با شروع سال ۲۰۱۶ و تعطیلات کریسمس، به یاد تعطیلات نوروز می‌افتیم؛ به زودی نوروز نیز فرا می‌رسد. اما امروزه مشغله‌های زندگی بیش‌تر و شرایط کاری سخت‌تر شده، ممکن است حتی در تعیطلات نیز مجبور به کار کردن باشیم. اگر در تعطیلات مجبور باشیم کار کنیم چه اتفاقی می‌افتد؟ چگونه کار را کنار می‌گذارید و زمان بیش‌تری به خانواده و تفریح اختصاص می‌دهید. در اینجا به چند نکته اشاره می‌کنیم تا با وجود کار، تعطیلات خوبی در کنار خانواده داشته باشید.

در ادامه در مجله‌ی تخفیفان با ما همراه باشید و برای اطلاع از آخریت تخفیف‌های مسافرتی به سایت اصلی تخفیفان مراجعه کنید. همچنین برای مطالعه‌ی بیش‌تر در این زمینه به مطلب چگونه روند پیشرفت را در تعطیلات ادامه دهیم؟! مراجعه کنید.

۱- برای کار در خانه احساس معذوریت نکنید.

ممکن است توصیه‌ای عجیب باشد زیرا کار کردن در خانه مزایای خاص خود را دارد و انعطاف‌پذیری را در حین کار افزایش می‌دهد اما هنگامی که اعضای خانواده و مهمان‌ها منتظر شما هستند این کار خیلی معقول و جالب به نظر نمی‌رسد. بسیاری از والدینی که بچه‌ی کوچک دارند اگر پرستار خانگی برای کودکشان داشته باشند، ترجیح می‌‌دهند هر روز برای کار به دفترشان بروند. در هنگام تعطیلات اگر صبح زود شروع به کار و ۵ یا ۶ ساعت بی‌وقفه کار کنید و کمی دیر برای نهار به خانه بروید، معقول‌تر است. بسیاری از افرادی که در اداره کار می‌کنند تمایلی ندارند که در تعطیلات، جلسات و ملاقات‌هایشان را در بعد از ظهر قرار دهند.

۲- کار در خانه؟ خود را از همه جدا کنید.

اگر تصمیم دارید در خانه کار کنید، بین خود و خانواده‌تان در طول کار کردن فاصله فیزیکی قرار دهید. از آشپزخانه به ایمیل‌ها پاسخ ندهید یا در حالی که سفره هفت‌سین می‌چینید یا درخت کریسمس را آماده می‌کنید تلفن کاری جواب ندهید. با کار در کنار خانواده احساس ناامیدی می‌کنید زیرا عوامل زیادی توجه شما را از خانواده دور می‌کنند و از سوی دیگر خانواده نیز «کار کردن در خانه» را عذری موجه نمی‌دانند. در مقابل می‌توانید در دفترتان کار کنید یا وسایل کار مانند لپ‌تاپ را به کافی‌شاپ (که ممکن است شلوغ باشد) ببرید و در آنجا کار کنید.

۳- برای کارهایی که باید هر روز انجام دهید اهداف منطقی قرار دهید.

می‌توانید فقط به ایمیل‌ها جواب دهید و کارهای بزرگ انجام ندهید؛ اما تعطیلات زمان مناسبی است که تعدادی از پروژه‌های جدی‌تر کاری برای مثال کارهایی که به تمرکز نیاز دارند را به عهده بگیرید. برای بر عهده گرفتن یک پروژه‌ی مهم که هر روز باید برای یک تا دو ساعت بی‌وقفه روی آن کار کنید تصمیم بگیرید برای مثال خودسنجی برای بررسی عملکردتان. سپس بقیه‌ی زمان کاری خود را صرف پاسخ و رسیدگی به ایمیل‌های ضروری کنید.

۴- فولدری از جواب‌های «بعد از تعطیلات جواب می‌دهم»برای پاسخ به ایمیل‌هایتان ایجاد کنید.

زحمت جواب دادن به همه‌ی ایمیل‌ها را به خود ندهید. بسیاری از مردم در تعطیلات رسمی بیرون هستند و احتیاجی نیست الان به آن‌ها جواب دهید زیرا تا آخر تعطیلات ایمیل شما بدون خواندن در صندوق ورودی آن‌ها می‌ماند. می‌توانید پاسخ ایمیل را بنویسید و آن در فولدر پیش‌نویس قرار دهید. در اولین روز بعد از تعطیلات، همه‌ی ایمیل‌های پیش‌نویس را بفرستید.

۵- مهمانی‌ها ومراسم اصلی را میزبانی نکنید.

اجازه دهید خانواده و دوستان‌تان این کار را به عهده بگیرند. اگر شما جایی که باید برای شروع سال نو آنجا باشید را مشخص کرده و مدیریت می‌کنید اجازه دهید فرد دیگری برای غذا و سایر مسائل برنامه‌ریزی کند یا از یکی از مهمان‌ها بخواهید بقیه‌ی سوروسات یا غذا را بر عهده بگیرد. کمک گرفتن از دیگران کاری بسیار خوب و تقریبا بخش اجتناب‌ناپذیر هر مراسمی است.

۶- درباره‌ی مرزها جدی باشید.

اگر زمانی وجود دارد که باید برای مرزهایتان جدی باشید، آن زمان تعطیلات است. بعد از ساعات کاری و در تعطیلات و آخر هفته به تماس‌های کاری پاسخ ندهید. اگر در طی تعطیلات مجبور هستید کار کنید (برای مثال باید به تیم‌تان پاسخ دهید یا بیماران اورژانسی دارید) به موقع کارتان را انجام دهید و بلافاصله بعد از آن تلفن خود را خاموش کنید و به جمع خانواده برگردید. هنگامی که شروع به کار می‌کنید نگاه کردن به ایمیل‌ها یا دیگر کارهای درست و منطقی است اما هنگامی که در کنار کسانی هستید که دوستشان دارید و از تعطیلات لذت می‌برید، این کارها را انجام ندهید.

۷- از تعطیلات لذت ببرید.

آخرین باری که چند روز بی‌وقفه در کنار خانواده‌تان بوده‌اید چه زمانی بود؟ از چند روز تعطیلات نهایت استفاده را ببرید، انرژی کسب کنید، خستگی را دور بریزید و چند روز خوب را در کنار خانواده بگذرانید.

منبع: Lifehack

کانال تلگرام تخفیفان