بعضی افراد هر روز ساعت‌ها رمان می‌خوانند، آیا رمان خواندن به جز وقت تلف کردن، فایده‌ای دارد؟ (به جز قوی‌تر شدن ماهیچه‌ها به دلیل جابه‌جایی کتاب‌ها در قفسه‌های کتابخانه). مطالعات به این سوال پاسخ «مثبت» می‌دهند. تحقیقات نشان می‌دهند افرادی که در داستان‌هایی که می‌خوانند غرق می‌شوند، حس همدردی بیش‌تری دارند و دلسوزتر و همدل‌تر از افرادی هستند که کم‌تر با داستانی که می‌خوانند، درگیر می‌شوند یا افرادی که کتاب‌های غیرداستانی می‌خوانند.

در ادامه‌ی مطلب با مجله تخفیفان همراه باشید و برای اطلاع از آخرین تخفیف‌های آموزشی به سایت اصلی تخفیفان مراجعه کنید. همچنین برای خواندن مطالب بیش‌تر درباره‌ی تاثیر کتابخوانی به ۹ مزیت کتابخوانی که شما را شادتر و خلاق‌تر می‌کند مراجعه کنید.

آیا رمان خواندن باعث می‌شود حس همدردی بیش‌تری داشته باشیم؟

تحقیقات درباره خواندن و احساس همدردی

مطالعات چگونگی تاثیر «نظریه‌ی انتقال» در روانشناسی را بر همدلی یا عاطفه نشان می‌دهند. براساس این نظریه شخصیت داستان (خوب، بد یا زشت) حتی بعد از بستن کتاب بر رفتار افراد تاثیر می‌گذارد. محققان این مسئله را بررسی کردند که آیا اگر از نظر احساسی با یک داستان درگیر شوید بر همدلی (نه فقط با شخصیت داستان) شما در زندگی واقعی تاثیر می‌گذارد. نتایج نشان دادند خوانندگانی که بیش‌تر از نظر احساسی با داستان ارتباط دارند حتی یک هفته بعد از خواندن کتاب همدلی زیادی را نشان می‌دهند.

در دو آزمایش جداگانه به دو گروه از دانش‌آموزان هلندی گفته شد داستان بخوانند ولی گروه اول داستان «شش ناپلئون» نوشته‌ی آرتور دونان دویل و گروه دوم داستان‌های روزنامه از اتفاقات روزانه را خوانند. پس از خواندن، دو گروه پرسشنامه‌ای مربوط به همدلی و پرسشنامه‌ی انتقال عاطفی را پاسخ دادند. نتایج نشان دادند که افرادی که انتقال عاطفی بیش‌تری داشتند بعد از خواندن نیز همدلی بیش‌تری نشان دادند و همچنین نسبت به کسانی که داستان‌های اتفاقات روزانه را خواندند همدلی بیش‌تری داشتند.

آیا شما فکر می‌کنید مطالعه درباره‌ی اتفاقات دنیای واقعی حس همدردی را بیش‌تر می‌کند؟ در واقع برعکس است. محققان متوجه شدند مطالعه درباره‌ی اتفاقات واقعی باعث می‌شود افراد احساس گناه کرده یا به جای احساس همدردی تصور می‌کند باید برای کمک کردن کاری انجام دهند.

نکات پایانی

احساس همدردی با شخصیت اصلی کاملا رایج است (مثلا ممکن است بعد از خواندن داستان غرور و تعصب تا مدتی حس انگلیسی داشته باشید) هنگامی که افراد نظرات، احساسات و رفتارهای شخصیت‌های داستان را تقلید می‌کنند می‌گویند «تجربه‌پذیر» هستند. این نوع تجربه‌پذیری ما را قادر می‌سازد از دیدگاه‌های مختلف به همه چیز نگاه کنیم و حتی پس از خواندن رفتارمان را تغییر دهیم.

البته مطالعات صورت گرفته بدون محدودیت نیستند زیرا گروه‌های مورد آزمایش کوچک بوده و از طریق خودارزیابی بررسی شده‌اند پس ممکن است شرکت‌کنندگان در پاسخ به پرسشنامه صادق نبوده باشند. اما نتایج کاملا منطقی هستند. اگر خواننده‌ی داستان با شخصیت اصلی ارتباط برقرار نکند یا داستان خسته‌کننده باشد احتمال بیش‌تری دارد که از داستان خسته شده یا با آن ارتباط برقرار نکند و این عکس‌العمل منفی ممکن است باعث شوند افراد بیش‌تر به خود فکر کنند. از سوی دیگر هنگامی که خواننده با داستان و شخصیت‌های آن ارتباط برقرار می‌کند توانایی بیش‌تری برای دیدن دنیا از دیدگاه سایر افراد دارند.

منبع: Greatist

کانال تلگرام تخفیفان