علم پزشکی به افراد به طور کلی نگاه می‌کند و به جای درمان علائم، ریشه یک مشکل را به طور کلی بررسی می‌کنند. در نتیجه رویکردی جامع به شما برای کاهش وزن در دراز مدت کمک می‌کند. اگر روش‌های کاهش وزن به شما کمک نمی‌کنند، با درک علت اصلی وزنتان و تاثیرات کم و زیاد کردن وزن، برنامه‌ای کاهش وزن جامع به شما برای کم کردن چند پوند از وزنتان کمک خواهد کرد.

در ادامه یا مجله تخفیفان همراه باشید و برای اطلاع از تخفیف‌های سلامتی و پزشکی به سایت اصلی تخفیفان مراجعه کنید. همچنین برای خواندن نکات بیش‌تر در این مورد به ۶ عادت برای کاهش وزن آسان، سالم و ماندگار مراجعه کنید.

چرا کاهش وزن جامع؟

در حالی که وزن اضافه کردن «بیماری» نیست اما زیاد خوردن یا چاقی ممکن است باعث ایجاد بعضی مشکلات جدی برای سلامتی برای مثال دیابت نوع دو، مشکلات قلبی، انواع سرطان‌ها یا سکته شود. پس اگر وزنتان را در حد ایده‌آل و مناسب نگه دارید یکی از نکات اصلی سلامتی را رعایت می‌کنید. وزن مناسب نه تنها مانع بروز بیماری می‌شود بلکه کیفیت زندگی شما را بالاتر می‌برد.

وزن به دو عامل بستگی دارد: رژیم و ورزش. برنامه‌ی کاهش وزن جامع کمک می‌کند علل اصلی مشکل وزن خود را در هر دو طرف معادله حل کنید. چرا بیش‌تر از آنچه باید غذا می‌خورید؟ چطور می‌توانید روش سالم‌تری در خوردن داشته باشید؟ چرا به اندازه کافی ورزش نمی‌کنید؟ چطور می‌توانید ورزش منظم‌تری داشته باشید؟چه عواملی، جسمی، روانی و اجتماعی در رژیم غذایی و ورزش ما موثر هستند؟

پاسخ به این سوالات به شما کمک می‌کنید از عوامل نامساعدی که مانع رسیدن شما به وزن مناسب می‌شوند دوری کنید. این کار کلید کاهش وزن دراز مدت است و عامل اصلی در روش جامع کاهش وزن است.

کاهش وزن جامع

در اینجا به روش‌هایی اشاره می‌کنیم که در تکنیک کاهش وزن جامع به شما کمک می‌کنند:

۱- پیام‌های مثبت

گاهی غذا و ارتباطمان با غذا را نوعی دشمنی می‌دانیم. بسیاری از ما (اغلب به دلیل محیط یا دوران کودکی) خودمان را به دلیل انتخاب نوع غذایمان یا استفاده از غذا برای کنترل خودمان، سرزنش و تنبیه می‌کنیم. اغلب این کار مشکل اضافه وزن را تشدید کرده و آن را سخت‌تر و غیرقابل کنترل‌تر می‌کند. افرادی که والدینشان از غذا برای کنترل استفاده می‌کنند تا نوعی نظم ایجاد کنند احتمال بیش‌تری دارد در بزرگسالی چاق شوند. یکی از راه‌ها برای جلوگیری از این رفتار استفاده از پیام‌های مثبت است. عباراتی مثل «من می‌تونم خوردنم رو کنترل کینم» یا «میلم به خوردن هله و هوله خیلی زود تموم میشه» برای ایجاد رفتارهای مثبت در این مورد به شما کمک می‌کند. افکار مثبتی مثل «من دوست دارم سالم باشم» یا «خیلی خوشحالم امروز حواسم به خوردنم بود» برای ارتباط مناسب شما با غذا موثر هستند.

۲- مدیتیشن

مدیتیشن یک تکنیک جامع مفید است. این کار به افراد کمک می‌کند درباره‌ی افکار و احساساتشان آگاهی بیش‌تری کسب کنند و از احساساتی مطلع شوند که پیش از این به آن‌ها توجه نمی‌کردند. برای مثال مدیتیشن به افراد کمک می‌کند بفهمند که چطور از غذا برای کنترل مشکلات عاطفی خود استفاده می‌کنند. همچنین به آن‌ها کمک می‌کنند زمانی که واقعا گرسنه یا سیر هستند را به درستی تشخیص دهند. آگاهی شما از این موارد به شما کمک می‌کند علل اصلی زیاد خوردن خود را پیدا کنید.

۳- روان درمانی

روان درمانی به افرادی که زیاد می‌خورند کمک می‌کند رفتارهای خود را اصلاح کنند. روان درمانی بدون توجه به علت اساسی رفتارها به افراد کمک می‌کند برای رسیدن به هدفی خاص (برای مثال کاهش وزن) یک رفتار را تغییر دهند. هنگامی که فردی به یک روان درمانگر مراجعه می‌کند به او یاد داده می‌شود که یک الگوی رفتاری دراز مدت را با رفتاری سازنده جایگزین کند. ممکن است روان درمانگر الگوهای فکری مشکل‌آفرین را پیدا کند (برای مثال «وقتی ناراحتم زیاد خوردن ایراد نداره») که منجر به زیاد خوردن شما می‌شود. روان درمانگر نه به این دلیل که شما ظاهرتان را دوست ندارید بلکه به این دلیل که کاهش وزن به سلامت شما کمک می‌کند وسواس فکری شما را تغییر می‌دهد.

۴- خودبازبینی

در دفتری چیزهایی که می‌خورید را بنویسید، این کار به شما کمک می‌کند از چیزهایی که می‌خورید و دلیل خوردن آن آگاه باشید. گاهی نگاه کردن به لیست غذاهایی که در طول روز خورده‌اید به شما کمک می‌کند کم‌تر بخورید. به علاوه نوشتن انگیزه و احساساتی که باعث خوردن یا ورزش کردن می‌شوند به شما در ادامه راه برای کاهش وزن کمک می‌کند. بین خودبازبینی و تکنیک‌های دیگر مثل مدیتیشن، روان درمانی و پیام‌های مثبت ارتباطی مستقیم وجود دارد.

۵- تصور

هیچ کس با نشستن و فکر کردن درباره‌ی چاقی لاغر نمی‌شود اما تصور کردن این مسئله را در جلوی چشم شما قرار داده و این کار را آسان‌تر می‌کند. تصور کردن اینکه بعد از لاغری چطور خواهید شد و چه احساسی خواهید داشت به شما دلیل این کار را یادآوری می‌کند. همچنین برای انتخاب رفتار و سبک زندگی که رسیدن به این هدف را ممکن می‌سازد به شما کمک می‌کند.

۶- ورزش

فعالیت جسمی به همراه رژیم غذایی مناسب یکی از عوامل اساسی در کاهش وزن است. ورزش کردن بیش از سوختن کالری به شما کمک می‌کند: ماهیچه‌های شما را قوی و محکم می‌کند، انتقال‌دهنده‌های عصبی را آزاد می‌کند، انرژی و در نتیجه شادی، آرامش و سلامت شما را افزایش می‌دهد. هر تلاشی برای کاهش وزن بدون ورزش بی‌تاثیر است. برای این کار با توجه به نیازتان برنامه‌ی منظم روزانه داشته باشید و ورزشی انتخاب کنید که علاوه بر تحرک داشتن از آن لذت ببرید. لذت بردن از این کار باعث می‌شود آن را در دراز مدت انجام دهید.

۷- مناسب بودن

در نهایت اساس روش جامع کاهش وزن، انتخاب تکنیک، روش‌ها و اصولی است که برای رسیدن به هدف خود مورد نیاز هستند. همه‌ی افراد با هم متفاوت هستند و یک روش را نمی‌توان برای همه به کار برد. هنگامی که تصور می‌کنید، رفتارهای و نتایجی را مناسب خودتان است تصور کنید. هنگامی که ورزش می‌کنید ورزش و برنامه‌ای انتخاب کنید که خودتان از آن لذت می‌برید. اگر روان درمانی را در برنامه‌تان به کار می‌برید این فرآیند را تا آخر ادامه دهید و هنگامی که این کارها را انجام می‌دهید به ارتباط بین آن‌ها توجه کنید: مدیتیشن بعد از ورزش، نوشتن رژیم بعد از روان درمانی، و به کار بردن پیام‌های مثبت در طول روز.

فراموش نکنید در کنار این تکنینک‌ها باید همیشه رژیم غذایی سالم و ورزش کافی داشته باشید. به علاوه همیشه قبل از اتخاذ هرگونه رژیمی با پزشک خود مشورت کنید.

منبع: Greatist

کانال تلگرام تخفیفان