گاهی بعضی مسائل، نظیر اصطلاحات مالی درباره‌ی مدیریت پول، بدهی‌ها و دارایی‌ها ممکن است باعث ترس افراد ۲۰ ساله شود. به نظر می‌رسد درک موقعیت مالی از برخی کلاس‌های مدرسه نیز برایشان سخت‌تر است. در این بخش ۷ نکته از زبان کارشناسان برای مدیریت درست وضعیت مالی‌مان را توضیح می‌دهیم.

در ادامه‌ی مطلب با مجله تخفیفان همراه باشید و برای اطلاع از آخرین تخفیف‌ها به سایت اصلی تخفیفان مراجعه کنید.

۱- عادت‌های پول خرج کردن خود را بشناسید.

 مطمئنا این جمله توصیه‌ی خوبی است اما آیا شما می‌دانید هر هفته چقدر مواد غذایی می‌خرید؟ بسیاری از ما نمی‌دانیم. کارن کار، برنامه‌ریز مالی جامعه بزرگسالان (Society of Grownups) می‌گوید ما بدون فکر پول زیادی خرج می‌کنیم. این جمله به این معنا نیست که جلوی خودتان را بگیرید فقط بدانید چقدر پول خرج می‌کنید.

هنگامی که عادات پول خرج کردن خود را شناختید و به چند سوال مالی مهم پاسخ دادید (از نظر مالی کجا قرار دارم و می‌خواهم وضعیت مالی‌ام چطور باشد؟) می‌توانید یک برنامه‌ی واقع‌بینانه برای پول خرج کردن داشته باشید؛ بعد از آن می‌توانید گاهی ولخرجی کنید.

۲- از بدهی کارت اعتباری خود اطلاع داشته باشید.

بسیاری از خرج‌های بدون فکر ممکن است به حساب کارت اعتباری باشند. الکسا فون توبل (Alexa von Tobel) مدیرعامل و موسس  LearnVest می‌گوید بدهی کارت اعتباری به عنوان «بدهی بد» در نظر گرفته می‌شوند زیرا به دارایی باارزشی مثل رهن خانه یا وام دانشجویی وابسته نیست. او همچنین توصیه می‌کند ابتدا بدهی کارت‌های پرسودتر را پرداخت کنید در عین حال عادت کنید به صورت نقدی پول کالا را پرداخت کنید تا بدهی کم‌تری برای کارت‌ها ایجاد شود.

۳- به امتیاز کارت اعتباری‌تان توجه کنید.

تا زمانی که نخواهید آپارتمان اجاره کنید با وام ماشین بگیرید امتیازهای کارت اعتباری مهم به نظر نمی‌رسد، اما وقتی بخواهید خانه اجاره کنید یا وام بگیرید این نکته بسیار مهم است. کار می‌گوید اگر پول هر چیز را به موقع بپردازید امتیاز کارت شما بیش‌تر می‌شود و مطمئن شوید که عوامل دیگر هم می‌دانید برای مثال درصد خط اعتباری که استفاده کرده‌اید، زیرا هر چه این درصد کم‌تر باشد، بهتر است.

۴- برای وضعیت اضطراری پول پس‌انداز کنید.

اگر همه‌ی درآمد خود را خرج کنید پول جمع کردن سخت است اما نباید فراموش کنید که روزهای سخت نیز فرا می‌رسند مثلا ممکن است مریض شوید و برای درمان به پول احتیاج داشته باشید یا لوله‌ی آب بترکد. نمی‌توانید برای اتفاقات غیرمنتظره برنامه‌ریزی کنید، اما با پس‌انداز می‌توان این اتفاقات را تا حدودی کنترل کرد.

فئن توبل (von Tobel) می‌گوید ما اصطلاح «وضعیت اضطراری» را با خونسردی استفاده نمی‌کنیم. این کلمه شرایط واقعا اضطراری مانند بیکار شدن یا تعمیر ماشین را نشان می‌دهد. هدف این است که برای خرج ۶ ماه پول پس‌انداز کنید. بله ممکن است پول زیادی باشد اما نیازی نیست همه‌ی این پول را فردا پس‌انداز کنید. هر ماه مقدار کمی از درآمدتان را پس‌انداز کنید.

۵- درباره‌ی وضعیت وام دانشجویی خود اطلاع کسب کنید.

وام دانشجویی برای بسیاری از جوانان ۲۰ ساله مسئولیت بزرگی است و بازپرداخت آن کمی سخت است (بیش از یک سوم وام‌گیرندگان به موقع آن را کامل پرداخت می‌کنند.) کار می‌گوید اگر وام دارید برنامه‌های بازپرداخت متفاوتی وجود دارد که اگر با وام‌دهنده خود صحبت کنید شما را برای بازپرداخت راهنمایی می‌کند و ممکن است روش مقرون به صرفه‌تری را پیشنهاد ‌کند.

۶- از مزایای کار خود استفاده کنید.

در دنیای کاری همه‌ی ما حقوق می‌گیریم اما برخی از ما خوش‌شانس‌تر هستیم زیرا ممکن است شرکتی که در آن کار می‌کنیم به ما مزایایی پرداخت کند. کار می‌گوید این مزایا مانند خدمات درمانی، دندانپزشکی و بازنشستگی همه بسیار مفید هستند و اگر از آن‌ها استفاده نکنید مانند دور ریختن صدها هزار دلار است. فون توبل اضافه می‌کند ممکن است در دهه‌ی ۲۰ زندگی پس‌انداز کردن برای زمان بازنشستگی بی‌معنی به نظر برسد اما حتی مقدار کمی پس‌انداز هم باارزش است.

۷- از سرمایه‌گذاری نترسید.

اگر فکر می‌کنید صحبت‌ها در بازار بورس را نمی‌فهمید، نگران نباشید چون بسیاری از مردم این مشکل را دارند پس در این مورد تنها نیستید. سیستم مالی دارای اصطلاحات گیج‌کننده‌ای مانند «سود سهام» و «نقدینگی» است اما به این معنا نیست که شما نمی‌توانید وارد این کار شوید. کار می‌گوید معمولا این طور به نظر می‌رسد که سرمایه‌گذاری برای افراد پیرتر و ثروتمندتر است، اما راز بزرگ این است که برای سرمایه‌گذاری لازم نیست خیلی پولدار باشید.

منبع: Greatist

کانال تلگرام تخفیفان