در حالی که نظریه‌های زیادی وجود دارند که علت خواب دیدن را توضیح می‌دهند، هیچ کدام از این نظریه‌ها هدف خواب‌ها و اینکه چطور معنای خواب‌ها را تفسیر کنیم، کاملا درک نکرده است. خواب‌ها ممکن است مرموز و اسرارآمیز باشند و درک معنای آن‌ها گیج‌کننده است. محتوای خواب یا رویای ما ممکن است ناگهان تغییر کند، مثلا عناصر عجیبی را نشان دهد یا با تصاویر ترسناک ما را به وحشت بیندازد. این واقعیت که خواب‌ها ممکن است قانع‌کننده باشند باعث شده بسیاری تصور کنند خواب‌های ما باید معنای خاصی داشته باشند.

در ادامه با مجله تخفیفان همراه باشید و برای کسب اطلاع از آخرین تخفیف‌ها به سایت اصلی تخفیفان مراجعه کنید.

و هم‌چنین حالت‌های مختلف خوابیدن و تاثیر آن بر کابوس شبانه و چرا خواب می‌بینیم؟ از مطالب مرتبط با موضوع خواب هستند که می‌توانید در صورت تمایل مشاهده کنید.

تعدادی از محققان برجسته همچون جی.ویلیام دومهوف معتقدند به احتمال زیاد خواب‌ها هدف واقعی ندارند. علیرغم همه‌ی این مسائل تعبیر خواب به طور چشمگیری در میان مردم محبوبیت یافته است. در حالی که تحقیقات هدفی برای خواب‌ها نشان نداده‌اند، بسیاری از کارشناسان معتقدند که خواب‌ها معنا دارند.

براساس گفته‌های دومهوف:

«معنا با انسجام و روابط سیستماتیک با متغیرهای دیگر کار دارد و در این مورد خواب‌ها معنا دارند. به علاوه آن‌ها آن چه را که در ذهن ما وجود دارد «آشکار» می‌کنند. ما نشان داده‌ایم که از میان ۱۰۰ خواب یک فرد، ۷۵ خواب او تصویر روانشناختی خوبی از او را به ما نشان می‌دهد. اگر در طول چند دهه ۱۰۰۰ خواب یک نفر را در اختیار ما قرار بدهید می‌توانیم ویژگی‌های ذهن او را تقریبا با دقت و درستی اثر انگشت او در به شما بگوییم.»

تعبیر خواب: خواب‌هایمان چه معنایی دارند؟

فروید: خواب‌ها همچون جاده‌ای به سوی ضمیر ناخودآگاه هستند.

زیگموند فروید در کتاب خود‌ «تعبیر خواب» می‌گوید محتوای خواب با تحقق امیال ارتباط دارد. فروید معتقد بود محتوای خواب یا در واقع تصاویر و اتفاقات خواب، محتوای پنهان یا امیال ناآگاهانه‌ی و سرکوب‌شده‌ی فرد را  نشان می‌دهند.

همچنین فروید ۴ عنصر این فرآیند که از آن به عنوان «عمل خواب» یاد می‌کند را توضیح می‌دهد:

خلاصه‌سازی: نظرات و مفاهیم بسیار متفاوتی در طول یک خواب نشان داده می‌شوند. همه‌ی اطلاعات در یک فکر یا تصویر خلاصه می‌شوند.

جابه‌جایی: این عنصر در عمل خواب با مغشوش کردن بخش‌های مهم و برجسته‌ی خواب، معنای احساسی در محتوای پنهانِ خواب را می‌پوشاند.

نمادپردازی: این کار با استفاده از اشیایی که در واقع نماد محتوای پنهان خواب هستند ایده‌های سرکوب شده‌ی موجود در خواب را سانسور می‌کند.

بازبینی ثانویه: فروید می‌گوید در طی آخرین مرحله در فرآیند خواب، عناصر عجیب خواب مجددا تنظیم می‌شوند تا خواب را قابل درک کنند و در نتیجه محتوای آشکار خواب را تولید می‌کنند.

ناخودآگاه:

در حالی که برخی نظرات کارل یونگ همانند فروید است اما او معتقد است خواب‌ها چیزی بیش از بیان امیال سرکوب شده هستند. یونگ می‌گوید خواب‌ها ناخودآگاه شخصی و جمعی را آشکار می‌کنند و معتقد بود خواب‌ها بخش‌های از روح و روان را که در طی زندگی در بیداری توسعه نیافته‌اند، جبران می‌کنند. بعدها نتایج تحقیقات هال (Hall) اظهارات یونگ را رد کرد زیرا او نشان داد ویژگی‌های افراد نشان می‌دهد آن چه در خواب‌هایشان می‌بینند شبیه خود آن‌ها در زمان بیداری است.

همچنین یونگ می‌گوید الگوهای اصلی نظیر انیما (مادینه روان)، سایه و انیموس (نرینه روان) اغلب اشیا و تصاویر نمادین را در خواب‌ها نشان می‌دهند. او معتقد بود این نمادها، نگرش‌هایی را که توسط ذهن آگاه سرکوب می‌شوند نشان می‌دهند. برخلاف فروید که می‌گفت نمادهای خاصی افکار خاص در ناخودآگاه را نشان می‌دهند، یونگ معتقد بود که خواب‌ها می‌توانند خیلی شخصی باشند و برای تفسیر این خواب‌ها باید درباره‌ی ببیننده‌ی خواب اطلاعات زیادی داشته باشیم.

هال: خواب‌ها به عنوان یک فرآیند شناختی

کلوین اس.هال پیشنهاد کرد که خواب‌ها بخشی از یک فرآیند شناختی هستند که در آن خواب‌ها، مفاهیمی از عناصر زندگی شخصی ما هستند. هال با بررسی و تجزیه و تحلیل هزاران رویای روزانه از شرکت‌کنندگان در تحقیقش به دنبال تم‌ها و الگوهایی بود که با ایجاد یک سیستم برنامه‌نویسیِ کمی محتوای رؤیاها را به تعدادی از دسته‌های مختلف تقسیم کند.

براساس نظریه هال برای تفسیر رویاها باید درباره‌ی عوامل زیر اطلاعات داشته باشیم:

  • کارهای ببیننده خواب در خوابتعبیر خواب: خواب‌هایمان چه معنایی دارند؟
  • اشیا و تصاویر در خواب
  • تعامل بین ببیننده خواب و شخصیت‌ها در خواب
  • محل و زمان خواب، تحولات و نتایج خواب
  • هدف نهایی برای تفسیر این خواب درک خواب نیست بلکه درک ببیننده خواب است.

دومهوف: خواب‌ها انعکاسی از زندگی در بیداری هستند.

جی.ویلیام دومهوف یکی از محققان برجسته در زمینه‌ی خواب و رویا است که در کنار کلوین هال در دانشگاه میامی به تحقیق می‌پرداخت. در مطالعات بزرگ مقیاس بر روی محتوای خواب، دومهوف متوجه شد خواب‌ها افکار و نگرانی‌های ببینده‌ی خواب را منعکس می‌کنند. او مدل عصبی شناختی از رویاها پیشنهاد کرد که در آن فرآیند خواب دیدن از فرآیندهای عصب‌شناسی و سیستمی از طرحواره‌ها حاصل می‌شود. او می‌گوید محتوای خواب از این فرآیندهای شناختی حاصل می‌شوند.

محبوبیت تعبیر خواب

از دهه‌ی ۱۹۷۰ به دلیل کارهای نویسندگانی چون آن فارادی، تفسیر خواب محبوبیت زیادی پیدا کرده است. فارادی در کتاب «بازی خواب» تکنیک‌ها و نظراتی که همه می‌توانند از آن‌ها برای تعبیر خواب‌های خود استفاده کنند را بیان کرده است. امروزه مردم می‌توانند کتاب‌های بسیاری خریداری کنند که لغات‌نامه‌ی خواب، راهنمای نمادهای خواب را برای تفسیر و درک خواب‌هایشان به آن‌ها پیشنهاد می‌کنند.

بدون شک تحقیقات در این مورد ادامه دارد و افراد علاقمند به درک معنای خواب‌هایشان با علاقه این کار را دنبال می‌کنند. اما جی.ویلیام دومهوف توصیه می‌کند که شما چیز جالب و الهام‌بخشی درباره‌ی خواب‌ها پیدا نمی‌کنید پس با فراموش کردن آن‌ها احساس آزادی خواهید کرد. برخی دیگر همچون کارترایت (Cartwright) و کازنیاک (Kaszniak) پیشنهاد می‌کنند در واقع تفسیر خواب بیش از آن که درباره‌ی معنای خواب باشد ممکن است چیزهای بسیاری درباره‌ی تفسیرکننده‌ی آن آشکار کند.

معنای خواب ممکن است به تمایلات شما بستگی داشته باشد.

کاری موروج و مایکل نورتون خواب بیش از ۱۰۰۰ نفر را در امریکا، هند و کره جنوبی مطالعه کرده‌اند. نتایح تحقیقات آن‌ها این است که دانشجویان کالج شرکت کننده در این تحقیق معتقد بودند که خواب‌هایشان پاسخ مغزشان به محرک‌های تصادفی بوده است. در واقع این یافته‌ها نظر فروید درباره‌ی اینکه خواب‌ها امیال و آرزوهای ناخودآگاه را نشان می‌دهند، تایید کرد.

نکته‌ی دیگری که آن‌ها کشف کردند این است که اهمیتی که مردم برای خواب‌هایشان قائل می‌شوند تا حد زیادی به تمایلاتشان بستگی دارد. مردم احتمالا خواب‌های منفی که در آن‌ها افرادی که دوست ندارند وجود دارد را به یاد می‌سپارند. همچنین خواب‌های مثبتی که در آن‌ها دوستان، خانواده یا عشق‍شان وجود دارند را جدی‌تر می‌گیرند.

به عبارت دیگر، مردم دوست دارند خواب‌هایشان را به گونه‌ای تفسیر کنند که اعتقادشان درباره‌ی خودشان، مردم و دنیای اطرافشان را تایید کند. محققان متوجه شدند تاثیر مسائلی همچون تایید تعصبات حتی چگونگی واکنش مردم به خواب‌هایشان را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. چون مردم تمایل دارند خواب‌هایشان را جدی بگیرند محققان تصور می‌کنند ممکن است این خواب‌ها پیشگویی تحقق چیزی باشند. برای مثال اگر خواب ببینید امتحانی را قبول نشده‌اید ممکن است انگیزه‌ی کم‌تری برای مطالعه داشته باشید یا آنقدر استرس پیدا کنید که عملکرد ضعیفی داشته باشید.

خواب‌ها ممکن است معنا داشته یا نداشته باشند اما واقعیت این است که تفسیر خواب نسبت به گذشته محبوبیت بیش‌تری دارد. بعضی از مردم حتی تصمیمات مهم زندگی‌شان را براساس خواب‌هایشان اتخاذ می‌کنند. هال می‌گوید: رویا اثری هنری است که ببیننده‌ی آن به استعداد، آموزش یا فن خاصی نیاز ندارد. خواب دیدن اقدامی خلاق است که در آن همه ممکن است شرکت داشته باشند.

منبع: About.com

کانال تلگرام تخفیفان