می‌شوند.

شما چقدر به خواب‌های خود اعتقاد دارید؟ در فرهنگ ما، رویا می‌تواند تفسیر و تعبیر داشته باشد و از آینده خبر بدهد. آیا به این نظریه اعتقاد دارید و به قول معروف چقدر از رویاهای شما به حقیقت تبدیل می‌شوند؟

در ضمن، قبل از خواب می‌توانید آخرین تخفیفان‌ها را در وبسایت اصلی تخفیفان مشاهده کنید!

منبع: About.com

کانال تلگرام تخفیفان