بسیاری از ما به یک حرف کذب اعتقاد داریم؛ ما این افسانه را باور داریم که خوشحالی زمانی به دست می‌آید که همه چیز در زندگی همان طور که می‌خواهیم باشد، روابط، شغل، خانه، کشور، لباس‌هایمان، تعطیلات، آرایش و وزنمان همان طور که دوست داریم باشند. اما مسئله این است که این چیزها به تنهایی شادی نهایی را ایجاد نمی‌کنند بنابراین شادی تبدیل به امری می‌شود که می‌خواهیم آن را به دست آوریم اما نمی‌دانیم چطور به آن دست یابیم.

حقیقت این است که شادی اتفاقی به دست نمی‌آید و به این معنا است که برای شادی مجبور نیستیم که منتظر باشیم همه‌ی شرایط مناسب شود یا مجبور نیستیم همه‌ی چیز را کنترل کنیم تا حس خاصی داشته باشیم. آگاه شدن از این حقیقت به ما کمک می‌کند در این لحظه برای شاد بودن تصمیم بگیریم و هنگامی که این تصمیم را می‌گیریم اتفاق خوبی می‌افتد: هنگامی که تصمیم به شاد بودن می‌گیریم دنیای پیرامون ما همان گونه می‌شود که می‌خواهیم.

در ادامه با مجله تخفیفان همراه باشید و برای اطلاع از آخرین تخفیف‌ها به سایت اصلی تخفیفان مراجعه کنید.

در این مقاله، درباره‌ی تغییر نگرش مردم برای شادتر بودن توضیح می‌دهیم و سه نکته برای افزایش شادی در درونتان معرفی می‌کنیم:

در جای اشتباه به دنبال شادی بودن

بسیاری از ما تصور می‌کنیم به محض این که همه‌ چیز در زندگی‌مان بر وفق مراد باشد شادی نیز وارد زندگی خواهد شد و راه‌حل شادی این است که به سختی کار کنیم تا شرایط بیرونی را کنترل کنیم و همه چیز مساعد باشد. ولی هنگامی که شرایط آن طور می‌خواهیم می‌شود (وزن کم کردن، وارد رابطه شدن، افزایش حقوق بگیرید) این تغییرات برای همیشه پایدار نیستند. حتی ممکن است متوجه شویم این تغییرات بیرونی  باعث شادی ما نمی‌شویم.

افسانه شادی: چگونه واقعا خوشحال باشیم؟

در واقع خود را دوست داشتن یکی از پایه‌های شادی است. هنگامی که به خودمان عشق می‌ورزیم می‌توانیم به شادی پایدار برسیم زیرا احساس درونی ما در دنیای بیرون نیز منعکس می‌شود و به صورت روابط زیبا، کار هدفمند و وضعیت مالی مناسب خود را نشان می‌دهد. خلاصه عشق به خود، ما را در مسیر درست قرار می‌دهد.

هنگامی که افکار و باورهایی که محدودمان می‌کنند را رها کنیم در نهایت احساس شادی، آزادی و توانایی را تجربه خواهیم کرد.

یاد بگیریم از درون احساس شادی کنیم

در اینجا نکاتی برای ایجاد شادی بیش‌تر و خلق زندگی فراتر از رویاهایمان را شرح می‌دهیم:

۱- با خودتان ارتباط داشته باشید.

آرام باشید و به صدای راهنمای درونتان گوش کنید (به بینش و حقیقت درونی‌تان) و به نظرات دیگران یا به صدای انتقادگر درون ذهن‌تان کم‌تر توجه کنید. یکی از بهترین تمرین‌ها برای پرورش توانایی گوش کردن به صدای راهنمای درونتان، مدیتیشن است. در مدیتیشن بدن به حالت آرامی فرو می‌رود و می‌توانید به صدای درونتان گوش کنید.

هنگامی که ماهیچه‌های روحمان را ورزش می‌دهیم و با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کنیم به دانش و آگاهی درونی دست می‌یابیم (زیرا به صدای آگاه و آرام درونتان گوش می‌کنید). این منبع آگاهی درونی همیشه بهترین و درست‌ترین راه را به ما نشان می‌دهد.

افسانه شادی: چگونه واقعا خوشحال باشیم؟

۲- قصد شاد شدن داشته باشید.

برخلاف آنچه یاد گرفته‌ایم شاد بودن بسیار ساده است و فقط باید شاد بودن را انتخاب کنیم. هنگامی که کاملا این مسئله (شاد بودن یک انتخاب است) را درک کردیم در هر موقعیتی، رابطه، شغل، یا فکری که باعث نگرانی، ترس، شک و گیجی می‌شود، توانایی شاد شدن را خواهیم داشت. هنگامی که تصمیم گرفتیم دیدی متفاوت داشته باشیم و خودمان، دیگران و شرایط را دوست داشته باشیم نه تنها توانمان برای احساس شاد شدن  افزایش می‌یابد بلکه شرایطی که در گذشته برایمان غیرقابل حل بودند، برایمان ساده و تبدیل به فرصت می‌شوند. در این شرایط با تلاش کم‌تر کارهای بیش‌تری انجام می‌دهیم و راحتی بیش‌تری را تجربه می‌کنیم.

این کار را باید همیشه انجام دهید زیرا هنگامی که افکارمان را کنترل نمی‌کنیم ممکن است باز هم دچار ترس و نگرانی شویم. یکی از ساده‌ترین و موثرترین راه‌ها برای احساس شادی و دوست داشتن خود این است که هر روز صبح که از خواب بیدار می‌شویم قصد شاد بوذن را به خود یادآوری کنیم. این کار بسیار ساده است فقط به خودتان بگویید: «می‌خواهم شاد باشم» و بعد آن را با تمام وجود احساس کنید.

۳- خودتان را رها کنید.

بسیاری از ما معنای «رها بودن» را نمی‌دانیم. رها بودن برعکس کاری است که بسیاری از ما انجام می‌دهیم که تلاش می‌کنیم نتایج و موقعیت‌ها و اتفاقات را کنترل کنیم. در مقابل رها بودن زمانی اتفاق می‌افتد که نیاز به کنترل اتفاقات را رها می‌کنیم و به زندگی بیش‌تر اعتماد می‌کنیم و اجازه می‌دهیم همه چیز روال معمول خود را بروند.

هنگامی که به زندگی اجازه می‌دهیم جریان داشته باشد شغل، رابطه و هر چیزی که در زندگی‌مان تصور می‌کنیم مسیر خود را پیدا می‌کنند و برنامه‌هایمان همان طور که می‌خواهیم پیش می‌روند و درنهایت اتفاقات بهتر و بزرگ‌تری رخ می‌دهند.

افسانه شادی: چگونه واقعا خوشحال باشیم؟

نکات پایانی

هنگامی که با خودمان ارتباط داریم، تصمیم به شاد بودن می‌گیریم و خودمان را رها کرده و به جریان طبیعی زندگی می‌سپاریم، می‌توانیم نفس راحتی بکشیم و اعتماد کنیم و بدانیم هیچ چیز کامل نیست و تنها کاری که باید انجام دهیم این است که از سر راه خودمان خارج شویم و به زندگی اجازه دهیم جریان داشته باشد، زیرا شادی حق طبیعی ما است.

منبع: Greatist

کانال تلگرام تخفیفان